romea - logo
29. října 2020 (čtvrtek)
svátek má Silvie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Marian Dancso: Nedivím se, že poslanec ANO Bronislav Schwarz je označován za rasistu

Lom, 7.11.2013 10:51, (ROMEA)
Marian Dancso.  Foto: Archiv Romea.cz
Marian Dancso. Foto: Archiv Romea.cz

Jaký je vlastně nově zvolený poslanec Bronislav Schwarz? Ten je mimo jiné ředitel městské policie Most, krajský zastupitel a radní města Lomu, jenž propůjčil své jméno politickému subjektu Ano 2011, které, jak řekl, za něj zaplatilo kampaň a on na oplátku za to slibuje oddanost a loajalitu.

Bronislav Schwarz bývá velmi často pro své názory označován jako rasista. Nechci polemizovat o tom, zda jím je, či není. Pravdou však je, že některá jeho tvrzení mají rasistický nádech. Jako například "na cikány platí jen tvrdá ruka". Ve spojení s arogancí a jeho řečnickou mluvou se nedivím, že je takto označován.

Nevím, jak moc je Schwarz zdatný v řešení romské problematiky, ať už na úrovni lokální nebo celoplošné, ale tím, že jako ředitel městské policie zaměstná několik málo Romů, z něj nedělá v tomto směru „spasitele“.

Nemohu se ztotožnit ani s tvrzením, používaným ve spojení s romskou problematikou, že sociální dávky zneužívají jen Romové. Chtěl bych zdůraznit, že nejen Romové, ale všichni ti, kteří jsou zaregistrování v systému sociální péče, využívají jen to, co mohou a co jim  stát umožnil. Nejde o žádný prohřešek, ani o nic nezákonného.

Ve Slovníku spisovného jazyka českého jazyka (1989) je slovo „cikán“ vysvětleno jako synonymum výrazů „lhář, podvodník, zloděj a podobně“. Možná právě proto se nově zvolený poslanec Schwarz vyjadřuje na adresu Romů takovým způsobem.

Na mezinárodním fóru se název Rom objevil poprvé 8. dubna 1971, kdy jej účastníci prvního mezinárodního kongresu Romů v Londýně včlenili do názvu reprezentativní organizace RIJ – Romano Internacionalno Jekhipen, dnes IRU – Internacionalno Romani
Unia – (Mezinárodní romská unie).

Představitelé Romů tehdy také poprvé na mezinárodní úrovni deklarovali endo-etnonymum Rom jako oficiální název příslušníků romského etnika. V březnu 1979 se IRU – International Romaňi Union (Mezinárodní romská unie) stala členem OSN, sekce mimovládních organizací.

Osobně mi vadí, že se romskou tématikou zabývají mnohdy lidé, kteří nemají lokální zkušenosti z vyloučených lokalit. Často se problémy řeší pouze od stolu a neustále se objevují nové a nové granty na podporu romské integrace a inkluze.

Otázka k zamyšlení: Kolik že finanční prostředků bylo vynaloženo (a také tak bylo proinvestováno) na řešení problémů v sociálně vyloučených lokalitách a řešení romské problematiky vůbec? Troufám si říci, že to nikdo nedokáže přesně spočítat.

A výsledek? Nepociťuji zásadní změny. Naopak. Více romských rodin se ocitá na pokraji chudoby. A místa ve sněmovně se zaplňují těmi, kteří nám siláckými gesty ukazují své „ego“, ne však řešení.

Autor je 2. místopředsedou hnutí OMMO

Marian Dancso
Přečteno: 1659x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, PolitikaHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo