Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Máš na to? Co dělat, když něco nemůžu zaplatit?

16. dubna 2015
Čtení na 3 minuty

Každý z nás se během života může dostat do situace, kdy nemůže včas uhradit svůj závazek. Ti, kteří se snaží žít bez dluhů, neberou si úvěry a nenakupují na splátky, jsou tomuto riziku vystaveni výrazně méně. I jim se však může stát, že třeba kvůli dlouhodobé nemoci nebo úrazu přijdou o svůj příjem- nebo jeho velkou část. Účty k zaplacení však chodí stále, je třeba platit nájem, energie, atd. V kapitole Víš, kolik co stojí? jsme už narazili na to, jak je důležité mít pro tuto situaci rezervu. Co ale dělat, pokud rezervu nemáme nebo jsme ji již vyčerpali?

Základním pravidlem v této situaci je aktivně komunikovat s věřitelem – to je ten, komu dlužíme. Nejlépe už v okamžiku, kdy víme, že mu peníze nebudeme moci zaplatit (tedy ještě před tím, než se dostaneme do zpoždění se splacením), je potřeba mu o tom dát vědět. Udělat to můžeme písemně (dopisem nebo e-mailem) nebo ústně (osobně mu to říct nebo zavolat). Hlavní je, abychom jednali co nejrychleji. Čím dříve se budeme snažit situaci řešit, tím větší máme šanci, že věřitel přistoupí na nějaké náhradní řešení, které mu navrhneme. Takovým řešením bývá nejčastěji odložení úhrady dlužné částky nebo splátkový kalendář.

Nejhorším řešením, když nemůžeme splatit jakýkoliv dluh, je brát si na něj další půjčku.

Než ale věřitele s takovou žádostí oslovíme, je třeba dobře zvážit, jestli řešení, které mu chceme nabídnout, můžeme splnit. Jinak řečeno – nemá smysl slibovat něco, o čem si nejsme jisti, že to nebudeme schopni dodržet. Pokud bychom měli pocit, že s námi věřitel nekomunikuje, nebo pokud bychom nevěděli jak na to, můžeme požádat o pomoc v některé z bezplatných dluhových poraden. Pracovníci poradny nám pomohou naši žádost zformulovat. Je také možné, že dluhového poradce napadne na základě jeho zkušeností i jiné řešení, na které bychom sami nepřišli.

David (19) žije se svou přítelkyní ve společném podnájmu. Pracuje jako číšník. V zimě nešťastně spadnul na horách na snowboardu a zlomil si nohu tak nešťastně, že musel být dva týdny v nemocnici a tři měsíce nemohl chodit do práce. David měl sice promyšlený měsíční rozpočet a měl i nějakou finanční rezervu. Ale výpadek příjmů byl velký a již po dvou měsících svou rezervu vyčerpal. David si spočítal, že třetí měsíc už nebudou s přítelkyní schopni zaplatit nájem. První, co ho napadlo, bylo vzít si půjčku. Přítelkyně ho však přesvědčila, aby nejprve vysvětlil svou situaci majiteli bytu a pokusil se s ním dohodnout. Majitel se zachoval vstřícně a dohodli se, že mu za následující měsíc zaplatí za nájem jen půlku. Druhou půlku mu zaplatí v následujících dvou měsících, až začne David opět pracovat. Za tento vstřícný přístup slíbil David majiteli, že mu v příští zimu pomůže s úklidem chodníku od sněhu. David tak ušetřil značnou částku, kterou by, kdyby si býval vzal půjčku, zaplatil bance na úrocích.

Čeho bychom se v takovéto situaci měli rozhodně vyvarovat: Nejhorším řešením, když nemůžeme splatit jakýkoliv dluh, je brát si na něj další půjčku! Tímto způsobem bychom se dostali do takzvané dluhové spirály, ze které se dostává jen ztěžka.

Základní tři pravidla v situaci, kdy nejsme schopni hradit své závazky:

1. Co nejrychleji komunikovat o problému s věřitelem

2. Rozhodně dluh neřešit půjčkou či úvěrem

3. Obrátit se na dluhového poradce

Kam se obrátit pro radu:

• Najděte si nejbližší dluhovou poradnu na www.obcanskeporadny.cz

• Požádejte o kontakt na vašem místním či městském úřadě

• Seznam dalších dluhových poraden najdete na webu Ministerstva financí

 

Projekt je financován ČSOB Nadačním programem vzdělání 2014.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon