romea - logo
28. září 2021 (úterý)
svátek má Václav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Markus Pape: Za vražedný hon na Romy v Havířově dostali násilníci po letech jen směšné tresty

Praha, 20.6.2013 12:27, (ROMEA)
Markus Pape během pietního aktu v bývalém koncentračním táboře v Letech u Písku. Foto: František Kostlán
Markus Pape během pietního aktu v bývalém koncentračním táboře v Letech u Písku. Foto: František Kostlán

V poslední době se znovu, a už poněkolikáté, zvedá vlna otevřeného anticiganismu. Přibývají jak chudoba, tak nezaměstnanost. Mnoho chudých je přitom přesvědčeno, že o viníkovi ví. Místo toho aby, aby šli demonstrovat za změnu politiky v oblasti zaměstnání a vzdělávání, utočí na další chudé. Jedním z doprovodných jevů je volání po stejném metru pro všechny.  Policie a soudy jsou dnes údajně na straně Romů. Skutečně tomu tak je? Prověříme si na základě jednoho případu, zda nově vzniklá pogromová nálada má své racionální důvody.

Zcela mimo pozornost médií skončilo začátkem roku soudní řízení jednoho z nejzávažnějších případů rasistického násilí v České republice: jedné noci před více než čtyřmi lety skupina maskovaných násilníků napadla na několika místech náhodně vybrané Romy. Na rozdíl od žhářského útoku ve Vítkově z dubna 2009, soud o tomto případu probíhal neveřejně vzhledem k nízkému věku jednoho z obžalovaných v době činu. Až na něho byli nakonec všichni ostatní obžalovaní pravomocně buď rovnou zproštěni viny, anebo odsouzeni k podmíněným trestům odnětí svobody. A to za cílené, společné a rasově motivované těžké ublížení na zdraví s trvalými následky.

Trestní výprava na etnikum

V noci 8. listopadu 2008 skupina nejméně 12 maskovaných mužů třemi auty podnikla v Havířově hon na náhodně vytipované Romy. Jednoho z nich - místního mladíka jménem J.H. - napadli v městské čtvrti Šumbark kopy a údery do různých částí těla, hlavně do hlavy. Podle lékařského posudku by chlapec zemřel, kdyby mu nebyla hned poskytovaná lékařská pomoc. Po tomto útoku útočníci pokračovali ve své cestě autem do městské části Prostřední Suchá, kde pronásledovali další Romy. Jeden z nich se stačil ukrýt v místní ubytovně, kde ho před napadením zachránila skupina ukrajinských dělníků.

I když už brzo po činu ošetřující lékaři oznámili, že zranění způsobená údery a kopy útočníků svědčila o vražedném úmyslu, případ nepřevzalo oddělení vražd krajské policie, ale havířovská okresní kriminálka. Ta vypátrala podezřelé posádky dvou automobilů, havířovský soud vzal podezřelé do vazby a místní státní zástupce na ně podal obžalobu s podezřením z těžkého ublížení na zdraví s rasovým motivem. Místní příslušný okresní soudce se s poukazem na závažnost činu z případu úspěšně vyloučil. Vrchní soud v Olomouci případ delegoval Krajskému soudu v Ostravě.

Soudní průtahy znemožnily spravedlivý trest

Zde začaly průtahy soudního řízení, vrcholící tím, že po posledním rozsudku prvoinstančního soudu případ ležel osm měsíců na stole odvolacího soudu, než se mu podařilo vyhlásit pravomocný rozsudek. Jeho podoba více než čtyři roky po činu s ohledem na výši trestů nakonec ani nepřekvapuje. K tříletému nepodmíněnému trestu byl odsouzen jen jeden z obžalovaných, který byl v době činu ještě mladistvý, ale i po tomto činu pokračoval v trestné činnosti. Pro ostatní by trest vězení už měl jen charakter pomsty, nikoliv prostředek nápravě.

Dejme tomu, že důkazní situace byla vzhledem k zamaskování pachatelů obtížná. Nepodařilo se jednoznačně prokázat, kdo konkrétně se tvrdými kopy do hlavy pokusil mladého člověka zabít. Zarážející je ovšem, že Vrchní soud ve svém pravomocném rozsudku zrušil Krajským soudem uznaný nárok poškozeného na odškodnění a odkázal ho na zdlouhavé a pro něho nákladné občanské řízení. Přitom prvoinstanční soud mu předtím přiznal více než půl milionu korun za lékaři uznané bolestné a ztížení společenského postavení. Přímo skandální ovšem jsou již zmíněné průtahy.

Nezájem jako doprovodný projev rasismu

Pročpak se česká média o případ téměř vůbec nezajímala? Kriminálka případ celé dva měsíce po činu z taktických důvodů přísně utajovala. Proč ale dodnes neinformovali novináři o detailech útoku? A proč ministerstvo vnitra tento případ nezařadilo do svých statistik o extremismu?
Z českých politiků, vládních institucí a neziskových organizací činných v této oblasti se v případu angažovalo malé sdružení Europe Roma CZ, které se postaralo o právní pomoc poškozeným, předávalo informace o případu dál a přispělo na advokáta, který zatupoval postiženého. A také sdružení ROMEA, které též přispělo finančně na advokáta a jehož server Romea.cz jako jediné veřejné médium o vývoji soudního řízení pravidleně informoval.

Hlavní oběť útoku se dodnes z jeho následků léčí. Po útoku se stal se epileptikem, nemůže se uplatnit na pracovním trhu. Za to, že na tom je dnes relativně dobře, vděčí místním lékařům a své rodině, která ho podporuje tak, jak se to v romských rodinách patří. Co bude za dvacet let, nikdo neví.

Americký Senátor Benjamin J. Cardin před dvěma lety řekl před Helsinským výborem tamního kongresu o průtazích tohoto soudního řízení toto: I Jaroslav H. si zaslouží spravedlnost. Washingtonský Senát to má do Havířova zřejmě blíž než Vrchní soud v Olomouci a redakce velkých médií v Praze.Přečteno: 3732x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Demonstrace, Vražda, Romové, Rasismus, Rasistické vraždy, Násilí, Násilí z nenávisti, PolicieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo