romea - logo
2. července 2020 (čtvrtek)
svátek má Patricie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Markus Pape: „Nepřizpůsobivý“ chtěl Romům podpálit dům

České Budějovice, 20.10.2014 11:08, (ROMEA)
Dům, kde žijí romské rodiny, se snažil zapálit opilý muž. Foto: 5plus2
Dům, kde žijí romské rodiny, se snažil zapálit opilý muž. Foto: 5plus2

Co to je za titulek? Leckoho asi nyní napadne, že si autor článku chce udělat ze čtenářů srandu. V novodobé češtině se slovo „nepřizpůsobivý“ často používá jako synonym pro příslušníky největší zdejší etnické menšiny. A nezřídka se to bere paušálně, v duchu kolektivní viny dobře známé z doby nacismu. Přesto se nadále najdou slušní lidé na obou stranách smyšlené barikády, která je stavěna právě používáním takovýchto slov.

Vinen z úmyslu

Ve čtvrtek padl pravomocný rozsudek v případu pokusu o podpálení obytného domu v Českých Budějovicích. V něm žilo a dodnes žije několik rodin i s malými dětmi. Stačilo málo a už by vyhořeli, stejně jako „bílí“ obyvatelé přilehlého domu. V terčovém objektu naštěstí neúspěšného útoku se totiž topí plynem. A když v jednom baráku vybouchne plyn, sousední dům se sotva udrží na nohách. O vývoji tohoto soudního řízení server Romea.cz informoval pravidelně zde a zde či zde.

V odvolacím řízení Krajský soud v Českých Budějovicích odsoudil obžalovaného Josefa Stacha k odnětí svobody v délce 2,5 roku podmíněně, s odkladem na období čtyř roků. A to za pokus o obecné ohrožení, kde sazba trestu činí 3 - 8 let. Ač obžalovaného jeho lékař nedávno odmítl dále léčit s tím, že už je vyléčen ze své desetileté závislosti na alkoholu, soud Stachovi uložil ochrannou protialkoholní léčbu. Svým rozhodnutím krajský soud zmírnil rozsudek prvoinstančního soudu, který poslal obžalovaného na dva a půl roku do vězení.

Odsouzený skladník uvítal rozsudek dojat slzami, předtím projevil lítost a opětovně se hluboce omlouval všem poškozeným.

Soud navíc odmítl návrh na finanční odškodnění ze strany poškozených. Ti soudu nedoložili lékařské zprávy, ač se alespoň dvě z nich dodnes léčí z trvalých posttraumatických následků činu. Nechtěli, aby soud začal šťourat v jejich soukromém životu. Tím to pro ně skončilo.

Během čtvrtečního veřejného zasedání soudu obhájce líčil svého mandanta jako hodného fotbalového rozhodčího, který trénuje i romské žáky, nedávno si našel práci ve stejné ulici, kde svůj čin spáchal, a už dávno přestal pít alkohol. Nechtěl nic zapálit, jen pocákat chodník hořlavinou a vyhrožovat, že dům zapálí, protože se mu na něm prý něco nelíbilo.

Kdo je Josef Stach? Nemusíme mít dnes strach, že brzy zažijeme podobnou katastrofou jako před týdnem ve Žďáru nad Sázavou, kde psychicky nemocná žena vzala rukojmí, ubodala studenta a pak se ukázalo, že před dvěma lety provedla podobný čin, avšak byla soudem ponechaná na svobodě, kde se léčila ambulantně, bez žádoucího výsledku? Přece i soudní znalec z oboru psychiatrie vysvětlil před soudem, že jakmile se obžalovaný znovu napije alkoholu, hrozí to nejhorší. Na dotaz soudce, zda věří v možnost, že se pan Stach už poučil, řekl: „pravděpodobně jen na dobu trestního řízení.“

Štěstí v neštěstí

Během hlavního líčení vyšlo najevo, že Stachův syn dodnes chodí s dcerou poškozených a v době činu se spolu hádali. Stach se v době silné opilosti za to chtěl pomstit její rodině anebo ji aspoň nutit k tomu, aby si družka jeho syna rozmyslela své jednání. Zvolil k tomu zcela neadekvátní a naštěstí zcela nezpůsobilý krok, když si na benzinové pumpě omylem nalil do kanystru naftu, nikoliv benzín, což před soudem dosvědčil student, který zrovna na pumpě pracoval brigádně.

Obhájce argumentoval tím, že kdyby jeho mandant skutečně chtěl podpálit dům, tak by určitě zvolil rozumnější metodu a „hodil by třeba hořící benzin do oken domu“. Nic prý by mu v tom nemohlo bránit, vysvětlil obhájce. Až to znělo jako výzva na adresu obžalovaného, aby se ze svého neúspěchu poučil. Na soudu žádal, aby čin překvalifikoval na výtržnost anebo násilí proti skupině, podle něho to obecní ohrožení v žádném případě nebylo. Soud se nenechal přesvědčit.

Okresní státní zástupce se proti předchozímu rozsudku neodvolal. I krajský státní zástupce trval na právní kvalifikaci prvoinstančního rozsudku. A kategoricky odmítl uznání nároků poškozených na finanční odškodnění, když své utrpení doložili jen slovy. Vícekrát mu během líčení zvonil jeho prehistorický mobil, nějak ho nedokázal utlumit.
Stach měl velké štěstí, že jeho předchozí podmíněný trest byl prezidentem republiky půl roku před tímto činem amnestován. V opačném případě soud by ho jistě odsoudil k delšímu pobytu ve vězení bezpodmínečně a navíc by si odseděl i předchozí trest. Jenže dopadlo to jinak. Odvolací soud záhadně nabyl důvěru, že těžký recidivista najednou bude sekat dobrotu.

Matka nechtěla být sama

Na závěr líčení – těsně před rozsudkem – soudce vyzval matku obžalovaného, aby přednesla své námitky proti rozsudku první instance a navrhla nové znění rozsudku. Její vystoupení působilo až srdcervoucí, když vůbec nerozuměla pravidlům soudního řízení a často se dlouho a beze slov dívala na zem. Pak začala vykládat, jak těžce zraněný byl její syn poté, co se pokusil dům podpálit, obyvatelé domu na něj vyběhli a chlapi ho surově zpacifikovali. „Jak to, že za to nebyli soudem potrestáni?“ ptala se naivně soudce. Na chodbě před soudní síní mě pak vícekrát vyzvala, abych se podíval na jizvy na jeho zádech, které podle ní jsou dodnes zřetelně vidět a bolestné.

Skutečně - obžalovaný po svém činu trávil celé týdny v nemocnici, kde se léčil ze svých polámaných žeber. Ačkoliv předtím už byl osmkrát soudně potrestán, mimo jiné i za násilné trestné činy, soud ho nevzal do vazby.

Matka Josefa Stacha, který se neustále snažil ji přimět k tomu, aby přestala plácat, ve své dokonalé naivitě ještě dodala, že její zesnulý manžel dříve pracoval u zdejšího soudu. „Chytám se každého stébla. Co budu dělat ve svých pětasedmdesáti letech, když budu mít jediného syna ve vězení?“

Během vyhlášení rozsudku soudce na její adresu řekl: „Když někdo projevuje úmysl podpálit někomu dům, člověk má právo se bránit. Váš syn by mohl skončit i hůř. Byla to legální nutná obrana. A proto ani nikdo za to nemůže být trestně stihán.“

Dovětek na uklidnění

Jen k uklidnění poškozených a dalších obyvatel jihočeské metropole jeden dovětek: Během soudního řízení vystoupil jako svědek i Gejza Baláž, udělaný a pracovitý romský stavbař ze Slovenska a zeť poškozené obyvatelky domu. Z dřívějška znal obžalovaného, pracoval s ním na brigádě, kde se k němu Stach vždy choval jako kamarád. Nikdy podle něho nerozlišoval lidi podle barvy pleti.
Zároveň se stal očitým svědkem činu, když v osudný večer byl se svou ženou na návštěvě u poškozených. Ptal jsem se ho tehdy na chodbě soudu, zda nemá obavy z toho, že se obžalovaný v budoucnu znovu napije a provede ještě něco horšího. „Ten už bude hodnej, nebojte se, já ho znám. Svůj trest už dostal.“

Přečteno: 877x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Soud, Žhářský útok, Romové, České Budějovice, Násilí z nenávisti, Násilí z nenávistiHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo