romea - logo
20. května 2019 (pondělí)
svátek má Zbyšek
Loading
rozšířené vyhledávaní

Martin Šimáček k výrokům Stanislava Křečka o Agentuře pro sociální začleňování: Co není z Brna vidět

Praha/Brno, 1.10.2014 13:41, (ROMEA)
Stanislav Křeček a Martin Šimáček (Koláž: Romea.cz)
Stanislav Křeček a Martin Šimáček (Koláž: Romea.cz)

Stanislav Křeček sepsal kritiku činnosti Agentury pro sociální začleňování v Duchcově (Agentura, která nepomůže, LN 25. 9.). Uvítal bych, kdyby napříště věnoval studiu naší práce více času, neboť z článku je patrné, že o ní ví pramálo, stejně jako o situaci v Duchcově.

Rozsáhle cituje ze situační analýzy a vysmívá se, že návrhy na řešení se tísní na několika posledních stránkách. To jsou však pouhá doporučení výzkumníků. Na analýzu jsme, tak jako v každém jiném městě, kde pracujeme, navázali návrhem strategického plánu s podrobně rozpracovanými desítkami opatření, vč. projektových záměrů a rozpočtů. Deset nejzásadnějších (kupříkladu výstavbu a provoz nízkoprahového klubu, rozšíření mateřské školy, zřízení sociální firmy, posílení sociálních služeb atd.) jsme rozsáhle představili na jednání zastupitelstva. To jeden návrh po druhém odmítlo, a to i přesto, že jsme ke všem opatřením představili i návrh financování zejména ze strukturálních fondů se stoprocentním krytím rozpočtu. Byli jsme - tak jako v každém jiném městě - připraveni začít psát projekty. Toto rozhodnutí vedení města a zastupitelstva považuji stále za mimořádně nezodpovědné a krátkozraké, neboť mohlo - tak jako jiným městům - pomoci situaci skutečně řešit.

Místo toho se vedení města pustilo do války s vlastní terénní pracovnicí, kterou veřejně dehonestovalo a z úřadu vyhodilo. A po veřejném napadání ukončila činnost v Duchcově také nezisková organizace Květina, která byla pro chudé lidi ve městě a jejich děti oporou a zároveň profesionálním poskytovatelem sociálních služeb.

Cesta k diskriminaci

O privatizaci bytů pan Křeček napsal, že nakonec neproběhla, ale ona proběhla. A ukázala, jak jsme se v prognózách mýlili my i vedení města. Většinu bytů totiž získal místní podnikatel pan Spurný, který domy v jižním Duchcově postupně při zapojení nájemníků opravuje a většinu původních obyvatel v nich nechává bydlet.

To však nic nemění na faktu, že samotná privatizace byla rizikem, neboť pokud by domy skoupili původní zájemci, kteří se chudých lidí chtěli zbavit zvýšením nájmu (jak ostatně veřejně proklamovali a jak jim to dovolovala pravidla privatizace), dopady na nájemníky i soužití ve městě by byly dramatické. A pro eliminaci těchto rizik jsme vedení města vypracovali a na zastupitelstvu představili plán -část bytového fondu prodat a část si ponechat v režimu sociálního a krizového bydlení a sanovat jej ze zisků z privatizace. Ani tento však nebyl přijat.

A také zůstává faktem, že privatizace by v původním návrhu (s 50procentním navýšením nájemného) vedla nepřímo k diskriminaci chudých, zejména romských rodin, protože jsme prokázali, že by většina z nich na placení nájemného nadále neměla dost prostředků. Souviselo to s tím, že do privatizace byly vybrány právě objekty, ve kterých v drtivé většině žijí tyto chudé domácnosti.

Situace soužití v Duchcově není neřešitelná ani nepatří mezi komplikované. Bylo možné ji řešit ověřenými postupy, které se osvědčily v jiných, často náročnějších podmínkách; kupříkladu v nedaleké Kadani, Obrnicích či Jirkově. Nebylo nutné ji vyhrotit, a pomoci tak k popularitě Dělnické straně, která zde má jednu ze svých nejsilnějších buněk s podporou téměř devíti procent voličů, což vyšvihlo jejího radikálního předsedu Svobodu do vedení celé strany.

Přečteno: 1308x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ombudsman, Agentura pro sociální začleňováníHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Petr Zewlakk Vrabec

UZÁVĚRKA SE BLÍŽÍ! Stipendia pro romské vysokoškoláky. Uzávěrka přihlášek je 15. května 2019

10.4.2019 14:05
Romský vzdělávací fond vyhlašuje nové kolo stipendií pro romské studenty vysokých škol pro akademický rok 2019/20. Online přihlášky lze podávat až do 15. května 2019.
 celý článek

Čeněk Růžička během pietního aktu v Letech u Písku v roce 2017 (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoZÁZNAM: Asi 200 lidí se zúčastnilo pietního aktu v Letech u Písku. Cena za lidství byla udělena filantropovi Alfredu Baderovi

12.5.2019 0:01, (AKTUALIZOVÁNO 20:00)
Kolem 200 lidí přijelo do Let u Písku, kde za války stál koncentrační tábor, uctít památku obětí romského holokaustu. Cenu za Lidství udělil Výbor pro odškodnění romského holocaustu v čele s Čeňkem Růžičkou in memoriam podnikateli a filantropovi Alfredu Baderovi, který založil nadaci Bader Philantropies. Ocenění za Bader Philanthropies převzal Yechiel Bar-Chaim.
 celý článek

Papež František (autor: Casa Rosada)

videoVIDEO: Papež se zastal Romů, kteří v Římě čelí rasistickým útokům. Fašisté zaútočili na romskou rodinu, matce vyhrožovali znásilněním

11.5.2019 15:50
Papež František ve čtvrtek pronesl před asi pěti sty Romy a Sinty řeč o tom, že je bolestně zasažen zprávami o rasistických útocích namířených proti nim, a kritizoval lidi, kteří za nimi stojí. „Modlím se za vás a jsem vám nablízku. A když v novinách čtu něco hanebného, říkám vám pravdu, trpím. Dnes jsem četl něco ostudného a trpím kvůli tomu,“ řekl František.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo