romea - logo
9. července 2020 (čtvrtek)
svátek má Drahoslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Michael O'Flaherty, ředitel Agentury Evropské unie pro základní práva: V boji s koronavirem nemá rasismus místo, lze zajistit právo na zdraví i základní lidská práva každého člověka

13.3.2020 13:40
Michael O'Flaherty, ředitel Agentury Evropské unie pro základní práva
Michael O'Flaherty, ředitel Agentury Evropské unie pro základní práva

Před pár dny jsem byl šokován rozhovorem s číšníkem v jedné restauraci. Řekl mi, že epidemii koronaviru lze vyřešit tak, že se zastaví příchod migrantů do jeho země, neboť tito migranti mají špatné hygienické návyky. Díky této šokující poznámce, jsem si uvědomil, do jaké míry se současná situace dotýká lidských práv, stejně jako veřejného zdraví.

Je jasné, že potřebujeme silnou reakci k zachování zdraví, dobrá informovanost a transparentnost je základ. Zároveň ale musíme být velmi ostražití, pokud jde o dodržování základních lidských práv všech lidí. Je nepřijatelné zacílit na určitou skupinu obyvatel, jen proto, že mají jinou národnost nebo jsou z jiného etnika. Je nepřijatelné si vybrat někoho na ulici a zmlátit ho, protože si někdo myslí, že by mohl být nositelem viru.

Na druhou stranu je rozumné omezit nějaká naše práva týkající se například přístupu do škol nebo pracovišť. Tato omezení ale musí být úměrná cíle, kterého se snažíme dosáhnout.

Takováto opatření musí brát v potaz zvláštní situace určitých skupin lidí. Například starých lidí, kteří se potřebují dostat do nemocnic i přes svůj zdravotní stav. Děti, které mají jediné plnohodnotné jídlo ve školních jídelnách a jejich rodičů, kteří se o ně musí starat a nemohou chodit do zaměstnání. To je pouze nepatrné množství otázek, které si musíme pokládat, když bojujeme s tímto virem.

Agentura pro základní lidská práva (FRA) teď mapuje rozsah otázek lidských práv v našich členských zemích. V následujících týdnech zveřejníme svá zjištění, společně s doporučeními, jak například bojovat proti falešným zprávám.

Podle našeho názoru můžeme zajistit právo na zdraví lidí a zároveň respektovat základní lidská práva každého člověka.

Michael O'Flaherty, ředitel Agentury Evropské unie pro základní práva, přeložil Štefan Balog
Přečteno: 984x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Nemocnice, Zdraví, Lidská právaHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo