romea - logo
10. prosince 2019 (úterý)
svátek má Julie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Markus Pape: Jaké jsou v Německu vyhlídky na integraci uprchlíků?

11.3.2016 10:05
Ilustrační foto (Zdroj: Twitter)
Ilustrační foto (Zdroj: Twitter)

Ve středu ministerský předseda Saska zcela nečekaně navštívil krušnohorské městečko Clausnitz. Zde v polovině února vznikly záběry, které během mžiku zaplnily celostátní zpravodajství. Z nedaleké Saské Kamenice (Chemnitz) tehdy mířil autobus s uprchlíky do připravených bytů v obci u českých hranic. Osudný večer autobus musel více než tři hodiny nehybně stát.

Nejdříve mu někteří místní zablokovali cestu svými automobily. Hrozili jim a skandovali nenávistná hesla. Vyděšení uprchlíci pak ze strachu ze stohlavého rozlíceného davu, který obklíčil jejich autobus, odmítli vystoupit a pod policejní ochranou přejít několik metrů do připraveného ubytovacího zařízení.

Oboustrannou „blokádu“ ukončil příslušník spolkové policie, který násilím donutil 15letého chlapce uprchlého z Iráku opustit autobus. To sice přesvědčilo ostatní v autobusu, že jej mohou opustit, na druhé straně však notně vyděsilo ty, kteří si uvědomili, jak takové zacházení s uprchlíky prohlubuje válečná traumata lidí prchajících před válkou.

Spojitost neonacismu s nezájmem politilů čistě náhodná?

Filmové záběry incidentu natočeného  člověkem z davu oblétly celý svět a znovu potvrdily domněnky, že právě Sasko má problém s násilným neonacismem. Osobní návštěvu saského premiéra u uprchlíků už měsíce před tím požadovali různí opoziční politici. Na rozdíl od německé kancléřky, která se při loňských protiuprchlických nepokojích v saském Heidenau na místo vydala během několika dnů, Tillich se nikdy nenechal vyfotit nebo natáčet s uprchlíky.

Od roku 1990 v Sasku vládne křesťansko-demokratická strana CDU buď sama, anebo v koalici s další stranou, od sjednocení Německa je nejsilnější stranou Saska. Incidentem v Clausnitzu se už zabýval spolkový snem v Berlíně i saský parlament ve Drážďanech. Zmíněnou blokádu dnes vyšetřuje speciální vyšetřovací skupina kriminální policie. Aktuální statistiky poukazují na to, že celá čtvrtina násilných činů s podezřením na politické pozadí se loni spáchala právě v této spolkové zemi.

Jak to může Německo zvládnout

Jak mohla událost v jednom krušnohorském městečku, která trvala jen několik hodin a nezanechala žádná fyzická zranění, získat takový celostátní význam? V některých zemích EU dnes probíhá vývoj dlouho nevídaný svým rozměrem a svojí sociální výbušností. Přichází větší množství uprchlíků či žadatelů o azyl. Není to experiment, který by nějaká vláda cíleně prováděla. Je to prostě dané tím, že lidé raději riskují život svůj a často i svých dětí, než aby zahynuli buď z důvodů válečných, anebo čistě proto, že už nemají jak se živit legálně.

Na druhé straně je více zemí, které se zatím úspěšně vyhýbají tomuto vývoji, ač se v minulosti chovaly zcela jinak. Zavírají své hranice anebo potencionální zájemce o vstup do zemí vystrašují natolik, že tu zemi na svém útěku raději obejdou.

V hledáčku evropských médií je už delší dobu Německo, na jehož území jen loni vstoupilo více než milion uprchlíků. Sice ne všem z nich německé úřady přiznají právo na azyl, hodně jich také jen Německem projede na cestě za příbuznými, kteří žijí v další zemi, ale i tak si hodně lidí klade otázku, zda takový trvalý přísun lidí obyvatelstvo Německa zvládne.

Jaký bude ekonomický efekt přistěhovalectví?

Podle Hans-Wernera Sinna, německého ekonoma a šéfa respektovaného ekonomického institutu Ifo, náklady na integraci uprchlíků budou ohromné. Další odborné instituce jeho závěry uznávají, upozorňují však na rozdíl od něho na to, že dlouhodobě integrace uprchlíků vynese i obrovské finanční zisky. Ovšem jen za podmínky, že se podaří.

Marcel Fratzscher, president Německého institutu pro hospodářský výzkum (DIW), proto žádá, aby německá vláda odsouhlasila a podporovala efektivní opatření na rychlé dovzdělání uprchlíků. Návrh Andrey Nahlesové, německé ministryně práce a sociálních věcí spočívající v jejich okamžitém zaměstnávání za nízké platy podle něho přinese jen politické body. Nejdřív by měli noví obyvatelé Německa své schopnosti přizpůsobit požadavkům německého trhu práce, což pak dlouhodobě zvýší výkonnost jeho hospodářství.

Přečteno: 883x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

NěmeckoHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo