Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Máš na to? Víš, jak spořit a proč?

09. února 2015
Čtení na 3 minuty

Způsobů, jak člověk může spořit, je spousta. Někdo si může založit osobní účet v bance, někdo si může spořit do prasátka, další si třeba vytvoří obálkový systém. Není v podstatě ani tak důležité, jaký způsob si zvolíme, ale ten samotný fakt, že se rozhodneme spořit, důležitý je.

Odpověď na otázku „Proč bychom měli spořit?“ je v podstatě jednoduchá – abychom si nemuseli půjčovat!

Každá domácnost by měla myslet na to, že se kdykoliv může rozbít nějaký spotřebič (pračka, lednička…) nebo jiná nepostradatelná věc a je potřeba koupit novou. Stejně tak může přijít nedoplatek za vodu, plyn, elektřinu – a co potom? Přesně pro tyto případy jsou naspořené peníze, aby člověk měl rezervu, jak se říká „na horší časy“.

Spořit však můžeme i pro osobní účely. Nebo také „šetřit si“, například na oblečení, kosmetiku, zábavu, na dárky, dovolenou a spoustu dalších věcí. Nejen, že tak získáme lepší přehled o našich financích, ale také vidíme, za jaké věci měsíčně utrácíme peníze.

Pokud bychom v létě rádi vyrazili na dovolenou, je dobré si na začátek říct, kolik si chceme naspořit – a každý měsíc si odkládat určitou částku. Je to rozhodně lepší, než se zadlužit a dovolenou splácet ještě několik měsíců po návratu domů.


Davida (19) už znáte z předchozího příběhu. Díky nepříznivé situaci, do které se dostal, se znovu vrátil k rodičům. Musel jim něco málo přispívat na nájem a jídlo. S blížícími se Vánocemi se David rozhodl, že si chce z výplaty ušetřit nějaké peníze, aby mohl nakoupit dárky. Vzhledem k jeho zkušenostem, kdy mu díky špatnému rozvržení peněz nezbylo ani na jízdné a pomalu ani na jídlo, si řekl, že si již nechce půjčovat a rozhodl se založit si účet v bance. Nejen, že si své peníze bude moci lépe spravovat, ale může si je i rozdělit podle toho, na co je bude potřebovat.“

Kromě osobního spoření existuje i řada jiných spoření, které nabízejí banky. Jedním z nejčastějších je stavební spoření nebo spořicí účet.

Osobní účet

Osobní účet je dnes lehce dostupný. Může si ho založit každý, komu už bylo 18 let. Banky nabízejí i účty pro mladé, kterým 18 let ještě nebylo – ale u založení takového účtu musí být přítomen zákonný zástupce.

Výhoda osobního účtu je ta, že si peníze na účet vložíte a nemusíte u sebe stále nosit hotovost. S platební kartou můžete v obchodech platit bezhotovostně nebo si peníze vyberete z bankomatu.

Důležité je, abyste se vždy informovali o smluvních podmínkách a nechali si ve smlouvě vysvětlit to, čemu nerozumíte. Než si svůj účet založíte, měli byste vědět, jak s ním můžete nakládat – jaké služby jsou vám k dispozici (výběry z bankomatu, bezhotovostní transakce, internetové bankovnictví apod.) – a hlavně kolik za tyto služby budete platit bankovních poplatků.

Spořicí účet

Spořicí účet je nejčastěji nabízen k běžnému účtu. Jeho výhodou je, že na něj lze z převádět zbylé peníze z běžného účtu. Celý princip je v tom, že si na běžném účtu zvolíte limit, který chcete, aby na účtu zůstal, a zbytek převedete na spořicí účet. Když peníze z běžného účtu utratíte, můžete si ihned převést peníze ze spořicího účtu na ten běžný.

Velká výhoda je i v tom, že dnes je už běžně dostupné internetové bankovnictví, takže si můžete své peníze kdykoliv pomocí internetu kontrolovat

A co vy, umíte spořit?
Vyzkoušejte si to. Na konci týdne si rozdělte své peníze do obálek, které nadepíšete podle jejich účelu (např. jídlo, kosmetika, zábava, poplatky…) a rozdělte do nich peníze. Po týdnu si obálky prohlédněte a zhodnoťte, jestli vám peníze stačily nebo ne.

Projekt je financován ČSOB Nadačním programem
vzdělání 2014.


Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon