romea - logo
5. března 2021 (pátek)
svátek má Kazimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Martin Šimáček: Pravicoví populisté z SPD a ODS chystají destrukci sociálního systému. Zítra se bude ve sněmovně jednat o jedné z největších změn v sociální politice v Česku

8.2.2021 14:17
Martin Šimáček, bývalý ředitel Agentury pro sociální začleňování.   Foto: Lukáš Houdek
Martin Šimáček, bývalý ředitel Agentury pro sociální začleňování. Foto: Lukáš Houdek

V úterý bude sněmovna ve druhém čtení dokončovat rozklad systému sociální ochrany v Česku. Pokud se poslanci na poslední chvíli nevzpamatují a schválí sněmovní tisky č. 290 a 652, pak rozkývají jediný funkční pilíř podpory bydlení, který v naší zemi existuje, a to dávku příspěvku na bydlení.

Není to poprvé, kdy se tato základní dávka, díky které bydlí stovky tisíc domácností nižší střední třídy (seniorů, samoživitelů a samoživitelek, nízkopříjmových rodin s dětmi, hendikepovaných), dostane pod politický tlak. Ale poprvé se útok na ni dostal tak daleko, že se stává nebezpečně blízkou realitou.

Zdravý rozum to nebere, že se k dokončení zkázy rozhoupávají poslanci právě nyní, v době, kdy kvůli koronavirové epidemii prudce roste nezaměstnanost, bez práce (nebo s jedním příjmem v rodině) je stále více domácností, Úřad práce nestíhá vyplácet nezbytnou podporu bez zpoždění a konec epidemie covid je v nedohlednu. Na pilu přitlačili pravicoví populisté (především poslanci za ODS a SPD, kteří stojí za těmito sněmovními tisky), kteří na destrukci sociálního systému systematicky pracují více než 10 let.

Na pilu přitlačili pravicoví populisté (především poslanci za ODS a SPD, kteří stojí za těmito sněmovními tisky), kteří na destrukci sociálního systému systematicky pracují více než 10 let.

Jejich touhy symbolizuje jedna změna za všechny – legální možnost exekvovat dávky hmotné nouze. I ta je součástí rozsáhlého a poměrně nepřehledného balíčku změn, který se postupně zvětšuje jako sněhová koule, na kterou se nabalují další a další pozměňovací návrhy. Legislativní změny v systémech hmotné nouze a státní sociální podpory se pod čísly sněmovních tisků 290 a 652 totiž potulují sněmovnou už dva roky.

Nepřehlednost a složitost změny, která se chystá, je zřejmě jednou z příčin, proč to vypadá, že pro ni bude hlasovat většina poslanců. Navrhovatelé (poslanci Bauer/ODS, Okamura/SPD a spol.) opět straší „nepřizpůsobivými“ a vyvolávají hesla o „zneužívání dávek“. Jenže zůstává nepovšimnuto, že kromě dopadů na již zdecimované lidi v sociálně vyloučených lokalitách, se tentokrát obrovitá změna dotkne mnohem širšího okruhu chudých pracujících lidí, i těch, kteří by za nepřizpůsobivé nebyli označeni snad ani populisty Bauerem, Okamurou, Klausem a jejich kolegy.

Změny se totiž dotknou nejméně třech klíčových dávek – příspěvku na bydlení, doplatku na bydlení a příspěvku na živobytí. A budou se proto týkat opravdu velmi širokého spektra obyvatel Česka, resp. velmi různých „skupin“ lidí.

O příspěvek i doplatek na bydlení totiž budou moci na 6 měsíců přijít ti, kdo bydlí v bytě, který neprojde kontrolou kvality, a zároveň jej včas nedají do pořádku. Je přitom jedno, zda je to vůbec v jejich možnostech, ať už ekonomických, nebo prostě proto, že byt nevlastní, a jsou závislí na jednání majitele, který jim byt pronajímá. O dávky na bydlení přijdou i tehdy, pokud ze strachu nebo jiného osobního důvodu úředníka do bytu nevpustí.

Většina změn je však namířena do systému chudinských dávek. Ostatně oba sněmovní tisky jsou vedeny jako novela zákona o pomoci v hmotné nouzi. Pokračují v trendu rozpadu předvídatelné a rychle dostupné pomoci lidem v akutní sociální a ekonomické tísni (hmotné nouzi). A zvyšování dozoru a trestání za sebemenší pochybení (jako jsou například nedoložení stále se zvětšujícího počtu dokumentů, nedostavení se včas na schůzku, umožnění kontroly v domácnosti, a to za všech okolností). Bobtná i princip dvojího trestání – v tomto případě za neomluvené absence ve škole, kde podle stávající úpravy přijde rodina o dávky na bydlení na tři měsíce a nově ještě dostane pokutu 5000,-.

O příspěvek i doplatek na bydlení totiž budou moci na 6 měsíců přijít ti, kdo bydlí v bytě, který neprojde kontrolou kvality, a zároveň jej včas nedají do pořádku.

Všechny změny jsou podrobně vysvětleny zde, na webu Institutu pro sociální inkluzi.

Je trapné, že na rozkladu základní sítě sociální ochrany se přímo podílí samotné ministerstvo práce a sociálních věcí, které se podílelo na přípravě řady pozměňovacích návrhů. Ministryně Maláčová by nyní měla stát v první linii proti přijetí novely zákona. Měla by pečlivě a trpělivě vysvětlovat, proč k nim v současné, mimořádné těžké a náročné době, nesmí dojít. A dělá opak. Demonstruje tak bídu sociální politiky Česka, kterou ministerstvo již roky nechává rozpadat.

Přenechává iniciativu populistům, kteří si se systémem pomoci v hmotné nouzi už roky dělají, co chtějí (viz např. protiústavní bezdoplatkové zóny, nebo cílené snižováni příspěvku na živobytí na trapně nízké existenční minimum). I proto přibývá zbídačených lidí v sociálně vyloučených lokalitách, které se staly terčem nejlacinějšího populismu, ale zároveň zárodkem sociální katastrofy, která přetéká přes únosnou mez a není řešitelná jen na úrovni komunálních politik.

Btw: Už dávno neplatí, že lidé v sociálně vyloučených lokalitách žijí bezpracně z dávek pomoci v hmotné nouzi. Naopak – značná část z nich na ně už prostě nemá nárok, ať už jde o doplatek na bydlení, nebo příspěvek na živobytí. Nebo se jim scvrkly na minimum. Záchranná síť v hmotné nouzi už tu dávno nefunguje.

V úterý se tedy bude jednat o jedné z největších změn v sociálních politikách novodobého Česka. Bude se jednat o stabilitě nebo nestabilitě základní sociálních ochrany. Za záchrannou brzdu mohou (paradoxně) zatáhnout především poslanci ANO. A to pokud si uvědomí, že přes palubu hážou i své voliče, kterým roky tvrdí, že bude líp.

Přečteno: 1353x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sociálně vyloučené lokality, Sociální, sociální bydlení, Sociální dávky, Sněmovna, Svoboda a přímá demokracie (SPD), zákon, hmotná nouze, ODSHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo