romea - logo
18. května 2022 (středa)
svátek má Nataša

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Markus Pape: Kušostřelec z Chotěbuze se před soudem sám usvědčil

Ostrava, 21.5.2013 13:17, (ROMEA)
Před Krajským soudem v Ostravě stanul 20. května Jaromír Šebesta (vlevo), který v Chotěbuzi na Karvinsku podle obžaloby zastřelil jednoho ze sběračů šrotu. Vpravo je Šebestův obhájce. (FOTO: ČTK)
Před Krajským soudem v Ostravě stanul 20. května Jaromír Šebesta (vlevo), který v Chotěbuzi na Karvinsku podle obžaloby zastřelil jednoho ze sběračů šrotu. Vpravo je Šebestův obhájce. (FOTO: ČTK)

Před Krajským soudem v Ostravě dnes pokračuje soud s Jaromírem Šebestou, který loni v dubnu v Chotěbuzi na Karvinsku podle obžaloby střílel z kuše na Romy, kteří se náhodně objevili před jeho skladem. Jednoho z nich zabil šípem z kuše. Zpravodajství velkých médií ze včerejšího dne znovu ukázalo, jak a proč novináři často vysoce tendenčně informují o případech v souvislosti s Romy.

Devětatřicetiletý Jaromír Šebesta, který v Chotěbuzi na Karvinsku loni v dubnu kuší zastřelil domnělého zloděje, stojí dnes před Krajským soudem v Ostravě. Obžaloba jej viní z ublížení na zdraví s následkem smrti. Obžalovaný tvrdí, že nikoho zasáhnout nechtěl. Vystřelil prý náhodou, když zakopl. Ač včera vypovídali i přímí svědci události, většina média referovala jen o stanovisku obžalovaného. Přítomní novináři totiž až na vyjímky po jeho výpovědi odešli ze soudní síně.

Z kriminalistického hlediska je pozoruhodné, že Šebesta před soudem detailně popisoval úkladnou rasistickou vraždu, až ho soudce upozornil na to, že není obžalován z vraždy. Na dotaz státní zástupkyně potvrdil, že kdyby se jednalo o „bílé“ domnělé zloděje, tak by se takto rozhodně nechoval. Přímí svědci naopak soudu popisovali shodně těžké ublížení s následkem smrti, jelikož nemohli tušit, že Šebesta krátce před tím přiznal soudu, že se na útok chladnokrevně připravil, když Romy ještě sledoval z okna domu.

"Mířil jsem na auto. Žádného člověka jsem neviděl. Klopýtl jsem a v tom vyšel výstřel. Nechtěl jsem nikoho zasáhnout," uvedl dnes Šebesta před soudem. Tvrdí také, že šíp mířil maximálně do výše pasu dospělého člověka," píše ČTK.

Šebesta tvrdí, že chtěl jen před zloději bránit svůj majetek. Objekt, který si postupně opravoval a měl v něm posilovnu, zloději údajně už několikrát vykradli. "Ukradli mi dva motocykly," řekl. Nemohl však označit, kdo. To, že mu kdy něco chtěli ukrást Romové, si pouze domýšlí. Sám přiznal, že nikoho z posádky vozu neznal. Nikdo z nich neměl nic v ruce, nevyhrožovali mu. Na dotaz soudce řekl, že dům před událostí nikdy nijak nezabezpečoval. Sklep nebyl ani uzamčen.

V osudný den k jeho domku přijelo auto s čtyřčlennou posádkou Romů. Ti tvrdí, že přišli pro šrot. Podle Šebesty se chtěli vloupat do domu. "Byli ve sklepě. Šrot je nezajímal. Hledali cestu, jak se dostat dovnitř," uvedl. Policie však nenašla žádné důkazy prokazující pokus o krádež a tudiž z něho nikoho neobvinila. Romové si i podle slov obžalovaného nic nevzali a ve sklepě policejní pes nevypátral žádné pachové stopy svědků.

Obžalovaný tvrdí, že měl strach, a proto si vzal do ruky kuši. Natáhl tětivu, vložil šíp a uvolnil bezpečnostní pojistku. Takto vyzbrojen pak vyšel ven. Na Romy zakřičel, aby okamžitě opustili jeho pozemek. Nejprve nereagovali. Na útěk se podle něho dali až po druhé výzvě. O chvíli později pak podle svých slov nešťastnou náhodou vystřelil. Šíp jednoho z posádky vozu zasáhl do hlavy. Šebesta přiznal, že postřeleného pak viděl zblízka ležet nehybně na zemi, kdy ještě dýchal. Ač na rozdíl od svědků měl mobil u sebe, nevolal sanítku, ale vyzval ostatní Romy, aby postřelenému vytáhli šíp z hlavy, naložili ho do auta a odjeli. Neposkytoval první pomoc. Po několika neúspěšných pokusech Gujda zastavil projíždějící auto, jeho řidíč nakonec zavolal sanítku, která však dorazila až po poměrně dlouho době, vrtulník pak odvezl zraněného do nemocnice v Ostravě, kde devětatřicetiletý Rom o několik dní později v zemřel.

Svědci podle svých slov obvykle jezdili po Karvinsku, aby si sbíraním starého železa přivydělávali na živobytí. Vždy se slušně zeptali lidí, zda by se chtěli něčeho zbavit anebo něco prodat za symbolickou cenu. Nikdy nikdo nevnesl stížnosti proti nim, naopak lidé byli často rádi, když jim Romové pomohli uklidit nepotřebné věci. Hlavní svědek Gabriel Gujda soudu předložil svůj čistý výpis ze svého trestního rejstříku.

Přečteno: 2381x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Násilí, Kriminalita, Násilí z nenávisti, Rasismus, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo