romea - logo
22. října 2019 (úterý)
svátek má Sabina
Loading
rozšířené vyhledávaní

Mapami a vizualizacemi proti neonacistickému násilí

Praha, 3.4.2013 11:21, (ROMEA)
Ilustrační Foto: archiv Romea.cz
Ilustrační Foto: archiv Romea.cz

Vraždy, násilné útoky, demonstrace, koncerty. To vše pohromadě na interaktivní mapě umožňující komukoli přidávat další informace. Mapa “Země na pravo (Rechtes Land)” vám nezobrazí příjemné kavárny, restaurace či místa odpočinku, ale povětšinou to, co zůstávalo skryto – aktivity neonacistické scény v Německu.

Jen během prvních dvou dnů provozu navštívilo stránky přes 48 000 uživatelů a v další fázi přibudou po vzoru Wikipedie také historická data o druhé světové válce, památnících a vše další, co lidé chtějí o pravicovém extremismu v okolí svého bydliště vědět. Už dnes mapa obsahuje například 120 fašistických pochodů z roku 2012.

mapa-nemecko-nackove.jpg

Za vším stojí datový novinář Lorenz Matzat, nicméně obsahově projekt stojí na aktivitě berlínské organizace Apabiz, která udržuje jednu z nejrozsáhlejších databází neonacistických aktivit v Německu.

Autoři projektu nehodlají na mapě zobrazovat adresy ani osobní data jednotlivých neonacistů. Cílem je spíše sjednotit a vizualizovat data, která doposud ležela v mnoha různých regionálních archívech organizací a aktivistů. Nově také mapa umožní veřejnosti příspěvky přidávat, jejich zveřejnění však bude podléhat ověření.

Crowdsourcing informací a mapové vizualizace citlivých a konfliktních témat nejsou bez rizika. Jako první se nabízí diskreditace projektu poskytováním falešných či zavádějících informací, obava je také o bezpečnost poskytovatelů informací. Vzhledem k tomu, že interaktivní mapy fungují jako klasické weby, tedy mají své administrátorské rozhraní, umožňují plnou redakční kontrolu. Řada informací je jednoduše ověřitelná. Výhodou otevřeného reportovacího systému je právě to, že umožňuje získat stopu, základní informaci, která může podnítit další pátrání. V tomto smyslu se vskutku jedná o náhradu práce novinářů a klasických médií, kteří na takovou investigaci nemají čas, prostředky a mnohdy chuť. V tomto ohledu i anonymní neověřená informace může mít svůj význam. Verifikaci zajistí buďto organizace sama, případně se nabízí tzv. crowdsourcing verifikace, kdy ostatní uživatelé pomáhají získat další zdroje, data či audiovisuální obsah, který může původní neověřenou informaci doplnit a tím pádem potvrdit či vyvrátit.

Další obavou je podpora propagace neonacistického hnutí. Bylo by však naivní myslet si, že například o konání toho kterého koncertu nemají neonacisté informaci z vlastních interních zdrojů. Místa jejich konání mají kvůli policii zůstat skryty, pátráním v uzavřených diskusních fórech je však možné takovou informaci odhalit. Dlouhodobý monitoring rozšířený o zpřístupnění dat a jejich vizualizaci umožňuje také nacházet zajímavé geografické souvislosti a korelace. Pro neonacistickou scénu má utajování aktivit své důvody, právě proto má také smysl to, co má být skryto, vynášet na světlo.

Jaroslav Valůch
Přečteno: 1356x
 

Kam dál:

Štítky:  

Monitoring, Neonacismus, NěmeckoHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo