Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Malířka Laďa Gažiová vystavuje v Berlíně v galerii Kai Dikhas

10. dubna 2017
Čtení na 2 minuty

V Berlíně se ve středu konala vernisáž skupinové výstavy nazvané Kali Berga (Černá Hora) představující pět současných romských umělců z několika evropských zemí. Mezi vystavujícími je také výtvarnice Laďa Gažiová, která tvoří v Praze.

Pořádající berlínská galerie Kai Dikhas ve spolupráci s romskou uměleckou nadací z Polska Jaw Dikh!, jíž reprezentuje umělkyně Małgorzata Mirga-Tas, pozvala také mezinárodně uznávaný umělecký pár Delaine a Damiena Le Basovi.

Výstava Kali Berga se koná do 3. června v galerii Kai Dikhas (Aufbau Haus, Moritzplatz, Prinzenstrasse 84, Berlín).

Výstava nese název podle vesnice Czarna Góra, která leží na okraji regionů Podhaly a Spiše a v níž žijí komunity Goralů a Romů. Malá vesnice na severu Polska se každoročně stává centrem setkání romských a neromských umělců z celé Evropy, kteří zde organizují workshopy o romské kultuře. Pro tento umělecký koncept není nejdůležitější hlásit se k romské národnosti, ale ke kulturní, sociální a politické zkušenosti, kterou romství obnáší.

Na výstavě jsou k vidění díla akademických výtvarnic Laďi Gažiové, která tvoří v Praze, a Emílie Rigové ze Slovenska. Laďa Gažiová je zastoupena výběrem obrazů z loňské autorské výstavy nazvané Oblak v kalhotách. Obrazy mimo jiné reflektují válečné konflikty, které se v současnosti odehrávají. Emília Rigová se na výstavě prezentuje videoinstalací, kterou nazvala Neustálá proměna. Vloni byla její díla k vidění na samostatné výstavě Archetyp Pra-Bari v rámci festivalu Khamoro.

Název výstavy zároveň odkazuje k americké umělecké škole Black Mountain College a jejím myšlenkám. Z ní vzešli avantgardní umělci jako skladatel John Cage nebo choreograf Merce Cunningham, básníci Robert Creeley, Fielding Dawson, Ed Dorn anebo malíři/ky jako Elaine de Kooning, Robert De Niro st. ad. Na jejich tvorbu navázala generace bítníků v šedesátých letech. Byla založena v Severní Karolíně v roce 1933 poté, co v Německu došlo nacisty k uzavření umělecké školy Bauhaus.

Galerie současného umění Romů a Sintů v Aufbau Haus

Galerie výtvarného umění Kai Dikhas vznikla v roce 2011. Prezentuje tvorbu téměř všech současných evropských romských umělců. Zakladatelem a kurátorem galerie je Moritz Pankok. Nachází se v bývalé tovární budově Aufbau Haus, ve které sídlí různé kulturní a kreativní organizace, i několik romských organizací, například Dokumentární a kulturní centrum německých Sinti a Romů.

 Laďa Gažiová (1981) pochází ze slovensko-romské rodiny ze Spišské Nové Vsi. Je jednou z nejvýraznějších mladých vizuálních umělkyň na současné československé scéně. Používá techniku malby sprejem na plátno. Ve své tvorbě ztvárňuje pocity sociální vykořeněnosti a nerovnosti, zmaru, plynoucího ze současných válečných konfliktů. V Berlíně vystavené obrazy byly k vidění v loňském roce v Praze na autorské výstavě nazvané Oblak v kalhotách.
Laďa Gažiová (1981) pochází ze slovensko-romské rodiny ze Spišské Nové Vsi. Je jednou z nejvýraznějších mladých vizuálních umělkyň na současné československé scéně. Používá techniku malby sprejem na plátno. Ve své tvorbě ztvárňuje pocity sociální vykořeněnosti a nerovnosti, zmaru, plynoucího ze současných válečných konfliktů. V Berlíně vystavené obrazy byly k vidění v loňském roce v Praze na autorské výstavě nazvané Oblak v kalhotách. 

Ve své činnosti galerie navázala na výstavy současného romského umění, jako byly „Second Site“ v Londýně v roce 2006 nebo první pavilon na Benátském bienále 2007 věnovaný romskému umění s názvem „Paradise Lost“. Kromě Muzea romské kultury v Brně, které se však nespecializuje pouze na výtvarné umění, neexistovala před zahájením činnosti Galerie Kai Dikhas instituce, která by se výhradně věnovala popularizaci romského umění.

Damian Le Bas je umělec samouk narozený v roce 1963 v Sheffieldu. Prostřednictvím kreseb využívajících texty a mapy si klade otázky provázející existenci moderních evropských nomádů.
Damian Le Bas je umělec samouk narozený v roce 1963 v Sheffieldu. Prostřednictvím kreseb využívajících texty a mapy si klade otázky provázející existenci moderních evropských nomádů.

 

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon