romea - logo
30. května 2020 (sobota)
svátek má Ferdinand
Loading
rozšířené vyhledávaní

Merkelová stále věří, že Německo dopady migrace a útoků zvládne

29.7.2016 12:26
Angela Merkelová, německá kancléřka (Zdroj: wikipedia.org)
Angela Merkelová, německá kancléřka (Zdroj: wikipedia.org)

Německá kancléřka Angela Merkelová je stále přesvědčena, že Německo dopady migrace a současných teroristických útoků zvládne. Na dnešní tiskové konferenci slíbila, že Berlín udělá vše pro dopadení lidí, kteří za útoky z minulého týdne stáli. Kancléřka rovněž ujistila, že Německo není ve válce s islámem. Zklamaná je z toho, že Evropská unie podle ní nedělá v migrační krizi dost.

Větu "Zvládneme to" vyslovila Merkelová poprvé loni v srpnu v souvislosti s narůstajícím počtem migrantů přicházejících do Německa a v průběhu migrační krize ji několikrát opakovala. "Dnes jsem, stejně jako tehdy, přesvědčena, že to zvládneme, že obstojíme v historické zkoušce v době globalizace. Zvládneme to. A už jsme toho v uplynulých jedenácti měsících velmi, velmi mnoho zvládli," řekla Merkelová.

Útoky ve Würzburgu a v Ansbachu z minulého týdne odsoudila a označila je za islamistický terorismus. Podle kancléřky teroristé chtějí připravit Západ o jeho svobodu a o jeho způsob života. Snaží se podle ní také zasít nenávist mezi kultury a mezi náboženství a připravit Německo o ochotu pomáhat lidem v nouzi.

Nejsme ve válce

Merkelová také uvedla, že Německo vede boj proti teroristické organizaci Islámský stát (IS) i proti jiným teroristickým uskupením. "Nejsme ale ve válce, ani v boji proti islámu," zdůraznila kancléřka. Zároveň ale připomněla dřívější vyjádření své vlády, která očekává od muslimských duchovních, že budou důrazněji odsuzovat teroristické činy, jejichž pachatelé se islámem zaštiťují.

Kancléřka se na své tradiční letní tiskové konferenci pozitivně vyjádřila o spolupráci členských zemí při ochraně vnějších hranic unie a při posílení pohraniční agentury Frontex. Podle ní je třeba co nejdřív vnější hranici zajistit, aby bylo možné zrušit dočasně zavedené kontroly uvnitř schengenského prostoru.

Kancléřka představila devítibodový plán

Merkelová zmínila devítibodový plán, který má zajistit Německu větší bezpečnost a který vychází z kancléřčiných dřívějších návrhů.

Součástí plánu je systém včasného varování proti radikalizaci, posílení početního stavu bezpečnostních složek, vytvoření nových bezpečnostních úřadů, společná protiteroristická cvičení armády a policie, rozšíření výzkumu příčin a okolností islamistického terorismu v rámci prevence, propojení bezpečnostních databází na evropské úrovni, nová evropská směrnice o zbraních, jejíž součástí bude boj proti obchodování se zbraněmi na internetu, větší spolupráce tajných služeb a také deportace odmítnutých žadatelů o azyl.

EU podle Merkelové zatím nedělá dost v migrační krizi

Evropská unie zatím pro řešení uprchlické krize nedělá dost. Na tiskové konferenci to dnes řekla německá kancléřka Angela Merkelová s tím, že je zklamaná z toho, že se zatím podařilo mezi členské země unie rozdělit jen několik tisíc běženců. Podle ní je však pozitivní souhlas všech unijních zemí s posílením ochrany vnější hranice unie.

EU podle Merkelové nedělá dost při přijímání uprchlíků ze Sýrie, zejména ve srovnání s tím, kolik běženců přišlo do Turecka, Jordánska a Libanonu. Navíc podle ní nefunguje rozdělování uprchlíků tak, aby zátěž migrační krize rovnoměrně nesly všechny země EU. "Jsem zklamaná z toho, že u některých je nedostatečná ochota zde něco dělat," uvedla kancléřka.

Vyjádřila ale potěšení z toho, že členské státy se dohodly na posílení evropské pohraniční služby Frontex. Ocenila také Polsko za ochotu zapojit se do mise proti převáděčům běženců v Egejském moři a blíže neupřesněné země východní Evropy za snahu pomáhat při řešení příčin útěku přímo v krizových regionech.

Merkelová také vyjádřila přesvědčení, že je třeba co nejrychleji zajistit dostatečnou ochranu vnějších hranic EU, aby bylo možné zrušit kontroly na vnitřních hranicích schengenského prostoru. Kancléřka si také přeje rychlé obnovení pravidel dublinské úmluvy, podle níž musí o azylu pro uprchlíka rozhodnout ta země EU, na jejíž území dotyčný vstoupí jako první.

Dnes zveřejněné výsledky průzkumu společnosti Emnid pro televizi N24 ukázaly, že s politikou Merkelové v uprchlické krizi nesouhlasí 57 procent Němců. Je to vůbec poprvé, co počet odpůrců kancléřčiných opatření získal v německé společnosti nadpoloviční většinu. Silný odpor vzbuzuje politika Merkelové i v její vlastní konzervativní unii CDU/CSU, s jejím přístupem k migraci nesouhlasí 42 procent voličů strany.

Pozice Merkelové je přesto dlouhodobě silná. Pozitivně její práci hodnotí 59 procent Němců, naposledy takového výsledku dosáhla loni v září. Ukázal to červencový průzkum společnosti Infratest dimap pro televizi ARD a deník Die Welt. Proti červnu se obliba Merkelové zvýšila o devět procentních bodů.

Merkelová podporuje TTIP, má ji za důležitou pro Německo i pro EU

Německá kancléřka Angela Merkelová nadále podporuje uzavření smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy. Dnes to řekla na tiskové konferenci v Berlíně. Dohoda známá jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) je podle kancléřky důležitá pro Evropu i pro Německo.

"Považuji tuto dohodu za absolutně správnou a důležitou," prohlásila Merkelová. Podle ní je logické, aby dva největší hospodářské bloky světa vzájemnou obchodní dohodou stanovily standardy, které mimo jiné pomohou zajistit bezpečnost zaměstnanců.

Německo patří mezi evropské země, v nichž je nejsilnější odpor vůči TTIP. Kritici se obávají zejména otevření evropského trhu pro geneticky modifikované potraviny nebo snížení spotřebitelských standardů.

Přečteno: 913x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Angela Merkel, Angela Merkelová, Terorismus, Uprchlíci, MigraceHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo