romea - logo
4. června 2020 (čtvrtek)
svátek má Dalibor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Markus Pape: Zemřel novinář a aktivista Emil Szirmai

Praha, 5.11.2013 13:33, (ROMEA)
Emil Szirmai na jedné z demonstrací proti rasismu. Foto: Saša Uhlová
Emil Szirmai na jedné z demonstrací proti rasismu. Foto: Saša Uhlová

Zemřel Emil Szirmai. Mnoho lidí ho znalo lépe než-li já. To, na čem celý život pracoval, čím se zabýval, o tom mohou psát jeho dlouholetí kolegové a kamarádi. Za sebe mohu říci, že Emil se více než deset let intenzivně zabýval otázkami rovnosti a spravedlnosti národnostních menšin. V souvislosti s Romy vyvíjel a rozvíjel aktivity jak v neziskových organizacích, tak i státních institucích, že se člověk občas nestačil divit.

Je to přibližně patnáct let, kdy jsme se zcela náhodou potkali v dejvické Sokolovně, tedy v lidové hospodě, kde příležitostně hrával šachy. Když jsem mu řekl, že připravuji knihu o malém koncentráku pro romské rodiny z doby protektorátu, hned projevil velký zájem a na místě chtěl vědět všechno.

Rok na to se dozvěděl, že se chystá žaloba namířená proti diskriminaci romských dětí v českém školství. Nezištně se nabídl, že by mohl využít své vztahy s novináři, aby společnost pochopila význam a rozsah celé kauzy. To, co pak rozpoutal v médiích, byla tak nevídaně věcná kampaň, že ani světové noviny, jako například New York Times, už nemohly jinak než se tématem kvalifikovaně zabývat.

Emil tak svým způsobem přispěl k tomu, že se společnost začala zajímat více o práva Romů. A to pak inspirovalo i Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku, který poprvé ve své historii odsoudil členský stát Evropské unie za systematickou rasovou diskriminaci.

Často se mě přitom vyptával, zda všechny naše společné snahy povedou ke zlepšení situace. Když jsem mu ironicky odpověděl, že v žádném případě, krásně se na mne usmíval: „Já si to myslím také.“

Celý život chtěl přispět k poznání pravdy a k lepšímu příštímu. Realita ho nicméně často překvapila. Nikdy nebyl pomstychtivý, ale jeho splíny, které působily mnohým tu či onu starost, vyjádřily jeho osobitý vztah k lidem. Na nic si nehrál.

Dlouhá léta obětavě snášel všechny nesnáze staří své matky. Nikdo by ho nenapadlo, aby se jí zbavil a umístil do starobince. Vím, že to pro něho bylo velmi těžké, přesto jeho slova zněla: „To si nemůžu dovolit.“

Byl všude a nikde, a vždycky vyprávěl zajímavé příběhy protknuté hodnotami, na které nezapomínám.

Byl to člověk komunikace a kontaktů, hospod a kaváren, konferencí a internetu. Jako snad nikdo jiný se v poslední době urputně snažil propojit různé lidi, kteří by jinak spolu nedokázali mluvit, s cílem překonat bariéry, umožnit lidem najít zaměstnání, důstojně žít a dát dětem šanci věci změnit.

Emile, děkuji ti za vše, a promiň, že jsem někdy pro tebe neměl to pochopení, které sis jistě zasloužil. Budeš mně chybět… a budeme pokračovat.

Poslední rozloučení s Emilem Szirmaiem proběhne ve čtvrtek 7. listopadu 2013 od 14 hodin v obřadní síni lesního motolského hřbitova v Praze 5.

Přečteno: 3573x
 

Kam dál:

Štítky:  

úmrtí, Média, Občanská společnostHLAVNÍ ZPRÁVY

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

Romky ze skupiny Manushe (FOTO: Slovo 21)

Bidaripen: Romky chtějí ostatním Romům dodávat sebedůvěru, že společně mohou věci kolem sebe měnit k lepšímu

2.6.2020 10:14
Bidaripen, tedy romsky odvaha, rozhodně nechybí skupince Romek ve vybraných sedmi lokalitách, aby se v nadcházejících měsících staly rovnocennými partnery respektovanými místní samosprávou a měly možnost spolurozhodovat o tom, co se kolem nich děje. Stejnojmenný projekt lídryním nabídne informace jak správně a efektivně spolupracovat s místními spolky a institucemi například při vybudování přechodu na frekventované ulici.
 celý článek

V pátek 15. 5. 2020 vypukl požár v domě romské rodiny v obci Veltěže u Loun. Rodina dům postupně opravuje, obec vyhlásila na pomoc veřejnou sbírku. (FOTO: Facebook Žhář z Veltěže, koláž: Romea.cz)

videoObec Veltěže otevřela sbírkový účet na pomoc romské rodině, které vyhořel dům. Policie případ stále vyšetřuje

1.6.2020 20:54
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásila veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Od 1. 6. 2020 je dostupné číslo účtu, na které mohou lidé posílat finanční příspěvky až do 30. listopadu 2020. Jak již dříve uvedla pro ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková, obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo