romea - logo
21. ledna 2021 (čtvrtek)
svátek má Běla

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Marian Dancso: Nedivím se, že poslanec ANO Bronislav Schwarz je označován za rasistu

Lom, 7.11.2013 10:51, (ROMEA)
Marian Dancso.  Foto: Archiv Romea.cz
Marian Dancso. Foto: Archiv Romea.cz

Jaký je vlastně nově zvolený poslanec Bronislav Schwarz? Ten je mimo jiné ředitel městské policie Most, krajský zastupitel a radní města Lomu, jenž propůjčil své jméno politickému subjektu Ano 2011, které, jak řekl, za něj zaplatilo kampaň a on na oplátku za to slibuje oddanost a loajalitu.

Bronislav Schwarz bývá velmi často pro své názory označován jako rasista. Nechci polemizovat o tom, zda jím je, či není. Pravdou však je, že některá jeho tvrzení mají rasistický nádech. Jako například "na cikány platí jen tvrdá ruka". Ve spojení s arogancí a jeho řečnickou mluvou se nedivím, že je takto označován.

Nevím, jak moc je Schwarz zdatný v řešení romské problematiky, ať už na úrovni lokální nebo celoplošné, ale tím, že jako ředitel městské policie zaměstná několik málo Romů, z něj nedělá v tomto směru „spasitele“.

Nemohu se ztotožnit ani s tvrzením, používaným ve spojení s romskou problematikou, že sociální dávky zneužívají jen Romové. Chtěl bych zdůraznit, že nejen Romové, ale všichni ti, kteří jsou zaregistrování v systému sociální péče, využívají jen to, co mohou a co jim  stát umožnil. Nejde o žádný prohřešek, ani o nic nezákonného.

Ve Slovníku spisovného jazyka českého jazyka (1989) je slovo „cikán“ vysvětleno jako synonymum výrazů „lhář, podvodník, zloděj a podobně“. Možná právě proto se nově zvolený poslanec Schwarz vyjadřuje na adresu Romů takovým způsobem.

Na mezinárodním fóru se název Rom objevil poprvé 8. dubna 1971, kdy jej účastníci prvního mezinárodního kongresu Romů v Londýně včlenili do názvu reprezentativní organizace RIJ – Romano Internacionalno Jekhipen, dnes IRU – Internacionalno Romani
Unia – (Mezinárodní romská unie).

Představitelé Romů tehdy také poprvé na mezinárodní úrovni deklarovali endo-etnonymum Rom jako oficiální název příslušníků romského etnika. V březnu 1979 se IRU – International Romaňi Union (Mezinárodní romská unie) stala členem OSN, sekce mimovládních organizací.

Osobně mi vadí, že se romskou tématikou zabývají mnohdy lidé, kteří nemají lokální zkušenosti z vyloučených lokalit. Často se problémy řeší pouze od stolu a neustále se objevují nové a nové granty na podporu romské integrace a inkluze.

Otázka k zamyšlení: Kolik že finanční prostředků bylo vynaloženo (a také tak bylo proinvestováno) na řešení problémů v sociálně vyloučených lokalitách a řešení romské problematiky vůbec? Troufám si říci, že to nikdo nedokáže přesně spočítat.

A výsledek? Nepociťuji zásadní změny. Naopak. Více romských rodin se ocitá na pokraji chudoby. A místa ve sněmovně se zaplňují těmi, kteří nám siláckými gesty ukazují své „ego“, ne však řešení.

Autor je 2. místopředsedou hnutí OMMO

Marian Dancso
Přečteno: 1661x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, PolitikaHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo