romea - logo
24. dubna 2019 (středa)
svátek má Jiří
Loading
rozšířené vyhledávaní

Někteří novináři kritizují MF DNES a iDNES.cz za článek o údajném dluhu herečky Dudové. Diskuze jsou plné rasismu

1.4.2015 20:00, (AKTUALIZOVÁNO 2. 4. 2015, 16:45)
Titulní stránka MF DNES ze dne 1. 4. 2015
Titulní stránka MF DNES ze dne 1. 4. 2015

Na titulní stránce MF DNES a na úvodní stránce zpravodajského serveru iDNES.cz se 1. dubna objevil článek redaktora Artura Janouška s titulkem "Romská herecká hvězda neplatila za byt". Zatímco drtivá většina diskutérů serveru iDNES.cz byla nadšená a rasisticky článek komentovala, někteří novináři jsou zděšeni, kam až tento dříve "seriozní" deník zašel a stále nechtějí uvěřit, že se opravdu nejedná o Apríl a MF DNES tento článek myslí vážně.

Redakce následně pro kritice změnila titulek na "Oceněná hvězda filmu Cesta ven dluží na nájemném". Server iDNES.cz, pokud vynecháme blogy, které jsou dlouhodobě okupovány nenávistnými blogery, a kteří si pak odnášejí i různá ocenění, se v posledních dvou letech v souvislosti s romskou tematikou poměrně zlepšil. Pokud se však jedná o celkové směřování listu, tak po změně vlastníka, změně šéfredaktora a odchodu některých redaktorů a manažerů, je vidět výrazný odklon od seriozní žurnalistiky a příklon k bulvarizaci. Bylo zřejmě jen otázka času, kdy se tyto tendence promítnou i do romské tématiky.

Dnešní článek, který, jak stále doufáme, je ze strany redakce pouhý Apríl domluvený s Klaudií Dudovou, však vrátil iDNES.cz o několik let zpět. Do doby, kdy nebyl pro tento server problém přebrat vymyšlenou kachnu Parlamentních listů o okradené romské straně romským pokladníkem. Dnes se, ale role obrátily a Parlamentní listy, a nejen ony, vesele a bez ověření přebírají zprávu od iDNES.

Vybíráme několik reakcí na tento svérázný mediální počin.

Erik Tabery, Respekt.cz: Rasismus jak z učebnice

Podle šéfredaktora týdeníku Respekt Erika Taberyho jde o učebnicový rasismus. "Nejdřív jsem si myslel, že je to apríl, když to tu lidé sdíleli, pak jsem se podíval na titulní stranu MFD a fakt to tam je. Rasismus jak z učebnice. Ale prodeji novin to pomůže, už vidím to nadšení: zas je dostali. Noviny, které svého času odhalovaly miliardové úniky, teď řeší na titulní straně nájem jedné ženy, která navíc v textu nemluví," uvedl Tabery na Facebooku. Server Respekt.cz pak zajímá, zda v budoucnu vyjde v MFD například text "Židovský důchodce jezdil dva týdny s propadlou tramvajenkou".

Podobně reaguje na serveru Hatefree.cz Kateřina Čopjaková v článku Ostrej Apríl Mladé Fronty DNES. "Musíme uznat, že na Mf Dnes se jedná o odvážný humor, který bychom od deníku věčně balancujícího mezi bulvárem a seriózní novinařinou, nečekali," připomíná v úvodu Čopjaková s narážkou na datum zveřejnění článku, tedy na Apríla. "V době, kdy protikorupční policie zatkla další podezřelé v nemocnici Na Homolce kvůli problematickým veřejným zakázkám, pokračuje bombardování Jemenu a Česku hrozí velký vítr, věnovat takový prostor tomu, že Romka a zároveň herečka neplatí byt, je vskutku - alternativní," podivuje se autorka, podle které takové články patří na stránky bulváru, "kde se píše o Bořkovi Slezáčkovi, manželovi Báry Štěpánové, Aleši Brichtovi, Janu Kačerovi, Bolku Polívkovi, Jaro Slávikovi, Robertu Rosenbergorvi, Jiřím Pomeje, tchyni Zdeňka Polreicha, otci Vilhelmové, Juraji Jakubiskovi a dalších, kteří se dostali do dluhů, nikoli v „největším seriózním deníku“, jak médium samo sebe definuje."

Jan Dražan, ECHO24.cz: Tohle je ukázka rasismu v jeho krystalické podobě, tohle je podněcování k rasové nesnášenlivosti

Na serveru Britské listy se objevil text podepsaný Janem Dvořákem. "Podstatnou zprávou článku pro průměrného čtenáře není nic jiného, než že Romové jsou všichni stejní, a i když jim dáte šanci, protože přeci jsou známí a hrají ve filmu, stejně Vás zklamou a nájemné nezaplatí. Takže všichni do toho jednoho pytle přeci jen patří. Že iDNES dá tento článek na titulní stranu a nezapomene zmínit "romský" původ aktérů, je jen jejich dlouholetým přístupem k problému," píše Dvořák v článku s titulkem Server iDNES rasistický jako obvykle.

Server ECHO24.cz jde ještě dál a článek podle zástupce šéfredaktora Jana Dražana podněcuje k rasovou nesnášenlivost. "Tomuto počinu MF DNES se říká jedním slovem: rasismus. Nejde o to takové věci nepsat. To bychom kapitulovali před politickou korektností, jejíž lemy si na sebe sami šijeme pod tlakem okolí a té podivné, nejasné definované atmosféry, která velí, co se má a co by se nemělo. Jde o to psát adekvátně a nepodněcovat a nezvýrazňovat stereotypy. Tedy, mimo jiné, dávat věcem prostor, který si zaslouží. Opravdu si dluh 25 tisíc korun (!) zaslouží půl strany na titulce největšího „seriozního“ deníku? Odpověď ANO může přijít jen od těch, pro něž jsou Romové zástupným problémem jejich vlastních frustrací, nebo od těch, kteří v MF DNES pracují," píše v článku ECHO24.cz. "Tohle je ukázka rasismu v jeho krystalické podobě, tohle je to, co trestní zákoník charakterizuje jako „podněcování k rasové nesnášenlivosti“," dodává server.

Nadace OSF na svém facebookovém profilu zveřejnila titulní stránku MF DNES s lakonickým komentářem a otázkou: "Takhle si kvalitní žurnalistiku opravdu nepředstavujeme. A co vy?"

Na facebookové profilu Antify, který má téměř 190 tisíc fanoušků, se objevila koláž s otázkou pro čtenáře: "Který titulek je fikce?". čtenář má na výběr mezi titulkem "Romská hvězda filmu Cesta ven dluží na nájemném" a "Bělošský herec a producent Jiří Pomeje dluží 5,5 milion". Podle Antify nemá posedlost etnicitou v českém tisku mezí.

Posedlost etnicitou nemá v českém tisku mezí. Který titulek je fikce?

Posted by ANTIFA on 1. duben 2015

Většina diskutérů na serveru iDNES.cz je však nadšená. Autor článku Artur Janoušek se přesně trefil do jejich vkusu. Administrátoři diskuzí zřejmě mají dovolenou a tak se můžeme na iDNES.cz dočíst následující vzkazy(autentický přepis):

 • Kalsická džitaneska
 • Krev je krev. To se nedá jen tak předělat.
 • Není rozdíl mezi Romem. Rom byl, je a vždy bude Romem. Snaží se je naučit žít a pracovat je majorita po staletí. S nulovým výsledkem. Oni prostě jiní být ani nechtějí. Jim to takhle vyhovuje.
 • Normální cigánka...
 • Co chcete po cikanech,jsou všichni stejní,u nas včera vypálili byty aby dostali v centru města nove
 • Všechny Romy i cigány do jednoho pytle a pořádně zavázat.
 • Prostě cikánka!!Odstěhovat k Šabatové.
 • Tohle etnikum je opravdu nepoučitelné...rozdat maringotky (místo dávek) a ponechat je osudu.
 • Další důkaz že to s nimi prostě nejde.
 • Zkušenost mě naučila, že při jednáním s tímto etnikem je třeba velmi často smysl jejich řeči negovat (obrátit), aby se člověk dobral, jak je to opravdu myšleno.
 • Prostě co také do Roma čekat že? Jsou prostě všichni stejní. Mají v genech prostě zakódováno, že za věci a služby se platit nemusí a že stát a ostatní se o ně zadarmo postarají. Když tomu tak není a někdo proti nim něco namítne, tak hned vykřikují, že je to rasismus.
 • Apríl o cikánce? V téhle hyperkorektní době? jo to určitě.

Jaroslav Plesl, šéfredaktor MF DNES: Zařazení textu na titulní stranu MFD bylo správným rozhodnutím

MF DNES zareagovala na kritiku ostatních médií ve středu 2. dubna, kdy na svém facebookovém profilu zveřejnila své stanovisko a e-mail šéfredaktora Jaroslava Plesla. "Striktně odmítáme jakákoli nařčení z rasismu," píše MF DNES.

"O zprávě jsem se poprvé dozvěděl na úterní poradě a vyslechl si zároveň návrh, aby se chystaný text A. Janouška stal otvírákem středečního vydání. S tím jsem nesouhlasil, neboť se nedomnívám, že článek o neplatiči nájemného splňuje parametry otvíráku MF DNES. Zároveň jsem však souhlasil s tím, že článek patří na titulní stranu MFD, neboť dle mého přesvědčení perfektně navazuje na ceněný film, v němž Klaudie Dudová ztvárnila titulní roli. Film je o Romech, a proto mi nevadí ani to, že v titulku píšeme o Klaudii Dudové jako o romské herecké hvězdě. Jestli s tím má někdo problém, pak mohu jen konstatovat, že Klaudie Dudová je romská herecká hvězda. Taková je realita," píše šéfredaktor MF DNES Jaroslav Plesl svým podřízeným.

"V novinařině se držím zásady, že naším hlavní úkolem je popisovat realitu. Nic nepřikrašlovat, nic nezkreslovat, nic nezatajovat. Kdybychom text Artura Janouška bývali neotiskli, možná na chvíli přelakujeme realitu, ale problém nezmizí. Mimo jiné i proto jsem přesvědčen, že zařazení textu na titulní stranu MFD bylo správným rozhodnutím. Artur Janoušek odvedl zcela standardní novinářskou práci a nevidím důvod, proč bychom se za to měli stydět," stojí si za svým Plesl.

Přečteno: 3900x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Média, Rasismus, Klaudie DudováHLAVNÍ ZPRÁVY

V noci z 18. na 19. dubna 2009 vhodili čtyři neonacisté Ivo Müller, Václav Cojocaru, David Vaculík a Jaromír Lukeš zápalné láhve do rodinného domu ve Vítkově na Opavsku, kde bydlela romská rodina. Při následném požáru byli zraněni tři lidé, mezi nimi tehdy dvouletá Natálka, které utrpěla popáleniny na 80 procentech těla. Neonacisty soud odsoudil k dvacetiletým resp. dvacetidvouletým trestům odnětí svobody. (Koláž: Romea.cz)

Žhářský útok ve Vítkově, k němuž došlo před deseti lety, potrestaly soudy vysokými tresty

16.4.2019 11:03
Před deseti lety, v noci z 18. na 19. dubna 2009, zaútočila zápalnými láhvemi skupinka sympatizantů extrémní pravice na dům číslo 58 ve Vítkově na Opavsku obývaný romskou rodinou. Následkem požáru byla vážně popálena tehdy dvouletá Natálka. Zranění utrpěla i její matka a otec.
 celý článek

Kumar Vishwanathan (FOTO: Daniela Kantorová)

Kumar Vishwanathan: Žhářský útok ve Vítkově odstartoval úpadek extremistů

16.4.2019 10:50

Žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově před deseti lety, při kterém tehdy dvouletá Natálka utrpěla rozsáhlé popáleniny, odstartoval postupný úpadek pravicového extremismu v regionu. Myslí si to ostravský aktivista Kumar Vishwanathan, který se dlouhodobě věnuje romské menšině. Podle něj tehdy společnost vyslala signál, že takové zločiny nestrpí. Za zapálení domu se spící rodinou poslal soud čtyři neonacisty do vězení na 20 až 22 let.

 celý článek

Jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: Úřad vlády ČR)

Občanští členové "romské rady" vyzvali v souvislosti s posledními incidenty mezi Romy a Čechy premiéra Babiše a ministra Hamáčka k jednání

16.4.2019 9:00
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny vyzvali premiéra a ministra vnitra k jednání v návaznosti na násilné incidenty mezi Romy a Čechy v Lipníku nad Bečvou a Dvorcích na Bruntálsku.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo