romea - logo
25. října 2020 (neděle)
svátek má Beáta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Michael O'Flaherty, ředitel Agentury Evropské unie pro základní práva: V boji s koronavirem nemá rasismus místo, lze zajistit právo na zdraví i základní lidská práva každého člověka

13.3.2020 13:40
Michael O'Flaherty, ředitel Agentury Evropské unie pro základní práva
Michael O'Flaherty, ředitel Agentury Evropské unie pro základní práva

Před pár dny jsem byl šokován rozhovorem s číšníkem v jedné restauraci. Řekl mi, že epidemii koronaviru lze vyřešit tak, že se zastaví příchod migrantů do jeho země, neboť tito migranti mají špatné hygienické návyky. Díky této šokující poznámce, jsem si uvědomil, do jaké míry se současná situace dotýká lidských práv, stejně jako veřejného zdraví.

Je jasné, že potřebujeme silnou reakci k zachování zdraví, dobrá informovanost a transparentnost je základ. Zároveň ale musíme být velmi ostražití, pokud jde o dodržování základních lidských práv všech lidí. Je nepřijatelné zacílit na určitou skupinu obyvatel, jen proto, že mají jinou národnost nebo jsou z jiného etnika. Je nepřijatelné si vybrat někoho na ulici a zmlátit ho, protože si někdo myslí, že by mohl být nositelem viru.

Na druhou stranu je rozumné omezit nějaká naše práva týkající se například přístupu do škol nebo pracovišť. Tato omezení ale musí být úměrná cíle, kterého se snažíme dosáhnout.

Takováto opatření musí brát v potaz zvláštní situace určitých skupin lidí. Například starých lidí, kteří se potřebují dostat do nemocnic i přes svůj zdravotní stav. Děti, které mají jediné plnohodnotné jídlo ve školních jídelnách a jejich rodičů, kteří se o ně musí starat a nemohou chodit do zaměstnání. To je pouze nepatrné množství otázek, které si musíme pokládat, když bojujeme s tímto virem.

Agentura pro základní lidská práva (FRA) teď mapuje rozsah otázek lidských práv v našich členských zemích. V následujících týdnech zveřejníme svá zjištění, společně s doporučeními, jak například bojovat proti falešným zprávám.

Podle našeho názoru můžeme zajistit právo na zdraví lidí a zároveň respektovat základní lidská práva každého člověka.

Michael O'Flaherty, ředitel Agentury Evropské unie pro základní práva, přeložil Štefan Balog
Přečteno: 1001x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Nemocnice, Zdraví, Lidská právaHLAVNÍ ZPRÁVY

Nenávistná hesla Sdružení Mostečané Mostu, říjen 2018 (koláž: Romea.cz)

Ústecký soud vyzval k ukončení politické činnosti spolek Mostečané Most. Chtěli „zřídit vesnici pro lůzu“

22.10.2020 11:03
Krajský soud v Ústí nad Labem vydal rozhodnutí, jímž upozornil spolek Sdružení Mostečané Mostu, že vyvíjí protiprávně činnost politické strany. Pokud toho spolek do 1 roku nezanechá, soud ho rozpustí. 
 celý článek

Gyulla Banga

Hudebník Gyulla Banga: Také jsem psal, že COVID-19 je podvod. Potom, co jsem měl čtyřicítky horečky a nemohl vstát z postele, už mluvím jinak

21.10.2020 20:25
Pořád na Facebooku čtu, jak je onemocnění COVID-19 podvod, jak je ta nemoc smyšlená, že je to jen horší verze chřipky, nic jiného. Bohužel, musím vás zklamat. Ten virus existuje a opravdu je mnohem zákeřnější než běžná chřipka.
 celý článek

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se 13. 10. 2020 setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. (FOTO: Veřejný ochránce práv)

Sterilizované ženy se setkaly s ministryní financí Alenou Schillerovou. Ta podpořila návrh na jejich odškodnění

21.10.2020 16:40
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se minulý týden setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. Tématem schůzky bylo především sdílení osobních příběhů jednotlivých žen v návaznosti na návrh zákona o odškodnění obětí nezákonných sterilizací, který v Poslanecké sněmovně čeká na své projednání téměř rok.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo