romea - logo
2. července 2020 (čtvrtek)
svátek má Patricie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Markus Pape: Jaké jsou v Německu vyhlídky na integraci uprchlíků?

11.3.2016 10:05
Ilustrační foto (Zdroj: Twitter)
Ilustrační foto (Zdroj: Twitter)

Ve středu ministerský předseda Saska zcela nečekaně navštívil krušnohorské městečko Clausnitz. Zde v polovině února vznikly záběry, které během mžiku zaplnily celostátní zpravodajství. Z nedaleké Saské Kamenice (Chemnitz) tehdy mířil autobus s uprchlíky do připravených bytů v obci u českých hranic. Osudný večer autobus musel více než tři hodiny nehybně stát.

Nejdříve mu někteří místní zablokovali cestu svými automobily. Hrozili jim a skandovali nenávistná hesla. Vyděšení uprchlíci pak ze strachu ze stohlavého rozlíceného davu, který obklíčil jejich autobus, odmítli vystoupit a pod policejní ochranou přejít několik metrů do připraveného ubytovacího zařízení.

Oboustrannou „blokádu“ ukončil příslušník spolkové policie, který násilím donutil 15letého chlapce uprchlého z Iráku opustit autobus. To sice přesvědčilo ostatní v autobusu, že jej mohou opustit, na druhé straně však notně vyděsilo ty, kteří si uvědomili, jak takové zacházení s uprchlíky prohlubuje válečná traumata lidí prchajících před válkou.

Spojitost neonacismu s nezájmem politilů čistě náhodná?

Filmové záběry incidentu natočeného  člověkem z davu oblétly celý svět a znovu potvrdily domněnky, že právě Sasko má problém s násilným neonacismem. Osobní návštěvu saského premiéra u uprchlíků už měsíce před tím požadovali různí opoziční politici. Na rozdíl od německé kancléřky, která se při loňských protiuprchlických nepokojích v saském Heidenau na místo vydala během několika dnů, Tillich se nikdy nenechal vyfotit nebo natáčet s uprchlíky.

Od roku 1990 v Sasku vládne křesťansko-demokratická strana CDU buď sama, anebo v koalici s další stranou, od sjednocení Německa je nejsilnější stranou Saska. Incidentem v Clausnitzu se už zabýval spolkový snem v Berlíně i saský parlament ve Drážďanech. Zmíněnou blokádu dnes vyšetřuje speciální vyšetřovací skupina kriminální policie. Aktuální statistiky poukazují na to, že celá čtvrtina násilných činů s podezřením na politické pozadí se loni spáchala právě v této spolkové zemi.

Jak to může Německo zvládnout

Jak mohla událost v jednom krušnohorském městečku, která trvala jen několik hodin a nezanechala žádná fyzická zranění, získat takový celostátní význam? V některých zemích EU dnes probíhá vývoj dlouho nevídaný svým rozměrem a svojí sociální výbušností. Přichází větší množství uprchlíků či žadatelů o azyl. Není to experiment, který by nějaká vláda cíleně prováděla. Je to prostě dané tím, že lidé raději riskují život svůj a často i svých dětí, než aby zahynuli buď z důvodů válečných, anebo čistě proto, že už nemají jak se živit legálně.

Na druhé straně je více zemí, které se zatím úspěšně vyhýbají tomuto vývoji, ač se v minulosti chovaly zcela jinak. Zavírají své hranice anebo potencionální zájemce o vstup do zemí vystrašují natolik, že tu zemi na svém útěku raději obejdou.

V hledáčku evropských médií je už delší dobu Německo, na jehož území jen loni vstoupilo více než milion uprchlíků. Sice ne všem z nich německé úřady přiznají právo na azyl, hodně jich také jen Německem projede na cestě za příbuznými, kteří žijí v další zemi, ale i tak si hodně lidí klade otázku, zda takový trvalý přísun lidí obyvatelstvo Německa zvládne.

Jaký bude ekonomický efekt přistěhovalectví?

Podle Hans-Wernera Sinna, německého ekonoma a šéfa respektovaného ekonomického institutu Ifo, náklady na integraci uprchlíků budou ohromné. Další odborné instituce jeho závěry uznávají, upozorňují však na rozdíl od něho na to, že dlouhodobě integrace uprchlíků vynese i obrovské finanční zisky. Ovšem jen za podmínky, že se podaří.

Marcel Fratzscher, president Německého institutu pro hospodářský výzkum (DIW), proto žádá, aby německá vláda odsouhlasila a podporovala efektivní opatření na rychlé dovzdělání uprchlíků. Návrh Andrey Nahlesové, německé ministryně práce a sociálních věcí spočívající v jejich okamžitém zaměstnávání za nízké platy podle něho přinese jen politické body. Nejdřív by měli noví obyvatelé Německa své schopnosti přizpůsobit požadavkům německého trhu práce, což pak dlouhodobě zvýší výkonnost jeho hospodářství.

Přečteno: 890x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

NěmeckoHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo