romea - logo
14. listopadu 2019 (čtvrtek)
svátek má Sáva
Loading
rozšířené vyhledávaní

Markus Pape: Zemřel novinář a aktivista Emil Szirmai

Praha, 5.11.2013 13:33, (ROMEA)
Emil Szirmai na jedné z demonstrací proti rasismu. Foto: Saša Uhlová
Emil Szirmai na jedné z demonstrací proti rasismu. Foto: Saša Uhlová

Zemřel Emil Szirmai. Mnoho lidí ho znalo lépe než-li já. To, na čem celý život pracoval, čím se zabýval, o tom mohou psát jeho dlouholetí kolegové a kamarádi. Za sebe mohu říci, že Emil se více než deset let intenzivně zabýval otázkami rovnosti a spravedlnosti národnostních menšin. V souvislosti s Romy vyvíjel a rozvíjel aktivity jak v neziskových organizacích, tak i státních institucích, že se člověk občas nestačil divit.

Je to přibližně patnáct let, kdy jsme se zcela náhodou potkali v dejvické Sokolovně, tedy v lidové hospodě, kde příležitostně hrával šachy. Když jsem mu řekl, že připravuji knihu o malém koncentráku pro romské rodiny z doby protektorátu, hned projevil velký zájem a na místě chtěl vědět všechno.

Rok na to se dozvěděl, že se chystá žaloba namířená proti diskriminaci romských dětí v českém školství. Nezištně se nabídl, že by mohl využít své vztahy s novináři, aby společnost pochopila význam a rozsah celé kauzy. To, co pak rozpoutal v médiích, byla tak nevídaně věcná kampaň, že ani světové noviny, jako například New York Times, už nemohly jinak než se tématem kvalifikovaně zabývat.

Emil tak svým způsobem přispěl k tomu, že se společnost začala zajímat více o práva Romů. A to pak inspirovalo i Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku, který poprvé ve své historii odsoudil členský stát Evropské unie za systematickou rasovou diskriminaci.

Často se mě přitom vyptával, zda všechny naše společné snahy povedou ke zlepšení situace. Když jsem mu ironicky odpověděl, že v žádném případě, krásně se na mne usmíval: „Já si to myslím také.“

Celý život chtěl přispět k poznání pravdy a k lepšímu příštímu. Realita ho nicméně často překvapila. Nikdy nebyl pomstychtivý, ale jeho splíny, které působily mnohým tu či onu starost, vyjádřily jeho osobitý vztah k lidem. Na nic si nehrál.

Dlouhá léta obětavě snášel všechny nesnáze staří své matky. Nikdo by ho nenapadlo, aby se jí zbavil a umístil do starobince. Vím, že to pro něho bylo velmi těžké, přesto jeho slova zněla: „To si nemůžu dovolit.“

Byl všude a nikde, a vždycky vyprávěl zajímavé příběhy protknuté hodnotami, na které nezapomínám.

Byl to člověk komunikace a kontaktů, hospod a kaváren, konferencí a internetu. Jako snad nikdo jiný se v poslední době urputně snažil propojit různé lidi, kteří by jinak spolu nedokázali mluvit, s cílem překonat bariéry, umožnit lidem najít zaměstnání, důstojně žít a dát dětem šanci věci změnit.

Emile, děkuji ti za vše, a promiň, že jsem někdy pro tebe neměl to pochopení, které sis jistě zasloužil. Budeš mně chybět… a budeme pokračovat.

Poslední rozloučení s Emilem Szirmaiem proběhne ve čtvrtek 7. listopadu 2013 od 14 hodin v obřadní síni lesního motolského hřbitova v Praze 5.

Přečteno: 3493x
 

Kam dál:

Štítky:  

úmrtí, Média, Občanská společnostHLAVNÍ ZPRÁVY

--ilustrační foto--

videoGipsy.cz vydali nový klip. Nekoukejte jen do mobilů a běžte ven, vyzývají dospělé a děti

13.11.2019 10:03
Hudební skupina Gipsy.cz přichází po delší době s novým singlem, který je zároveň ochutnávkou z připravovaného alba, jenž vyjde v příštím roce. K písni „Život jde dál“ natočili rovněž videoklip.
 celý článek

Napravo původní památník, nalevo zničený památník (FOTO: Facebook)

Vandalové zničili památník romského holocaustu ve Skotsku

11.11.2019 14:27
Minulé pondělí se pracovníci organizace Romano Lav dozvěděli od místních obyvatel, že ve čtvrti Govanhill, ve městě Glasgow došlo k zavrženíhodnému činu. Neznámí vandalové totiž v tamním parku zničili památník, který byl věnován obětem romského holokaustu.
 celý článek

Vítězka Miss České republiky 2019, foto: archiv Nikola Kokyová

videoMiss ČR Nikola Kokyová: Rodiče mě naučili zůstávat nohama na zemi. Doufám, že pomůžu změnit názor na Romy

8.11.2019 15:54
V úterý 29. října převzala korunku a titul Miss České republiky 2019 dvacetiletá Nikola Kokyová z Kolína.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo