romea - logo
26. května 2020 (úterý)
svátek má Filip
Loading
rozšířené vyhledávaní

Michael O'Flaherty, ředitel Agentury Evropské unie pro základní práva: V boji s koronavirem nemá rasismus místo, lze zajistit právo na zdraví i základní lidská práva každého člověka

13.3.2020 13:40
Michael O'Flaherty, ředitel Agentury Evropské unie pro základní práva
Michael O'Flaherty, ředitel Agentury Evropské unie pro základní práva

Před pár dny jsem byl šokován rozhovorem s číšníkem v jedné restauraci. Řekl mi, že epidemii koronaviru lze vyřešit tak, že se zastaví příchod migrantů do jeho země, neboť tito migranti mají špatné hygienické návyky. Díky této šokující poznámce, jsem si uvědomil, do jaké míry se současná situace dotýká lidských práv, stejně jako veřejného zdraví.

Je jasné, že potřebujeme silnou reakci k zachování zdraví, dobrá informovanost a transparentnost je základ. Zároveň ale musíme být velmi ostražití, pokud jde o dodržování základních lidských práv všech lidí. Je nepřijatelné zacílit na určitou skupinu obyvatel, jen proto, že mají jinou národnost nebo jsou z jiného etnika. Je nepřijatelné si vybrat někoho na ulici a zmlátit ho, protože si někdo myslí, že by mohl být nositelem viru.

Na druhou stranu je rozumné omezit nějaká naše práva týkající se například přístupu do škol nebo pracovišť. Tato omezení ale musí být úměrná cíle, kterého se snažíme dosáhnout.

Takováto opatření musí brát v potaz zvláštní situace určitých skupin lidí. Například starých lidí, kteří se potřebují dostat do nemocnic i přes svůj zdravotní stav. Děti, které mají jediné plnohodnotné jídlo ve školních jídelnách a jejich rodičů, kteří se o ně musí starat a nemohou chodit do zaměstnání. To je pouze nepatrné množství otázek, které si musíme pokládat, když bojujeme s tímto virem.

Agentura pro základní lidská práva (FRA) teď mapuje rozsah otázek lidských práv v našich členských zemích. V následujících týdnech zveřejníme svá zjištění, společně s doporučeními, jak například bojovat proti falešným zprávám.

Podle našeho názoru můžeme zajistit právo na zdraví lidí a zároveň respektovat základní lidská práva každého člověka.

Michael O'Flaherty, ředitel Agentury Evropské unie pro základní práva, přeložil Štefan Balog
Přečteno: 978x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Nemocnice, Zdraví, Lidská právaHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo