Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Máš na to? Jak si založit účet v bance

15. dubna 2015
Čtení na 4 minuty

V minulém článku jsme si povídali o tom, že si David (19) chce založit účet v bance, aby si tam mohl nechat posílat své peníze a měl o nich větší přehled. Jenže ono to není jen tak, založit si účet. V dnešní době je na trhu mnoho bank, které nabízejí své služby a předhánějí se ve svých výhodách. Pokud se rozhodnete založit si účet v bance, je důležité mít určitou představu o tom, co od účtu očekáváte, jestli jste student, jestli chcete k běžnému účtu také spořicí účet, jestli budete chtít kontokorent apod.

V první fázi by si tedy měl člověk vybrat banku. Vybírat si můžete podle doporučení, podle zkušeností známých, podle sympatií anebo právě podle toho, jaké bankovní služby banka nabízí.

Nejčastější službou je osobní účet, o kterém jsme již hovořili. Takže jen pro připomenutí.

Osobní účet

Osobní účet je dnes lehce dostupný. Může si ho založit každý, komu už bylo 18 let. Banky nabízejí i účty pro mladé, kterým 18 let ještě nebylo – ale u založení takového účtu musí být přítomen zákonný zástupce. Výhoda osobního účtu je ta, že si peníze na účet vložíte a nemusíte u sebe stále nosit hotovost. S platební kartou můžete v obchodech platit bezhotovostně nebo si peníze vyberete z bankomatu.

Spořicí účet

Spořicí účet je nejčastěji nabízen k běžnému účtu. Jeho výhodou je, že z běžného účtu na něj lze převádět zbylé peníze. Celý princip je v tom, že si na běžném účtu zvolíte limit, který chcete, aby na účtu zůstal, a zbytek převedete na spořicí účet. Když peníze z běžného účtu utratíte, můžete si ihned převést peníze ze spořicího účtu na ten běžný.

Na co je důležité si dát u bankovních služeb pozor a co si důkladně zjistit:

Roční úroková sazba

Každá banka má svoji stanovenou roční úrokovou sazbu. Roční úroková sazba se vyjadřuje v procentech a ukazuje mi, kolik dostanu ročně peněz za to, jaký mám na účtu průměrný zůstatek. Pro lepší pochopení tu máme příklady:

Pokud budu mít průměrný zůstatek na účtu 5 000 Kč a banka bude mít 0,05 úrokovou roční sazbu, bude výpočet následující: 5 000 x 0,05/100 = 2,5 Kč. Vyšlo by nám, že za rok nám tento účet přinese 2,5 Kč.

Pokud bychom měli průměrný zůstatek 10 000 Kč a úroková sazba by byla 1,10% : 10 000 x 1,10/100 = 110 Kč.

Měsíční poplatky

Zároveň je velmi důležité si dát pozor na to, jak velké budou měsíční poplatky za vedení účtu – každá banka má své – podle služeb, které nabízí. Do těchto poplatků se započítává vedení účtu, výpisy, výběry z bankomatů, odeslané SMS se zůstatkem, internetové bankovnictví, apod. Průměrně se tato částka pohybuje od 0 do 200 Kč.

Nezapomeňte se vždy v bance informovat o tom, jaká je měsíční výše poplatků za vedení účtu, ale také jaké jsou poplatky za zřízení, nebo zrušení účtu.

Kontokorent

Pokaždé, když ve smlouvě narazíte na kontokorent nebo vám ho budou nabízet, buďte ve střehu. Kontokorent je doplňková služba k běžnému účtu, která umožňuje přečerpání účtu – je tedy možné jít do mínusu, ale za cenu vysokých úroků. Prakticky to tedy znamená, že i když budete mít na účtu třeba jen 100 Kč, můžete díky kontokorentu čerpat do mínusu (například vybrat ještě 10 000Kč). Ve chvíli, kdy vám pak na účet přijdou jakékoliv peníze, banka je nejdříve použije na vyrovnání tohoto dluhu. Vždy je rozhodně lepší hospodařit s penězi, které máte k dispozici, než se zbytečně zadlužovat.

Internetové bankovnictví

Internetové bankovnictví je dnes už standardní služba k běžnému účtu, spadá ovšem také do již zmíněných poplatků – není zadarmo. Je však velice praktické, protože člověk nemusí chodit do banky a může se připojit ke svému účtu odkudkoliv, kde je internet a zjistit, jaký je jeho zůstatek na účtu, provádět platby – prostě svůj účet spravovat.

Mobilní bankovnictví

Moderní doba jde stále dopředu a mnohé banky nabízejí kromě internetového také mobilní bankovnictví. Pokud máte chytrý telefon, stačí, když si aplikaci stáhnete – a přehled o svém účtu máte na dosah ruky.

Pro shrnutí. Pokud si chceme založit účet v bance, měli bychom si zjistit:

  • Jaké jsou měsíční poplatky a co je v nich zahrnuto.
  • Jaké jsou poplatky za zřízení nebo zrušení účtu.
  • Jaké doplňkové služby jsou součástí účtu.
  • Jaká je roční úroková sazba (%), popřípadě roční úrok (Kč).
  • Zda je součástí účtu kontokorent.
  • Zda banka nabízí internetové nebo mobilní bankovnictví.


Nejdůležitějším krokem je proto důkladné a pečlivé přečtení smlouvy a smluvních podmínek.

Projekt je financován ČSOB Nadačním programem vzdělání 2014.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon