romea - logo
4. července 2020 (sobota)
svátek má Prokop
Loading
rozšířené vyhledávaní

Markus Pape: Dlouhá cesta aktivních odpůrců rasistických pochodů

Praha, 24.10.2013 14:26, (ROMEA)
Markus Pape na tiskové konferenci iniciativy Nenávist není řešení.
Markus Pape na tiskové konferenci iniciativy Nenávist není řešení.

Vítězným tématem letošního kola české fotografické soutěže World Press Foto v kategorii Aktuality jsou protiromské pochody. Letos se jich v Česku rekordně konalo více než třicet po celé republice. Staly se jedním z hlavních témat letošního zpravodajství médií, v zahraničí jednou z charakteristik České republiky. Málokdo se ale z médií dozví, jak malá skupina lidí téměř při každém takovém pochodu uspořádala občanský protest proti němu - a že se k ní dnes dokonce postupně přidávají významné organizace a politické strany.

Na začátku bylo malé občanské sdružení Konexe, které vzniklo loni z občanské platformy Nenávist není řešení. Tu založili lidé z různých sfér společnosti koncem léta roku 2011, kdy začala vyvrcholit vlna protiromských pochodů téhož roku na Šluknovsku. Členové platformy a později i Konexe jezdili za terči pochodů, hry a hudbou se snažili zabránit traumatizaci ohrožených dětí a postupně vytvářet struktury podobné těm, které už několik let ve velkých počtech brání hlavní každoroční akci německých neonacistů v Drážďanech – smutečnímu pochodu za obětí masového bombardování saské metropole.

Zatím blokuje jen policie

Už při prvním letošním pokusu o vniknutí neonacistů do převážně romské lokality v severočeském Duchcově v květnu, zorganizovali spolupracovníci Konexe happening ve zmíněné lokalitě. Vědomi si toho, že policie agresivní osoby do čtvrti díky jejich akci nepustí, zabránili takto střetům mezi očividně agresivními rasisty a výrazně zastrašovanými terči pochodů (z větší části Romy).

Podobně jako organizátoři protiromských pochodů se pak odpůrci rasismu koncem června přesunuli do Českých Budějovic, kde banální konflikt malých dětí na hřišti sídliště Máj vyvolal zatím nejdéle trvající šňůru protiromských nepokojů. Na ochranu zdejších rodin uspořádala Konexe poklidná shromáždění i bohoslužbu, kde lidé různých barev pleti využili možnost promluvit veřejně o své situaci a o možnostech konstruktivního řešení problémů. Z toho se pak vyvíjela akce místních, kteří například před dalším pochodem pomalovali jeho trasy různými vtipnými protirasistickými slogany.

Před pochodem neonacistů česko-slezským Vítkovem, tedy místem, kde před lety čtyři mladí neonacisté zapálili obydlí romské rodiny a málem proto uhořela dvouletá dívka, pak vzniklá nová platforma s názvem Blokujeme.cz, kterou se Konexe spojila s dalšími organizacemi jako s mezinárodně známou Amnesty International, se sdružením ROMEA a dalšími. Postupně pak i první osobnosti veřejného života začaly odsuzovat rasistické projevy v českých ulicích, stejně jako již předtím Strana zelených, z větších politických stran zatím jediná.

Blokovat či jen pomáhat

Navzdory svému názvu platforma sice pořádala různé další happeningy, prozatím však žádnou trasu cizího pochodu fyzicky neblokovala. O to se koncem srpna postarala místní různorodá skupina občanů v Plzni, než policie pozatýkala odpůrce nacismu, nikoliv jeho zastánce.

Blokujeme.cz se zase spolu s dalšími organizacemi zasloužila o úspěšné konání druhého ročníku akce Roma Pride v Praze, kde Romové spolu s dalšími občany šli demonstrovat za svá práva, nikoliv proti další akci rasistů, která by se konala stejný den ve stejném městě. Pochodu na Pražský hrad se zúčastnilo poprvé i více politiků, včetně předsedů stran Zeleních, Strany rovných příležitostí a Romské demokratické strany.

Dodnes se podobných akcí zúčastnilo pramálo lidí. Převážil strach z vystoupení na veřejnosti, poslušnost vůči pokynům policie přenechat ulici jejich těžkooděncům a lhostejnost. V poslední době se ovšem množí případy, kdy počet „blokujících“ převažuje počet pochodujících a kdy se k nim už nepřipojují tzv. obyčejní lidé.

V těchto dnech se rýsuje nová koalice s názvem Barevná Ostrava – tedy další personální rozšiřování. K protifašistickému protestu v den státního svátku výročí založení Československa se přitom hlásí už i dvě největší církve, malé mimoparlamentní strany a další neziskové organizace. Opět policie tlačí organizátory akce k tomu, aby zůstali doma. Tentýž den se chystají romští emigranti z Čech promluvit k tématu na veřejném slyšení v britském parlamentu.

Málo může časem být i hodně

Po několikaměsíčních přípravách vydaly Česká biskupská konference, Ekumenická rada církví a Federace židovských obcí koncem října společné stanovisko k „narůstajícímu extremismu ve společnosti“. V něm mj. prohlašují: „Z historické zkušenosti víme, že populismus, doprovázený nenávistnými projevy rasismu a xenofobie, vede k tragédiím, které dříve či později zasáhnou celou společnost.“

Podobně jako v předchozích prohlášeních jednotlivých představitelů těchto významných institucí ani tentokrát nevyzvali lidi k tomu, aby se postavili čelem zmíněným pochodům, a to přímo v ulicích.

Cesta k shromážděním proti rasismu s desetitisícovou účastí, už dávno obvyklá v západní Evropě nebo v severní Americe, jako odpověď na zmíněné společensky vysoce nebezpečné jevy, se v Česku poněkud protáhne. Dobrou zprávou je, že již začala.
Přečteno: 1129x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Demonstrace, Romové, Občanská společnost, Občanské iniciativy, občanské sdruženíHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo