romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Maďarský Jobbik agitoval na Slovensku, vyvolalo to protesty

Dunajská Streda, 28.2.2014 10:07, (ROMEA)
Ilustrační FOTO: http://fxb.harvard.edu
Ilustrační FOTO: http://fxb.harvard.edu

Protesty vyvolal na Slovensku mítink maďarské krajně pravicové strany Jobbik v Dunajské Stredě, na němž se extremisté snažili oslovit voliče pro dubnové parlamentní volby v Maďarsku. Jejich politik Péter Pallér totiž ve slovenském městě vystupoval jako kandidát Felvidéku (Horních zemí), jak se Slovensko označovalo v dobách Uherského království.

Na tento termín je přitom řada Slováků velmi citlivá. Část zastupitelstva chce nyní pořádání podobných akcí v městských zařízeních zakázat. Podle dnešního vydání slovenského deníku Pravda se v úterý večer před kulturním střediskem v Dunajské Stredě sešli odpůrci předvolební agitky maďarských pravičáků a demonstrovali s plakáty hlásajícími hesla "Jobbiku, kliď se!" nebo "Ne nacismu".

"Protestujeme proti exportu nacistických idejí," prohlásil člen městského zastupitelstva za maďarskou stranu Most-Híd Marián Ravasz. "Vůbec nerozumím tomu, co tu hledá zahraniční politická strana, a hlavě tomu, že jeden pán je uvedený jako kandidát za Felvidék," dodal politik strany zastupující početnou maďarskou menšinu na Slovensku.

S akcí Jobbiku ale prý nemá nic společného a odsoudila ji. V Maďarsku se 6. dubna konají parlamentní volby, kterých se mohou aktivně i pasivně účastnit i maďarští občané žijící v zahraničí. Budapešť před zhruba třemi roky usnadnila získávání státního občanství příslušníkům maďarských menšin žijících za hranicemi, k němuž už není nutné trvalé bydliště v Maďarsku.

Bratislava reagovala na tento krok souseda zákonem, podle něhož lidé na Slovensku přijetím občanství jiné země ztrácejí to slovenské. O tom, kolik Maďarů na Slovensku se k maďarskému občanství přihlásilo, neexistují podle deníku Pravda přesné údaje. Podle oficiálních čísel přišlo o slovenské občanství kvůli zákonu o zákazu dvojího občanství přes 700 lidí.

Většina z nich ale požádala o občanství jiného státu než Maďarska. Na Slovensku žije téměř půl milionu Maďarů. K předvolební akci Jobbiku v Dunajské Streďe se nyní nehlásí nikdo z tamní radnice. Kulturní středisko, kde se konala, je přitom příspěvkovou organizací města, ležícího nedaleko Bratislavy.

Členové zastupitelstva za Most-Híd a nezávislí chtějí příští týden prosadit usnesení, které by podobné akce v městských zařízeních zakazovalo. V tom usnesení chceme dosáhnout toho, aby politickým stranám a hnutím, které nejsou registrované na Slovensku, a organizacím šířícím nenávist vůči komunitám nemělo být umožněno organizovat společenské události v zařízeních města," přiblížil Ravasz. Jobbik, neboli Hnutí za lepší Maďarsko, je třetí nejsilnější parlamentní strana ve své zemi, která vystupuje silně nacionalisticky a opakovaně na sebe upozornila kampaněmi proti menšinám.

Přečteno: 509x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Maďarsko, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo