romea - logo
29. května 2020 (pátek)
svátek má Maxim
Loading
rozšířené vyhledávaní

Markus Pape: Vlastimil Pechanec - mučedník neonacistů, nebo kovaný vrah?

Praha, 17.7.2014 12:35, (ROMEA)
Vlastimil Pechanec (v rámečku) a hrob jeho oběti Otta Absolona (Koláž: Romea.cz)
Vlastimil Pechanec (v rámečku) a hrob jeho oběti Otta Absolona (Koláž: Romea.cz)

Dne 21. července 2014 tomu bude třináct let, co zemřel Otto Absolon, otec dvou malých dětí, rukou místního neonacisty Vlastimila Pechance ve východočeských Svitavách. Koncem června letošního roku byl jeho vrah podmínečně propuštěn z vězení. Z celkovému trestu v délce osmnácti a půl let vězení - k sedmnácti letům za vraždu s rasistickým motivem přibyl rok a půl za předchozí napadaní dvou mladíků - si nakonec odseděl téměř třináct let. Od začátku trval na své nevině. Krajský a vrchní soud důkazy celkem čtyřikrát prověřily, nakonec dospěly k názoru, že není pochyb o tom, že vraždil, a řešily už jenom výši trestu.

Předčasné propuštění je u recidivisty překvapující, zejména v případě, že odsouzený nadále popírá svoji vinu. Nejen vrazi, ale i další delikventi z řad recidivistů si často odsedí celý trest. Je-li propuštěn předčasně, justice riskuje, že by mohl ublížit dalším lidem. Na druhé straně každý člověk by měl dostat druhou šanci. Třináct let vězení rozhodně není krátkou dobou a stát často počítá s tím, že taková délka výkonu trestu vede kriminálníka k tomu, aby se poučil.

Obnovení procesu v nedohlednu

Shrhňme stručně, jak k vraždě Otta Absolona došlo. Večer 20. července 2001 se skupina svitavských Romů společně s „bílou“ Absolonovou družkou vydala na diskotéku, která se nacházela ve sklepě místního Národního domu. Nemohli tušit, že se vevnitř mezi hosty nachází skupina neonacistů, jak ze Svitav, tak i z dalších měst. Ti si všimli Romů při jejich příchodu. Podle rozsudku je Pechanec přivítal slovy: „Co tady chcete, černý svině?“. Absolona pak pobodal dvakrát, ten upadl, zůstal při vědomí, ještě stačil vylézt ven na ulici, kde ho vyzvedla záchranná služba a dovezla do nemocnice, kde další den podlehl svým zraněním.

Od roku 2004 zastánci odsouzeného vraha pořádali každoročně pochody za „nevinnou oběť systému” ve Svitavách vždy v sobotu po anebo před výročím úmrtí zavražděného. Během letitých neúspěšných snah o obnovení procesu vznikly různé mýty. Těch se chytli vedle neonacistů i ambiciózní populističtí politici typu Tomia Okamury, který „mučedníka“ dokonce letos navštívil ve vězení.

Pechanec ještě v den svého propuštění z vězení oznámil tiskovým prohlášením, že nadále bude bojovat o obnovení procesu, aby prokázal svou nevinu. Pokud uspěje a proces se bude opakovat, neznamená to zdaleka, že ho nový soud shledá nevinným s tím, že ho stát bude muset odškodnit za neoprávněné odnětí svobody.

Jakub Polák údajně hájil Pechancovu nevinu. Pravda je, že podle něho nebyl Pechanec vinen z vraždy stoprocentně. Polák trval na tom, že ani policie ani soud neprošetřily případnou spoluvinu další osoby, která mu třeba jen udělala „zeď“.

Obnovení procesu by bylo doprovázeno komplikacemi, čtyři významní hráči už jsou po smrti: původní Pechancův obhájce, jeden z klíčových očitých svědků, první zmocněnec poškozených a jeden z původně podezřelých hostů diskotéky. Soud však může vycházet z písemných důkazů, Pechanec si může zvolit nového obhájce, poškozené od roku 2002 i nadále zastupuje druhý zmocněnec.

Případ jsem sledoval z blízka od počátku až ke konci, probral jsem ho jak s prvním zmocněncem poškozených Jakubem Polákem, tak i s advokátem Davidem Strupkem. Ten se stal jeho nástupcem poté, co poškození Polákovi vypověděli plnou moc, protože se postavil na Pechancovu stranu.

Během procesu jsem si vícekrát promluvil i s Pechancovým obhájcem. Ač byl sám přesvědčen o vině svého mandanta, případ bral jako každý jiný, ve své závěrečné řeči poukázal na závažná pochybení policie a rozpory ve výpovědích svědků, která doprovázela první fázi vyšetřování. Po vyhlášení pravomocného verdiktu Vrchního soudu Pechanec předpokládal, že jeho advokát podá v kauze dovolání k Ústavnímu soudu. Ten však příslušnou lhůtu k jeho podání nesplnil, čímž dovolání už navždy není nepřípustné. Zda v tom byl úmysl, lze dnes jen těžko ověřit. Už nežije.

Mýty a pravda

Udělejme tedy trochu pořádek. Co jsou největší mýty, které se v minulých letech objevily a pak v médiích usadily? Jakub Polák údajně hájil Pechancovu nevinu. Pravda je, že podle něho nebyl Pechanec vinen z vraždy stoprocentně. Polák trval na tom, že ani policie ani soud neprošetřily případnou spoluvinu další osoby, která mu třeba jen udělala „zeď“. Právě proto se Polák snažil - byť neúspěšně - o obnovení procesu.

Podle některých šiřitelů „mýtů“ vražedný nůž nemohl způsobit rány na těle zavražděného. Pravda je, že nůž, kterým Pechanec bodal, se nikdy nenašel. Když přijela policejní hlídka na místo a zkontrolovala Pechance, předal jim „svůj“ nůž, který podle svých slov vždy nosil u sebe jako správný chlap. Druhý nůž se našel za oknem záchodu diskotéky, ani na něm policie nenašla žádné stopy krve, DNA anebo otisky prstů. Parta Pechancových kamarádů klidně mohla mít u sebe více nožů, vražedná zbraň se lehce mohla propašovat ven, jelikož policie neuzavřela prostor, více návštěvníků diskotéky odcházelo bez toho, aby je policie prošacovala.

Po vražedném napadení Otta Absolona měl Pechanec dostatek času jednak na to, aby si vyměnil nůž s kamarádem, jednak aby si převlékl tričko a před soudem mohl tvrdit, že svědci vraždy neříkají pravdu, když tvrdí, že viděli vraha v černém oblečení. V době svého zadržení nosil bílé triko a někteří svědci tvrdili, že z místa činu viděli utéct chlapa v černém. Tehdy policejní hlídka neuzavřela prostor kolem diskotéky a nechala více lidí volně odejít.

Nejpřesvědčivější důkaz o své vině ovšem dodal Pechanec sám. Jako kovaný kriminálník, který ve svých 22 letech už měl „obdivuhodný“ trestní rejstřík, mohl vědět, co ho může usvědčit z viny. Poté, co ho v osudné noci před svitavskou diskotékou krátce zadržela policie, která jej vzápětí pustila na svobodu, ač už tehdy někteří svědci na pachatele činu upozornili, šel domů a v hluboké noci si vypral oblečení, které podle něho měl na sobě během návštěvy diskotéky. Když si ho pak ráno vyzvedla kriminální policie na výslech, už nemohl předložit klíčový důkaz, který by ho zbavil viny, nebo naopak usvědčil z činu. To vede k otázce: Pročpak by si v noci vypral šaty člověk, který musí vědět, že první podezření padne na něj?

Na závěr malý výhled

Dnes má Pechanec šestiletou podmínku na to, aby se osvědčil. Pro člověka, který od svých patnácti let páchal jeden trestný čin za druhým, je to dlouhá doba. Pokud to nevydrží, bude si muset odsedět dalších pět a půl roků vězení, bez ohledu na to, zda vraždil, nebo nevraždil. A pak ho ani o den dřív nepustí, pokud se justice poučí.

Na druhé straně je u neonacistů zvykem, že zasloužilí veteráni hnutí, kteří si odseděli vysoký trest, se stanou "hrdiny". A trestné činy místo nich pak spáchají mladší, kteří si své "hrdinství" teprve musí zasloužit. Ať to bude tak, nebo tak, tato hra bude mít ještě dohru.

Dobrou zprávou hlavně pro děti Otta Absolona však je, že letošní již ohlášený pochod neonacistů svitavskými ulicemi byl krátce po propuštění Pechance z vězení zrušen. Přece jen se někdo poučil.

Názory uveřejněné v rubrice KOMENTÁŘE, ANALÝZY nebo NÁZORY ODJINUD nemusí vyjadřovat stanoviska a názory redakce serveru Romea.cz, Romano voďi nebo ROMEA, o.p.s.
Přečteno: 2832x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Pechanec, Vražda, Svitavy, Kriminalita, Soud, Neonacismus, Extremismus, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo