romea - logo
5. srpna 2020 (středa)
svátek má Kristián

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Mapami a vizualizacemi proti neonacistickému násilí

Praha, 3.4.2013 11:21, (ROMEA)
Ilustrační Foto: archiv Romea.cz
Ilustrační Foto: archiv Romea.cz

Vraždy, násilné útoky, demonstrace, koncerty. To vše pohromadě na interaktivní mapě umožňující komukoli přidávat další informace. Mapa “Země na pravo (Rechtes Land)” vám nezobrazí příjemné kavárny, restaurace či místa odpočinku, ale povětšinou to, co zůstávalo skryto – aktivity neonacistické scény v Německu.

Jen během prvních dvou dnů provozu navštívilo stránky přes 48 000 uživatelů a v další fázi přibudou po vzoru Wikipedie také historická data o druhé světové válce, památnících a vše další, co lidé chtějí o pravicovém extremismu v okolí svého bydliště vědět. Už dnes mapa obsahuje například 120 fašistických pochodů z roku 2012.

mapa-nemecko-nackove.jpg

Za vším stojí datový novinář Lorenz Matzat, nicméně obsahově projekt stojí na aktivitě berlínské organizace Apabiz, která udržuje jednu z nejrozsáhlejších databází neonacistických aktivit v Německu.

Autoři projektu nehodlají na mapě zobrazovat adresy ani osobní data jednotlivých neonacistů. Cílem je spíše sjednotit a vizualizovat data, která doposud ležela v mnoha různých regionálních archívech organizací a aktivistů. Nově také mapa umožní veřejnosti příspěvky přidávat, jejich zveřejnění však bude podléhat ověření.

Crowdsourcing informací a mapové vizualizace citlivých a konfliktních témat nejsou bez rizika. Jako první se nabízí diskreditace projektu poskytováním falešných či zavádějících informací, obava je také o bezpečnost poskytovatelů informací. Vzhledem k tomu, že interaktivní mapy fungují jako klasické weby, tedy mají své administrátorské rozhraní, umožňují plnou redakční kontrolu. Řada informací je jednoduše ověřitelná. Výhodou otevřeného reportovacího systému je právě to, že umožňuje získat stopu, základní informaci, která může podnítit další pátrání. V tomto smyslu se vskutku jedná o náhradu práce novinářů a klasických médií, kteří na takovou investigaci nemají čas, prostředky a mnohdy chuť. V tomto ohledu i anonymní neověřená informace může mít svůj význam. Verifikaci zajistí buďto organizace sama, případně se nabízí tzv. crowdsourcing verifikace, kdy ostatní uživatelé pomáhají získat další zdroje, data či audiovisuální obsah, který může původní neověřenou informaci doplnit a tím pádem potvrdit či vyvrátit.

Další obavou je podpora propagace neonacistického hnutí. Bylo by však naivní myslet si, že například o konání toho kterého koncertu nemají neonacisté informaci z vlastních interních zdrojů. Místa jejich konání mají kvůli policii zůstat skryty, pátráním v uzavřených diskusních fórech je však možné takovou informaci odhalit. Dlouhodobý monitoring rozšířený o zpřístupnění dat a jejich vizualizaci umožňuje také nacházet zajímavé geografické souvislosti a korelace. Pro neonacistickou scénu má utajování aktivit své důvody, právě proto má také smysl to, co má být skryto, vynášet na světlo.

Jaroslav Valůch
Přečteno: 1372x
 

Kam dál:

Štítky:  

Monitoring, Neonacismus, NěmeckoHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo