romea - logo
8. dubna 2020 (středa)
svátek má Ema
Loading
rozšířené vyhledávaní

Mapami a vizualizacemi proti neonacistickému násilí

Praha, 3.4.2013 11:21, (ROMEA)
Ilustrační Foto: archiv Romea.cz
Ilustrační Foto: archiv Romea.cz

Vraždy, násilné útoky, demonstrace, koncerty. To vše pohromadě na interaktivní mapě umožňující komukoli přidávat další informace. Mapa “Země na pravo (Rechtes Land)” vám nezobrazí příjemné kavárny, restaurace či místa odpočinku, ale povětšinou to, co zůstávalo skryto – aktivity neonacistické scény v Německu.

Jen během prvních dvou dnů provozu navštívilo stránky přes 48 000 uživatelů a v další fázi přibudou po vzoru Wikipedie také historická data o druhé světové válce, památnících a vše další, co lidé chtějí o pravicovém extremismu v okolí svého bydliště vědět. Už dnes mapa obsahuje například 120 fašistických pochodů z roku 2012.

mapa-nemecko-nackove.jpg

Za vším stojí datový novinář Lorenz Matzat, nicméně obsahově projekt stojí na aktivitě berlínské organizace Apabiz, která udržuje jednu z nejrozsáhlejších databází neonacistických aktivit v Německu.

Autoři projektu nehodlají na mapě zobrazovat adresy ani osobní data jednotlivých neonacistů. Cílem je spíše sjednotit a vizualizovat data, která doposud ležela v mnoha různých regionálních archívech organizací a aktivistů. Nově také mapa umožní veřejnosti příspěvky přidávat, jejich zveřejnění však bude podléhat ověření.

Crowdsourcing informací a mapové vizualizace citlivých a konfliktních témat nejsou bez rizika. Jako první se nabízí diskreditace projektu poskytováním falešných či zavádějících informací, obava je také o bezpečnost poskytovatelů informací. Vzhledem k tomu, že interaktivní mapy fungují jako klasické weby, tedy mají své administrátorské rozhraní, umožňují plnou redakční kontrolu. Řada informací je jednoduše ověřitelná. Výhodou otevřeného reportovacího systému je právě to, že umožňuje získat stopu, základní informaci, která může podnítit další pátrání. V tomto smyslu se vskutku jedná o náhradu práce novinářů a klasických médií, kteří na takovou investigaci nemají čas, prostředky a mnohdy chuť. V tomto ohledu i anonymní neověřená informace může mít svůj význam. Verifikaci zajistí buďto organizace sama, případně se nabízí tzv. crowdsourcing verifikace, kdy ostatní uživatelé pomáhají získat další zdroje, data či audiovisuální obsah, který může původní neověřenou informaci doplnit a tím pádem potvrdit či vyvrátit.

Další obavou je podpora propagace neonacistického hnutí. Bylo by však naivní myslet si, že například o konání toho kterého koncertu nemají neonacisté informaci z vlastních interních zdrojů. Místa jejich konání mají kvůli policii zůstat skryty, pátráním v uzavřených diskusních fórech je však možné takovou informaci odhalit. Dlouhodobý monitoring rozšířený o zpřístupnění dat a jejich vizualizaci umožňuje také nacházet zajímavé geografické souvislosti a korelace. Pro neonacistickou scénu má utajování aktivit své důvody, právě proto má také smysl to, co má být skryto, vynášet na světlo.

Jaroslav Valůch
Přečteno: 1371x
 

Kam dál:

Štítky:  

Monitoring, Neonacismus, NěmeckoHLAVNÍ ZPRÁVY

Vladimír Leško v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoVladimír Leško: Z Velké Británie se vracejí na Ostravsko desítky Romů, budou testováni na COVID-19, ale nejen oni

6.4.2020 20:34
Přinášíme vám rozhovor s Vladimírem Leškem, který je aktuálně v kontaktu se zástupci Moravskoslezského kraje a snaží se jim pomoci se zmapováním situace týkající se rodin vracejících se z Anglie.
 celý článek

Testování v romských osadách na onemocnění COVID-19 (FOTO: Ministerstvo obrany SR)

Testování v romských komunitách potvrdilo Covid 19 v Richnavě

6.4.2020 16:29
Nakažený novým koronavirem je i muž z obce Richnava, který má trvalé bydliště v Žehře. Onemocnění Covid 19 se potvrdilo v rámci pilotního testování obyvatel v romských komunitách. TASR to potvrdila Renáta Hudáková z Regionálního úřadu veřejného zdravotnictví (RÚVZ) se sídlem ve Spišské Nové Vsi.
 celý článek

Jana Maláčová, ministryně práce a sociálních věcí, 6. 4. 20020 při rozhovoru pro ROMEA TV (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

videoJana Maláčová pro ROMEA TV: Klíčovou prioritou je zabránit masové nezaměstnanosti

6.4.2020 12:51
Firmy, na které dopadla nařízená omezení kvůli koronaviru a požádají o kurzarbeit, by mohly dostat příspěvky od státu na mzdy do několika dnů. Žádosti o peníze je možné podávat elektronicky na webu www.uradprace.cz od dnešních 12:00. O přesné částky pak mohou zaměstnavatelé začít žádat od středy. Novinářům to dnes při představení kurzarbeitového programu Antivirus řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Pro ROMEA TV Maláčová uvedla, že klíčovou prioritou je nyní zabránit masové nezaměstnanosti.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo