romea - logo
10. července 2020 (pátek)
svátek má Libuše/Amálie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Merkelová žádá minimální standardy EU pro péči o běžence. A vyzývá ke spolupráci s USA i s Ruskem

24.9.2015 12:09
Angela Merkelová (FOTO: Peter Weis, Wikimedia Commons)
Angela Merkelová (FOTO: Peter Weis, Wikimedia Commons)

Země Evropské unie na středečním summitu přiznaly, že uprchlická krize má celoevropskou dimenzi. K řešení problémů je ale třeba spolupracovat také se Spojenými státy, s Ruskem a se státy Blízkého východu. Ve Spolkovém sněmu to dnes řekla německá kancléřka Angela Merkelová. Vyzvala také k zajištění minimálních evropských standardů pro péči o běžence a pro průběh azylového řízení.

Hrozná situace v Sýrii

"Všichni účastníci schůzky v Bruselu uznali, že uprchlická krize má celoevropskou dimenzi. Všichni potvrdili, že mají vůli společně pracovat na uskutečnitelných řešeních," řekla Merkelová. Podle ní je třeba tento signál evropské jednoty využít pro rychlé řešení dílčích otázek spojených s příchodem uprchlíků.

Dlouhodobé řešení je však podle ní možné jedině v případě, že se podaří zlepšit podmínky v zemích, odkud běženci přicházejí, především v Sýrii. "Boj s příčinami útěku pro nás bude ještě velmi náročný. Úspěšný může být jen ve spolupráci s naším transatlantickým partnerem Spojenými státy, ale také s Ruskem a se zeměmi Blízkého a Středního východu. Jen si vzpomeňme na hroznou situaci v Sýrii," řekla kancléřka.

Merkelová se také vrátila k úterní dohodě evropských ministrů vnitra na rozdělení 120.000 běženců na základě kvót. Podle ní to je jen první krok, po kterém musí následovat další. "Jsem hluboce přesvědčena, že Evopa potřebuje dlouhodobý mechanismus pro spravedlivé rozdělování uprchlíků mezi členské státy. Spolková vláda podporuje návrhy evropské komise v této věci," řekla.

Evropské hodnoty

Merkelová se také v projevu před poslanci přihlásila k solidaritě a k obhajobě lidských práv, které označila za základní hodnoty EU. "Evropská unie je společenství hodnot, společenství práva a odpovědnosti a musí v praxi ukázat, že těmto nárokům také dostojí. K tomu patří, že musejí být dodržovány minimální standardy pro ubytování uprchlíků a zajištění jejich potřeb a pro průběh azylového řízení," řekla kancléřka.

"Nyní jsme v situaci, kdy tyto minimální standardy všude dodržovány nejsou," uvedla Merkelová. Neupřesnila však, jaké země podle ní standardy nenaplňují.

Německá kancléřka také vyzvala k rychlejšímu průběhu azylového řízení. "Abychom mohli skutečně pomoci těm, kdo do Evropy utekli před válkou a pronásledováním, je nutné výrazně zrychlit azylové řízení," řekla Merkelová. "A zejména v těch případech, kdy k nám lidé nepřišli kvůli válce a pronásledování, musíme mnohem rychleji rozhodnout a důsledně prosazovat následný návrat těchto lidí (do jejich země původu)," uvedla.

Kancléřka také zdůraznila, že integrace přistěhovalců do společnosti je stejně důležitá jako opatření pro ochranu hranic nebo jako zajištění okamžité pomoci běžencům. "Očekáváme od těchto lidí, že budou respektovat pravidla a hodnoty, které obsahuje naše ústava, a že se na tomto základě integrují do společnosti. V první řadě od nich očekáváme ochotu naučit se německy," řekla.

"To, jak se vypořádáme se současnou krizí, na dlouhou dobu ovlivní náš kontinent. Chci, aby Evropa v této společenské, ekonomické, kulturní a morální zkoušce obstála," řekla Merkelová. "Kdo jiný než my by mohl tuto výzvu zvládnout," zdůraznila.

Přečteno: 689x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Uprchlíci, Německo, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo