romea - logo
19. srpna 2022 (pátek)
svátek má Ludvík

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

MANIPULACE: Okamurovci nařkli organizaci ROMEA z výzev k násilí. "Vemte si mačety" však napsal příznivec politiky okamurovského typu

20.12.2017 13:50
Radim Fiala a výroky Richarda Tepery (FOTO: repro ČT, koláž: romea.cz)
Radim Fiala a výroky Richarda Tepery (FOTO: repro ČT, koláž: romea.cz)

Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury v posledních několika dnech již potřetí zaútočilo na organizaci ROMEA. Místopředseda hnutí Radim Fiala citoval diskusní příspěvky ze sociálních sítí týkající se víkendové konference protiimigračních, xenofobních a nenávist šířících stran. Fiala mimo jiné uvedl, že na facebookové stránce ROMEA bylo vyzýváno, aby si lidé na demonstrace proti SPD vzali mačety.

Fiala: Chtěli si na nás vzít mačety

"Dovolte, abych Vás krátce informoval o tom, že v sobotu naše hnutí SPD pořádalo mezinárodní konferenci s evropskou frakcí, frakcí Evropského parlamentu Evropa národů a svobody," uvedl svůj výstup Radim Fiala s tím, že proti konferenci se vyjadřovali různí demonstranti a nyní se tedy vyjádří i SPD. "My jsme se samozřejmě podívali na sociální sítě demonstrantů, kteří se té konference účastnili, kteří bránili vjezdu účastníků na tu konferenci. A dovolte mi citovat ze sociálních sítí takzvaných obránců demokracie," pokračoval Fiala a cituje první příspěvek.

Následně doslova uvádí: "Další citát ze sítí organizace ROMEA, cituji 'A hlavně si vemte mačety', konec citátu. Jde o krátkou ukázku myšlení lidí, kteří jsou oslavování tiskem a často podporováni z veřejných prostředků, poskytovaných takzvaným neziskovkám. Ve skutečnosti jde o skupiny organizované v zájmu boje za nadřazenost různých menšin a pro likvidaci stávajících národních a společenských hodnot."

VIDEO

Poselství Fialova výstupu je jasné. Chytřejší volič SPD si řekne, že "cikáni si chtěli na Okamuru vzít mačety", hloupější volič SPD si řekne, že "ROMEA vyzvala cikány, aby si na Okamuru vzali mačety." A ještě k tomu tyhle rasistické výzvy financuje daňový poplatník.

Realita je však úplně jiná a dokazuje, že pro okamurovce je sprostá lež a manipulace běžným nástrojem propagandy.

Autor příspěvku o mačetách: "Cikáni" vysávají daňové poplatníky

Pojďme se tedy podrobně podívat, kdo inkriminovaný příspěvek napsal a odkud pobočník vůdce Tomia Okamury své informace čerpal.

Zpravodajský server Romea.cz zveřejnil ve čtvrtek 14. 12. 2017 článek s titulkem Do Prahy míří špičky ultrapravice, hostit je bude Okamura. Lidé budou proti nenávist šířícím stranám protestovat. Následně jsme odkaz na článek přidali na facebookovou stránku organizace ROMEA.

Pod odkazem na Facebooku se pak objevilo několik komentářů. "Kdo jede všechno do Prahy na demonstraci proti nacismu?? Já jedu určíte," napsal Miroslav Cifra, jeden z romských diskutujících. A právě na tento příspěvek reagoval další diskutující výrokem o mačetách.

"jo a hlavně si vemte mačety..," napsal doslova Richard Tepera. Všimněte si, že Radim Fiala výrok necitoval přesně, protože právě to úvodní "jo" dává příspěvku zcela jiné vyznění, než prezentoval Okamurův místopředseda.

Navíc na provokativní příspěvek Tepery reaguje Miroslav Cifra: "Richard Tepera K čemu mačety?? Já ani doma žádnou mačetu nemám." To však manipulátor Fiala samozřejmě už neuvádí. Nezapadalo by to do jím vytvářeného obrazu o agresivních "cikánech."

I průměrně inteligentnímu čtenáři je jasné, že Tepera nevyzývá Romy, aby si na Okamuru vzali mačety, ale naopak jeho příspěvek je ironický, něco ve smyslu: "No jistě, hlavně si vezměte ještě mačety..." V příspěvku je použitý klasický stereotyp, že násilní Romové při útocích samozřejmě použijí mačety.

Richard Tepera tedy není vůbec fanouškem organizace ROMEA, ani jedním z těch, kteří by se zúčastnili demonstrací proti Okamurově konferenci. Richard Tepera je naopak příznivcem politiky Okamurova střihu.

Dokazují to další jeho příspěvky. "Nechápu na co cigáni potřebujou peníze na integraci..to budete vysávat pořád??zajímalo by mě když se tady chvástáte jak je všude jinde nejlíp..kolik tam museji platit za vasi integraci..leda tak hovno..to jenom u nás se vesele integruje..a na co ty peníze jdou??to vás někdo veme za ruku a ukazuje vam kde je školka??nebo co teda??" píše Richard Tepera v dalším příspěvku na facebookové stránce organizace ROMEA.

Pokud se podíváte na veřejnou část facebookového profilu Richarda Tepery z Kroměříže, moc toho nenajdete. Zjistíte, že má rád motorky a občas jezdí v přilbě připomínající přilbu německých nacistů. V přátelích má protiimigrační a protiislámskou bojovnici Janu Volfovou a líbí se mu stránky Český Patriot, We Support Donald Trump, svobodnenoviny.eu, Václav Klaus ml. atd.

Sečteno a podtrženo: Richard Tepera nemá Romy rád, myslí si, že stále jen vysávají peníze daňových poplatníků a integrace nefunguje. Richard Tepera rozhodně nepatří do sociální bubliny podporující Romy, ale naopak je stejného ražení jako sám Tomio Okamura a podobní politici, zastává podobné nebo naprosto stejné názory.

Okamurovci čerpají informace z dezinformačních webů

 

A pojďme ještě k druhému bodu - odkud okamurovci čerpali při přípravě na tiskovou konferenci.

V sobotu 16. 12. 2017 se na dezinformačním serveru Eportal.cz objevil článek s titulkem Wilders přijíždí do Prahy a v diskuzi na Romea a A2larm se mluví o mačetách a masakru. A Čulík z Blistů tomu nasadil korunu.

"Dnes do Prahy dorazí na setkání s Tomiem Okamurou Marine Le Penová a Geert Wilders. Levicoví extremisté se již houfují a slibují jejich příznivcům doslova "krvavé lázně". Podívali jsme se blíž na facebookové profily A2larm a Romea.cz, kde to skutečně vře. Ostatně posuďte sami," píše dezinformační web.

A uvádí přesně ty samé dva citáty, které v úterý 19. 12. 2017 Radim Fiala přečetl na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně v přímém přenosu České televize.

Útoky SPD na organizaci ROMEA a na integraci Romů

Jak jsem již uvedl, nejedná se v posledních několika dnech o první útok Okamurova hnutí na organizaci ROMEA.

V neděli 17. 12. 2017, tedy den po zmíněné konferenci a demonstracích, Tomio Okamura lživě nařkl nejmenovaného aktivistu ze serveru Romea.cz z útoků na účastníky konference a na eruposlankyni Atkinson. Z útoků nařkl dokonce i svého bratra Hayata nebo europoslance za TOP 09 Jaromíra Štětinu. Pořadatelé i organizace ROMEA se důrazně proti těmto lžím ohradili.

Okamurovci využili k útoku na organizaci ROMEA a další neziskové organizace i schvalování státního rozpočtu na rok 2018.

"Rádi bychom odebrali peníze všem neziskovým organizacím s politickým programem, protože my máme hnutí SPD v programu, že chceme zastavit jakékoli státní financování všech neziskových organizací s politickým programem. Toto jsou ty ziskovky, co tady propagují islám, multikulti výchovu, migraci, ROMEA. A takovýdle neziskovky, které v podstatě nic nepřináší, v podstatě se jim ani za dvacet let (smích) nikoho integrovat pochopitelně nepodařilo, jak jinak," uvedl Tomio Okamura na tiskové konferenci 12. 12. 2018.

Následně na plénu předložil návrh, aby byl snížen rozpočet programu integrace příslušníků romské komunity o 13 milionů korun.

"Navrhujeme snížit částku z programu integrace příslušníků romské komunity, protože je to diskriminační program. Je diskriminační k neromským dětem. A podle mě to je i v rozporu s Ústavou, kde jsme si před Ústavou všichni rovni," řekl Okamura v Poslanecké sněmovně.

Okamura model 2010: Podpora organizace ROMEA, kandidát na ministra pro lidská práva

Paradoxní na jeho současném boji proti tomuto programu a proti organizaci ROMEA je fakt, že v roce 2010 právě Tomio Okamura participoval na projektu, který byl z programu MŠMT podpořen a účastnil se slavnostního předávání soutěže Menšiny mezi námi, kterou tehdy ROMEA pořádala.

Navíc si málokdo již dnes pamatuje, že právě Tomio Okamura byl v roce 2010 po rezignaci Michaela Kocába horkým kandidátem na post ministra pro lidská práva a velmi vážně o přijetí této nabídky uvažoval. Dokazují to jeho tehdejší vyjádření pro média. "I kdybych měl pomoci jen jednomu člověku, tak myslím, že to má smysl," řekl serveru tn.cz tehdy Tomio Okamura, co si myslí o funkci ministra pro lidská práva.

ARCHIVNÍ VIDEO

 

 

Shodou okolností si v těchto dnech připomínáme úmrtí Václava Havla. V momentě, kdy nejvyšší ústavní funkce zastávají političtí podnikatelé, kteří se neštítí žádné lži, dezinformace, manipulace a vyvolávání nenávisti, jen aby si zajistili co největší moc, platí stále více Havlův legendární citát.

"Přirozenou nevýhodou demokracie je, že těm, kdo to s ní myslí poctivě, nesmírně svazuje ruce, zatímco těm, kteří ji neberou vážně, umožňuje téměř vše."

Mějme tenhle Havlův výrok na paměti, na Tomia Okamuru a jeho straníky sedí jak ulitý.

Přečteno: 6749x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, manipulace, Hoax, Extremismus, ROMEA, Tomio Okamura, Svoboda a přímá demokracie (SPD)HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo