romea - logo
27. ledna 2020 (pondělí)
svátek má Ingrid
Loading
rozšířené vyhledávaní

Mapami a vizualizacemi proti neonacistickému násilí

Praha, 3.4.2013 11:21, (ROMEA)
Ilustrační Foto: archiv Romea.cz
Ilustrační Foto: archiv Romea.cz

Vraždy, násilné útoky, demonstrace, koncerty. To vše pohromadě na interaktivní mapě umožňující komukoli přidávat další informace. Mapa “Země na pravo (Rechtes Land)” vám nezobrazí příjemné kavárny, restaurace či místa odpočinku, ale povětšinou to, co zůstávalo skryto – aktivity neonacistické scény v Německu.

Jen během prvních dvou dnů provozu navštívilo stránky přes 48 000 uživatelů a v další fázi přibudou po vzoru Wikipedie také historická data o druhé světové válce, památnících a vše další, co lidé chtějí o pravicovém extremismu v okolí svého bydliště vědět. Už dnes mapa obsahuje například 120 fašistických pochodů z roku 2012.

mapa-nemecko-nackove.jpg

Za vším stojí datový novinář Lorenz Matzat, nicméně obsahově projekt stojí na aktivitě berlínské organizace Apabiz, která udržuje jednu z nejrozsáhlejších databází neonacistických aktivit v Německu.

Autoři projektu nehodlají na mapě zobrazovat adresy ani osobní data jednotlivých neonacistů. Cílem je spíše sjednotit a vizualizovat data, která doposud ležela v mnoha různých regionálních archívech organizací a aktivistů. Nově také mapa umožní veřejnosti příspěvky přidávat, jejich zveřejnění však bude podléhat ověření.

Crowdsourcing informací a mapové vizualizace citlivých a konfliktních témat nejsou bez rizika. Jako první se nabízí diskreditace projektu poskytováním falešných či zavádějících informací, obava je také o bezpečnost poskytovatelů informací. Vzhledem k tomu, že interaktivní mapy fungují jako klasické weby, tedy mají své administrátorské rozhraní, umožňují plnou redakční kontrolu. Řada informací je jednoduše ověřitelná. Výhodou otevřeného reportovacího systému je právě to, že umožňuje získat stopu, základní informaci, která může podnítit další pátrání. V tomto smyslu se vskutku jedná o náhradu práce novinářů a klasických médií, kteří na takovou investigaci nemají čas, prostředky a mnohdy chuť. V tomto ohledu i anonymní neověřená informace může mít svůj význam. Verifikaci zajistí buďto organizace sama, případně se nabízí tzv. crowdsourcing verifikace, kdy ostatní uživatelé pomáhají získat další zdroje, data či audiovisuální obsah, který může původní neověřenou informaci doplnit a tím pádem potvrdit či vyvrátit.

Další obavou je podpora propagace neonacistického hnutí. Bylo by však naivní myslet si, že například o konání toho kterého koncertu nemají neonacisté informaci z vlastních interních zdrojů. Místa jejich konání mají kvůli policii zůstat skryty, pátráním v uzavřených diskusních fórech je však možné takovou informaci odhalit. Dlouhodobý monitoring rozšířený o zpřístupnění dat a jejich vizualizaci umožňuje také nacházet zajímavé geografické souvislosti a korelace. Pro neonacistickou scénu má utajování aktivit své důvody, právě proto má také smysl to, co má být skryto, vynášet na světlo.

Jaroslav Valůch
Přečteno: 1359x
 

Kam dál:

Štítky:  

Monitoring, Neonacismus, NěmeckoHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo