romea - logo
29. května 2020 (pátek)
svátek má Maxim
Loading
rozšířené vyhledávaní

Markus Pape: Fenomén jménem Kotleba

Česká republika, Slovensko, 2.12.2013 17:02, (ROMEA)
Kotleba, Vandas a další členové Dělnické strany sociální spravedlnosti.
Kotleba, Vandas a další členové Dělnické strany sociální spravedlnosti.

Většina evropských deníků zveřejnila zprávu o zvolení Mariána Kotleby bansko-bystrickým županem – tedy hejtmanem středoslovenského kraje. Přitom jeho strana v těchto volbách zcela propadla. Bez zastupitele strany v krajském 49-členném zastupitelstvu, jehož většinu tvoří zástupce vládní strany SMĚR, Kotleba bude mít minimální vliv na politická rozhodnutí jednoho z celoevropského hlediska zcela bezvýznamného kraje (viz: výsledky župních voleb z listopadu 2013).

Proč tedy takový rozruch?

Silné antiromské postoje Kotleby, o kterých léta informovala slovenská i česká média, už nejsou ojedinělým jevem na mapě Evropy. Svědčí o posílení všeobecného trendu v Evropě, kde dnes už dlouho na Ukrajině, v Maďarsku a hlavně v Rusku a Řecku na významných regionálních postech sedí politici neskrývající svou sympatii k nacismu a fašismu. Výjimečnost Kotleby spočívá v tom, že pravidelně a veřejně ctí dědictví fašistického a silně antisemitského politického systému, konkrétně Slovenského státu z let 1939-45, čímž nepřímo zneucťuje jeho oběti.

V souvislosti s tím Moshe Kantor, předseda Evropského židovského kongresu, koncem listopadu vyzval evropské politiky, aby „vytvořili akční plán na ztlumení impulsu neonacistických politických stran v Evropě.“ Podle něho neonacisté používají demokratický systém proti demokratům, proto se demokracie musí postavit na odpor a zabývat se tímto fenoménem, než bude pozdě. Třeba i „zákazem stran“, jak požaduje Kantor.

Politická kariéra Kotleby začala před deseti lety, kdy se stál „vůdcem“ občanského sdružení „Slovenská pospolitosť“, založeného v roce 1995 a rozpuštěného slovenským ministerstvem vnitra v roce 2008 za jeho otevřenou podporu fašismu. Jeho rozpuštění zase zrušilo rozhodnutí Nejvyššího soudu v Bratislavě v následujícím roce.

Členové sdružení založili v roce 2005 stranu s názvem „Slovenská pospolitosť – Národná strana“. Ta byla rok na to Nejvyšší soudem Slovenské republiky rozpuštěná. Občanské sdružení naopak funguje dodnes, Kotleba však mezi jeho oficiálními zástupci už nefiguruje.

Když se Kotlebovcům nepodařilo registrovat novou stranu, převzali recesistickou  Stranu priateľov vína, přejmenovali ji na „Ľudovou stranu - Naše Slovensko“, a s ní získali něco přes 1,5 procent ve volbách do parlamentu – tedy jen trochu víc než česká DSSS. Nedávno Kotleba pak vyměnil svou pseudomilitární uniformu za elegantní oblek. S minimalistickou mediální kampaní se v očích desetitisíců občanů středního Slovenska přeměnil v přijatelnou alternativou pro zkorumpované politiky etablovaných stran.

Co to znamená pro českou společnost

 Kotleba v posledních letech málokdy jezdil do Čech a neuvítal ani předsedu DSSS na vlastních akcích na Slovensku. Udržuje kontakt s českými militantními neonacisty. Zástupce jeho strany vícekrát vystupovali na demonstracích Dělnické strany v ČR, jako například před dvěma lety ve východočeském Novém Bydžově a v severočeské Krupce. Tam zástupce Slovenské pospolitosti krátce po jeho projevu policie zatkla až po celých čtyřech dnech ho pravomocně odsoudil teplický Okresní soud k podmíněnému trestu za veřejné podněcování k nenávisti vůči skupině osob. (Viz i vyjádření Ministerstva vnitra ČR.)

Kotlebovo vlastní nejvýraznější vystoupení v Čechách se datuje na 17. listopad 2008, tedy na výročí sametové revoluce. Tehdy pozdravil dav zhruba sedmi set neonacistů slovenským nacistickým pozdravem „Na stráž“ a vyzval příslušníky policie, aby spolu se zcela zdivočelým davem vtrhli na sídliště Janov, kde tehdy žilo poměrně hodně Romů, a „udělali pořádek“ v „domech vrahů“. Následovala známá „bitva o Janov“, při které pohotovostní policie celé hodiny bránila sídlišti nasazením tisícovky svých příslušníků. Vyhořel například policejní vůz, demonstranti používali vojenskou pyrotechniku, místní lidé zásobovali násilníky. Následně kriminalistická složka policie mnoho závažných trestných činů zaměřených především proti policistům téměř dokonale přehlížela.

Už svým projevem na veřejném shromáždění Dělnické strany na litvínovském náměstí, kde ho obklopili tělesní strážci svým vystupováním vysoce podobní jednotkám nacistických SA, Kotleba projevil v Čechách sotva vídanou agitační rétoriku i schopnost se pohybovat výlučně na hraně zákona. Zřejmě i proto byl na Slovensku několikrát obžalován - zatím však nikdy nebyl slovenským soudem pravomocně odsouzen. Po bitvě o Janov parta kolem Kotleby začala kopírovat českou strategii protiromských pochodů na Slovensku – a uspěla.

VIDEO - začátek projev Mariana Kotleby v Litvínově zde:

Česká republika může být šťastná z toho, že hlavním protagonistou zdejších zastánců nacismu je bledý stranický funkcionář bez charismatu a rétorických schopností. Jeho slovenský protějšek se naopak nechává vláčet po zemi policejními těžkooděnci, riskuje své zdraví při stavebních prohlídkách v chudé romské osadě, kterou koupil a o které neustále prohlašuje, že jeho obyvatele vyžene buldozerem.

Na rozdíl od českých „postnacistů“ ze strany DSSS, kteří ve svých proněmeckých postojích navazují spíše na tradice kolaborantství z doby druhé světové války, parta kolem Kotleby se už vícekrát fyzicky střetla s maďarskými neonacisty, kteří prosazují odtržení jižního Slovenska a jeho připojení k Velkému Maďarsku. Z toho hlediska Kotleba vystupuje jako disciplinovaný, chladnokrevný a inteligentní nacista.

Zákazy neodstraňují příčinu problému

Po druhé světové válce proběhla v mnoha zemích Evropy špatná anebo nedostatečná denacifikace společnosti. Hlavně v komunistických státech se ji vládní orgány snažily provést shora zákazem stran, symboliky a slov, tedy represí.

Při současné ekonomické krizi jsme svědky plíživé renacifikace společnosti, kdy se mj. následkem protiromských pochodů verbální rasismus zase „nosí“, což příkladně ukázala debata v českém Senátu o Evropskou komisí navržených opatření pro odstranění diskriminace Romů, koncem listopadu. Takzvaný mainstreamový rasismus nejen zhoršuje situaci menšin a šance jejich příslušníků na sociální vzestup, ale i celospolečenské vyhlídky na vybudování skutečné demokracie a zachování svobody. Co s tím udělat? Především denacifikovat společnost zdola. Což je úkolem každého z nás.

Zvolení Kotleby může ale mít i výhodu: snad se povzbudí a sjednotí antifašistická mimoparlamentní opozice. První náznakem takového vývoje je výzva k veřejnému protestu v den jeho uvedení do funkce hejtmana ve všech městech České republiky a Slovenska (viz plakát přiložený pod článkem).

NEPŘEHLÉDNĚTE
O charakteru a historii občanského sdružení a později zakázané strany Slovenské pospolitosti
O fenoménu úspěchu Mariána Kotleby

Přečteno: 1799x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Neonacismus, Marian Kotleba, Slovensko, Fašismus, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo