romea - logo
28. ledna 2021 (čtvrtek)
svátek má Otýlie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Markus Pape: Zemřel novinář a aktivista Emil Szirmai

Praha, 5.11.2013 13:33, (ROMEA)
Emil Szirmai na jedné z demonstrací proti rasismu. Foto: Saša Uhlová
Emil Szirmai na jedné z demonstrací proti rasismu. Foto: Saša Uhlová

Zemřel Emil Szirmai. Mnoho lidí ho znalo lépe než-li já. To, na čem celý život pracoval, čím se zabýval, o tom mohou psát jeho dlouholetí kolegové a kamarádi. Za sebe mohu říci, že Emil se více než deset let intenzivně zabýval otázkami rovnosti a spravedlnosti národnostních menšin. V souvislosti s Romy vyvíjel a rozvíjel aktivity jak v neziskových organizacích, tak i státních institucích, že se člověk občas nestačil divit.

Je to přibližně patnáct let, kdy jsme se zcela náhodou potkali v dejvické Sokolovně, tedy v lidové hospodě, kde příležitostně hrával šachy. Když jsem mu řekl, že připravuji knihu o malém koncentráku pro romské rodiny z doby protektorátu, hned projevil velký zájem a na místě chtěl vědět všechno.

Rok na to se dozvěděl, že se chystá žaloba namířená proti diskriminaci romských dětí v českém školství. Nezištně se nabídl, že by mohl využít své vztahy s novináři, aby společnost pochopila význam a rozsah celé kauzy. To, co pak rozpoutal v médiích, byla tak nevídaně věcná kampaň, že ani světové noviny, jako například New York Times, už nemohly jinak než se tématem kvalifikovaně zabývat.

Emil tak svým způsobem přispěl k tomu, že se společnost začala zajímat více o práva Romů. A to pak inspirovalo i Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku, který poprvé ve své historii odsoudil členský stát Evropské unie za systematickou rasovou diskriminaci.

Často se mě přitom vyptával, zda všechny naše společné snahy povedou ke zlepšení situace. Když jsem mu ironicky odpověděl, že v žádném případě, krásně se na mne usmíval: „Já si to myslím také.“

Celý život chtěl přispět k poznání pravdy a k lepšímu příštímu. Realita ho nicméně často překvapila. Nikdy nebyl pomstychtivý, ale jeho splíny, které působily mnohým tu či onu starost, vyjádřily jeho osobitý vztah k lidem. Na nic si nehrál.

Dlouhá léta obětavě snášel všechny nesnáze staří své matky. Nikdo by ho nenapadlo, aby se jí zbavil a umístil do starobince. Vím, že to pro něho bylo velmi těžké, přesto jeho slova zněla: „To si nemůžu dovolit.“

Byl všude a nikde, a vždycky vyprávěl zajímavé příběhy protknuté hodnotami, na které nezapomínám.

Byl to člověk komunikace a kontaktů, hospod a kaváren, konferencí a internetu. Jako snad nikdo jiný se v poslední době urputně snažil propojit různé lidi, kteří by jinak spolu nedokázali mluvit, s cílem překonat bariéry, umožnit lidem najít zaměstnání, důstojně žít a dát dětem šanci věci změnit.

Emile, děkuji ti za vše, a promiň, že jsem někdy pro tebe neměl to pochopení, které sis jistě zasloužil. Budeš mně chybět… a budeme pokračovat.

Poslední rozloučení s Emilem Szirmaiem proběhne ve čtvrtek 7. listopadu 2013 od 14 hodin v obřadní síni lesního motolského hřbitova v Praze 5.

Přečteno: 3603x
 

Kam dál:

Štítky:  

úmrtí, Média, Občanská společnostHLAVNÍ ZPRÁVY

Panelová domy v ulici Kovářská ve Varnsdorfu (FOTO: ROMEA TV)

videoPŘÍMÝ PŘENOS: Protest Iniciativy za důstojné bydlení proti vystěhovávání rodin ve Varnsdorfu. Promluví i Anna Šabatová, bývalá ombudsmanka

28.1.2021 9:00
Iniciativa za důstojné bydlení pořádá ve čtvrtek 28. 1. 2021 (dnes) od 13:00 v severočeském Varnsdorfu shromáždění na podporu rodin vystěhovaných ze svých bytů během druhé vlny pandemie COVID-19. Jako jedna z řečnic vystoupí i bývalá ombudsmanka Anna Šabatová. První romská internetová televize ROMEA TV odvysílá demonstraci v přímém přenosu.
 celý článek

--ilustrační foto--

Mária Lendelová: Na brigády se Romové jen hrnuli

27.1.2021 18:53
Vyprávění paní Márie Lendelové se vinulo ve třech hlavních liniích: události 2. světové války, vlastní život (poválečná pracovní migrace do Čech, život za socialismu a Svaz Cikánů-Romů 1969–1973) a průběžné srovnávání života dříve a nyní. Paní Mária se narodila v lednu 1944 do romské hudebnické rodiny Julia Harvana v obci Telgárt na středním Slovensku. Rok, kdy přišla na svět, byly Telgárt i okolní obce krutě poznamenány nejtvrdšími boji SNP: prakticky celá obec lehla popelem (spáleno bylo 263 domů), lidé museli ze svých domovů utíkat. Právě s evakuací se paní Lendelové pojí nejstarší vzpomínky z jejího života, jež však zná jen zprostředkovaně. O tom, že téměř celá rodina tatínka byla zavražděna, že za války zemřel nešťastnou náhodou její devítiletý bratr a že i ona sama byla v ohrožení života, ví pouze z vyprávění svých rodičů a bratra, jenž ji zachránil.
 celý článek

--ilustrační foto--

videoPREMIÉRA: Pocta Věře Gondolánové

27.1.2021 14:41
ROMEA TV připravila na počest zpěvačky vzpomínkový pořad, ve kterém se ze svého obdivu k ní vyznali kolegové, ale také její synovec Filip Gondolán.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo