romea - logo
16. ledna 2021 (sobota)
svátek má Ctirad

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Manželé rasisticky nadávali malým romským dětem, bili je pěstmi a na zemi kopali. Za brutální útok dostali podmínku

21.12.2020 18:05
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com

Za loňské brutální napadení skupiny romských dětí v zámeckém parku v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku potrestal dnes přerovský soud manžele Stanislava a Petru Pumprlovy z Přerova podmíněným trestem 14 a 12 měsíců. Podle soudu slovně a fyzicky napadli sedm dětí, některé z nich musely být poté ošetřeny v nemocnici. Podle soudu se svým útokem dopustili výtržnictví, ublížení na zdraví a hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. Dvojici původně hrozilo až pět let vězení. Manželé vinu popírali, ponechali si lhůtu na odvolání.

Muže soud potrestal 14 měsíci s podmíněným odkladem na tři roky, žena dostala mírnější dvanáctiměsíční trest se zkušební dobou na dva roky.

"Máme zde výpověď sedmi dětí, které vypovídaly konstantně, vypovídají shodně a všímají si i různých podružných detailů. Žádné z těchto dětí nepatří k dětem problémovým, ani já sám jsem se při své agendě s žádnými z těchto dětí nesetkal," uvedl soudce Jan Rektor. Podotkl, že představa, že by sedm dětí takto shodně vypovídalo o věcech, které nezažily, je mylná. Poukázal také na výpovědi svědků, kteří násilí na dětech viděli. Soud sice manžele odsoudil i za hanobení národa, podle něj zde však nešlo o prvotní rasový motiv.

Případ se stal loni v dubnu. Podle rozsudku pár skupinu dětí nejprve rasisticky urážel, poté následovaly rány pěstmi do obličeje a facky. V několika případech údajně útočníci pěstmi srazili děti na zem a kopali do nich. Podle původních lékařských zpráv utrpěly podvrtnutí krční páteře i povrchová poranění, lehký otřes mozku a zhmožděniny.

Zmocněnci napadených dnes mluvili o brutálním útoku, kdy dvojice kopala do bezbranných dětí, čtyři z nich poté musely vyhledat lékařské ošetření a další psychologa.

"Pro napadené děti je dnešní rozhodnutí soudu alespoň částečnou satisfakcí v kontextu toho, co si musely prožít, některé z nich se musely léčit z bolestivých zranění a dodnes se musejí se vzpomínkami na napadení vyrovnávat," dodala k tomu na sociální síti organizace In Iustitia, která oběti zastupovala.

Podle žalobkyně se vina obžalovaných prokázala. "Motivem jejich jednání byla jakási msta. Toto jednání však bylo naprostým excesem," uvedla žalobkyně. S trestem, který navrhovala, se ztotožnil i soud. Dvojice musí poškozeným zaplatit jako náhradu 56.000 korun, s ostatními nároky je odkázal na občanskoprávní řízení.

Obhajoba naopak žádala zproštění, obvinění je podle nich smyšlené. "Pokud mají být usvědčujícím důkazem výpovědi poškozených, já je označuji za nevěrohodné a vylhané," uvedl obhájce. Poukázal na to, že samotní manželé byli skupinou napadáni, stejně tak byla napadána i jejich dcera. Odmítl, že by v jejich jednání byly rasistické pohnutky, manželé adoptovali syna s romskými kořeny. Pumprla již dříve u soudu přiznal, že při konfliktu jedno z dětí odstrčil a jednomu dal facku. Nic jiného se podle něj nestalo.

Případ policisté původně vyšetřovali jako přestupek proti občanskému soužití, později jej překvalifikovali na trestný čin pokus ublížení na zdraví a výtržnictví. Nakonec policie dvojici začala stíhat i kvůli rasovým pohnutkám. Incident vyvolal ve městě napětí, policie kvůli zklidnění situace spolupracovala s radnicí, specialistou na romskou problematiku a také s asistenty prevence kriminality.

Přečteno: 1826x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Útok na romské děti, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Josef Gabčo (FOTO: AC Sparta Praha futsal)

Skvělý romský futsalista Josef Gabčo mění dres! Z jeho umu bude těžit AC Sparta Praha!

15.1.2021 18:00
Josef Gabčo až do včerejška patřil mezi opory prvoligového futsalového týmu SK Olympik Mělník. O jeho výjimečném postavení hovoří fakt, že od začátku kromě dresu navlékal také kapitánskou pásku. To vše již patří minulosti. Nově bude 27-letý hráč oblékat dres AC Sparta Praha.
 celý článek

Nakladatelství Naše vojsko nabízí ve svém obchodu kalendář s portréty

Policie uzavřela případ propagace nacismu. Na nakladatelství Naše vojsko podala žalobu!

15.1.2021 17:35
Kalendář pro rok 2021 s portréty nacistických pohlavárů Třetí říše se může stát nakladatelství Naše vojsko osudným. Policie právě ukončila vyšetřování propagačních předmětů s nacistickou tématikou a podala návrh na žalobu. Informoval o tom mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.
 celý článek

Policie zasahuje 30. 10. 2020 proti muži, který ohrožoval Bartoloměje Girgu a jeho sedmiletého syna pistolí (FOTO: repro video Bertík Girga)

videoBertík Girga: Muž mířil na mého sedmiletého syna pistolí, policie to vyhodnotila jako přestupek. V únoru jdeme vypovídat na úřad

15.1.2021 15:10
Nedávno došlo v Bílině k vážnému incidentu. Neznámý muž zde před místní prodejnou ohrožoval pistolí zpěváka a textaře Bartoloměje Girgu a jeho syna. Girga je ve veřejnosti znám jako Bertík. Podle jednoho z policistů šlo o pistoli plynovou, Bertík neví, o jakou jde zbraň, podle jeho vyjádření mu však policista sdělil, že byla předělaná na kovové kuličky. Incident se odehrál na parkovišti před bílinskou prodejnou Penny. Policie nakonec celý incident vyhodnotila jako přestupek.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo