Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Máš na to? Kolik za co utrácíme a kde ušetřit. Víš, jak hospodařit?

05. prosince 2014
Čtení na 3 minuty

V minulém článku jsme si ukázali, jak pracovat s osobním rozpočtem: jak sledovat své výdaje a příjmy a čeho se vyvarovat při nedostatku peněž nebo lépe, jak tomu předejít.

Význam plánování osobních financí je zvlášť důležitý pro ty z nás, kdo mají rozpočet stále napjatý anebo dokonce žijí, jak se říká „od výplaty k výplatě". Není to nic neobvyklého: podle opakovaných výzkumů společnosti STEM jen třetina českých domácností vychází se svými současnými příjmy bez problémů. Pro ostatní je proto důležité své výdaje dobře sledovat a přemýšlet o tom, jak svoji situaci zlepšit.

David už ví, jak pracovat se svým rozpočtem, co musí hradit přednostně a na co je dobrá rezerva pro neplánované výdaje, a také, že půjčka nic nevyřeší. Nyní vidí, co kolik stojí, a že stát na vlastních nohou znamená nést i riziko, že vše nemusí jít podle plánu. Navíc by rád měl k dispozici peníze i na to, co mu udělá radost – zajet si na hory zalyžovat, koupit si něco nového nebo začít spořit na samostatné bydlení.

Pokud jsem nespokojený s tím, co si můžu ze svých příjmů dovolit, můžu se zamyslet nad tím, zda příjmy mohu zvýšit. Několik otázek k zamyšlení pro insipraci:

  • Dostávám za svoji práci přiměřenou odměnu? Pokud jsem ve svém povolání úspěšný, měl bych zvážit, zda by mi jiný zaměstnavatel nenabídl vyšší mzdu (nebo lépe placenou pozici) nebo si můžu zkusit říci o zvýšení platu. 
  • Zvládl bych si ještě přivydělat jinde? Pokud mám čas, můžu využívat jednorázové brigády nebo si najít stálý přivýdělek formou vedlejšího pracovního poměru nebo práce na dohodu.
  • Jak můžu rozvinout své dovednosti, abych mohl mít lepší postavení na trhu práce? Zamysli se nad tím, zda by ti pomohlo se dál vzdělávat nebo si například doplnit kvalifikaci formou rekvalifikačního kurzu.
  • Podnikání? Další cestou je zkusit rozvinout vlastní podnik nebo živnost. Jako podnikatel sice budu mít větší zodpovědnost, ale obvykle si vydělám ve svém oboru lépe.

Pokud nemám možnost si příjmy navýšit nebo ani nechci více svého času a energie investovat do lepší práce nebo přivýdělku, je na místě projít svoje výdaje a hledat tipy, jak uspořit. Jako nejnákladnější položky v rozpočtu můžeme označit zpravidla označit tyto:

  • Bydlení – pokud nemám vlastní nemovitost, tak u většiny českých domácností činí náklady spojené s bydlením 20-30% z celkových výdajů. To už stojí za to, abychom se zamysleli, zda bychom nenašli levnější bydlení nebo zda zvolit variantu spolubydlení. Porovnejte si ceny ve své obci nebo ceny nájmů v různých lokalitách většího města. Opravdu pro vás není váš byt nebo dům zbytečně velký?
  • Potraviny – nemusíš být zrovna lovcem slev a akcí, abys mohl na této položce ušetřit. Hodně záleží na tom, jak je pro tebe kvalitní jídlo důležité a zda dáváš třeba přednost zdravější stravě, která bývá dražší. Ale i tak se vyplatí nakupovat potraviny plánovaně: mít předem rozmyšleno, co chci koupit a co opravdu potřebuji a stanovit si limit – například na den nebo týden – kolik na jídlo a nápoje utratím. Pro příklad: pokud si stanovím, že si každý den budu vařit teplou večeři – vím, kolik mne potraviny na jednotlivé jídlo budou stát?
  • Doprava – vždy je levnější využívat hromadnou dopravu, kolo nebo své nohy než dopravu autem, i když je to někdy těžké skloubit s pracovní dobou nebo rodinou. Krom toho je to ekologičtější, a také zdravější.

Projekt je financován ČSOB Nadačním programem vzdělání 2014.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon