romea - logo
19. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Ivo

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Manželé rasisticky nadávali malým romským dětem, bili je pěstmi a na zemi kopali. Za brutální útok dostali podmínku

21.12.2020 18:05
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com

Za loňské brutální napadení skupiny romských dětí v zámeckém parku v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku potrestal dnes přerovský soud manžele Stanislava a Petru Pumprlovy z Přerova podmíněným trestem 14 a 12 měsíců. Podle soudu slovně a fyzicky napadli sedm dětí, některé z nich musely být poté ošetřeny v nemocnici. Podle soudu se svým útokem dopustili výtržnictví, ublížení na zdraví a hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. Dvojici původně hrozilo až pět let vězení. Manželé vinu popírali, ponechali si lhůtu na odvolání.

Muže soud potrestal 14 měsíci s podmíněným odkladem na tři roky, žena dostala mírnější dvanáctiměsíční trest se zkušební dobou na dva roky.

"Máme zde výpověď sedmi dětí, které vypovídaly konstantně, vypovídají shodně a všímají si i různých podružných detailů. Žádné z těchto dětí nepatří k dětem problémovým, ani já sám jsem se při své agendě s žádnými z těchto dětí nesetkal," uvedl soudce Jan Rektor. Podotkl, že představa, že by sedm dětí takto shodně vypovídalo o věcech, které nezažily, je mylná. Poukázal také na výpovědi svědků, kteří násilí na dětech viděli. Soud sice manžele odsoudil i za hanobení národa, podle něj zde však nešlo o prvotní rasový motiv.

Případ se stal loni v dubnu. Podle rozsudku pár skupinu dětí nejprve rasisticky urážel, poté následovaly rány pěstmi do obličeje a facky. V několika případech údajně útočníci pěstmi srazili děti na zem a kopali do nich. Podle původních lékařských zpráv utrpěly podvrtnutí krční páteře i povrchová poranění, lehký otřes mozku a zhmožděniny.

Zmocněnci napadených dnes mluvili o brutálním útoku, kdy dvojice kopala do bezbranných dětí, čtyři z nich poté musely vyhledat lékařské ošetření a další psychologa.

"Pro napadené děti je dnešní rozhodnutí soudu alespoň částečnou satisfakcí v kontextu toho, co si musely prožít, některé z nich se musely léčit z bolestivých zranění a dodnes se musejí se vzpomínkami na napadení vyrovnávat," dodala k tomu na sociální síti organizace In Iustitia, která oběti zastupovala.

Podle žalobkyně se vina obžalovaných prokázala. "Motivem jejich jednání byla jakási msta. Toto jednání však bylo naprostým excesem," uvedla žalobkyně. S trestem, který navrhovala, se ztotožnil i soud. Dvojice musí poškozeným zaplatit jako náhradu 56.000 korun, s ostatními nároky je odkázal na občanskoprávní řízení.

Obhajoba naopak žádala zproštění, obvinění je podle nich smyšlené. "Pokud mají být usvědčujícím důkazem výpovědi poškozených, já je označuji za nevěrohodné a vylhané," uvedl obhájce. Poukázal na to, že samotní manželé byli skupinou napadáni, stejně tak byla napadána i jejich dcera. Odmítl, že by v jejich jednání byly rasistické pohnutky, manželé adoptovali syna s romskými kořeny. Pumprla již dříve u soudu přiznal, že při konfliktu jedno z dětí odstrčil a jednomu dal facku. Nic jiného se podle něj nestalo.

Případ policisté původně vyšetřovali jako přestupek proti občanskému soužití, později jej překvalifikovali na trestný čin pokus ublížení na zdraví a výtržnictví. Nakonec policie dvojici začala stíhat i kvůli rasovým pohnutkám. Incident vyvolal ve městě napětí, policie kvůli zklidnění situace spolupracovala s radnicí, specialistou na romskou problematiku a také s asistenty prevence kriminality.

Přečteno: 2114x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Útok na romské děti, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo