romea - logo
14. července 2020 (úterý)
svátek má Karolína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Markus Pape: Kauza smrti kynšperského občana po policejním zásahu pokračuje. Nový znalec poskytl další verzi příčiny smrti

28.7.2016 16:50
Markus Pape. Foto: František Kostlán
Markus Pape. Foto: František Kostlán

U sokolovského okresního soudu proběhlo v pondělí další stání ve věci smrti Ľudovita K. v západočeském Kynšperku. Otec tří malých dětí zemřel dva dny po zásahu dvoučlenné policejní hlídky v květnu roku 2012. Tehdy policisté dostali zprávu o údajném napadení dívky mužem v parku u můstku řeky Ohře. Když dorazili na místo, nenašli oznamovatele incidentu ani údajně poškozenou, kteří by případně mohli identifikovat údajného pachatele, ale jen muže, který se prý choval divně a podle nich odmítl nastoupit do auta. Během následujícího zásahu způsobili policisté muži rozsáhlá zranění na celém těle.

Po zdlouhavém vyšetřování ze strany Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) byli oba policisté, kteří jsou dodnes ve službě, obžalováni Krajským zastupitelstvem v Plzni z nedbalostního usmrcení. Okresní soud v Sokolově se případem zabývá od února 2014. O případu tento server informoval například zde a zde a zde.

Jediným bodem programu pondělního soudního jednání byl výslech Martina Dobiáše, soudního znalce z Lékařské fakulty Univerzity Palackého, u které si sokolovský soud vyžádal třetí znalecký posudek. První posudek sepsali soudní znalci z nemocnice v Sokolově na základě pitvy zemřelého. Podle nich smrt nemusel zavinit policejní zásah, ale případný spontánní epileptický záchvat.

Na popud zmocněnce poškozených renomovaný Ústav soudního lékařství Fakultní nemocnice Královské Vinohrady vyhotovil druhý znalecký posudek (a první „ústavní“). Znalci renomované 3. lékařské fakulty Karlové univerzity v čele s Jiřím Hladíkem usoudili, že výsledky pitvy vyloučí jinou příčinou smrti než zásah policistů. Po svém výslechu u soudu serveru Romea.cz řekl Jiří Hladík, ředitel pražského ústavu koncem února 2014, že se jednalo o „klasické ublížení na zdraví“, které vedlo k smrti napadeného.

Tendenční zpravodajství některých médií

Některá média, která o pondělním soudním jednání referovala, znovu uvedla informace, které byly během předchozího soudního jednání vyvráceny. Například server iDNES.cz napsal, že noční konflikt neozbrojeného muže s policisty vygradoval ve rvačku s „psychicky vyšinutým“ člověkem. Avšak v případě, že by se policisti s mužem skutečně prali, by se nedalo vysvětlit, proč neutrpěli ani sebemenší zranění, když byl údajně vysoce agresivní muž aktivním sportovcem s mimořádně vyvinutým svalstvem.

Navíc iDNES.cz převzal ničím nepodložené tvrzení obhajoby, že zemřelý měl být desetkrát soudně odsouzen. Podle serveru Ľudovit K. neuposlechl výzvu policistů jít k policejnímu autu, aby „mu mohli dát dýchnout“. Obžalovaní nikdy nic takového ani během vyšetřování ani u soudu dosud netvrdili. „Jen se snažil upozornit ženu, aby si svého psa vzala na vodítko,“ řekla za rodinu zemřelého Nataša Siváková o incidentu svého muže se zmíněnou dívkou, který předcházel policejnímu zásahu.

Podle ní její druh pil jen zřídka. I dívka potvrdila před soudem, že v osudné noci nebyla nikým napadena a že Ľudovíta K. znala jako slušného člověka, který ji dříve dokonce jednou zachránil před napadením ze strany cizího muže na diskotéce.

Diagnózu Delirium tremens biochemický rozbor krve jednoznačně vylučuje

Znalec Martin Dobiáš v pondělí před soudem uvedl: „Nemůžeme souhlasit s tím, že by prvotní příčinou smrti poškozeného byl policejní zákrok. Příčinou otoku mozku a následného selhání dalších orgánů je podle nás delirium tremens, neboli alkoholové delirium.“ Dodal, že „jeho průběh byl v tomto případě zcela typický včetně symptomů, jako je agresivita, halucinace nebo dezorientace“. Při deliriu, které může trvat i více dnů, může podle něj člověk zemřít i bez jakéhokoli vnějšího přičinění.

Při svém posouzení zdravotního stavu zemřelého znalec tedy vycházel nejen z výsledků lékařských zpráv, ale bral za bernou minci i tvrzení obžalovaných o tom, že se Ľudovít K. choval agresivně, projevoval známky opilosti a nadlidskou sílu. Podle poznatků lékaře sokolovské nemocnice, který přijal těžce zraněného v noci, ten bezprostředně po příjezdu do nemocnice neměl v krvi žádné stopy po alkoholu.

Na dotaz, jak na něj působí závěry nového znaleckého posudku z Olomouce, uvedl pražský znalec Jiří Hladík pro server Romea.cz, že stanovit diagnózu delirium tremens je vyloučeno. „To by se jednoznačně projevilo v biochemii.“ Podle něho pitevní zpráva obsahovala dostatek informací vylučujících takovouto diagnózu. Navíc ani sokolovští znalci nic takového nezjistili.

Znalecké posudky se zásadně rozcházejí. Rozluští záhadné úmrtí psychiatr?

Na závěr pondělního stání uvedl soudce Milan Tomeš, že všechny otázky, které tento den zazněly ze stran zmocněnce poškozené strany a obhájce, se týkaly psychiatrie. Proto senát předvolá příslušného znalce z oboru psychiatrie, který se vyjádří k symptomům stavu alkoholového deliria. Další stání soud nařídil na 19. srpna od 9 hodin, kdy mají zaznít i závěrečné řeči. Čtyři roky po činu tak možná padne prvoinstanční rozsudek.

Obžalovaným skóre znalců 2:1 v jejich prospěch přineslo viditelnou úlevu. Dva znalecké posudky z oboru lékařství stojí proti jednomu tvrdícímu, že právě oni zavinili svým zásahem smrt zemřelého.

Pravda ovšem je, že verze olomouckého znalce je v rozporu s oběma předchozími posudky. Skóre je tudíž 1:1:1 a bude záležet jen na soudním senátu, kterému ze zmíněných znalců bude více věřit.

Přečteno: 969x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Policie, úmrtí, Kauza, NásilíHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 ..
romea - logo