romea - logo
5. dubna 2020 (neděle)
svátek má Miroslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Michael O'Flaherty, ředitel Agentury Evropské unie pro základní práva: V boji s koronavirem nemá rasismus místo, lze zajistit právo na zdraví i základní lidská práva každého člověka

13.3.2020 13:40
Michael O'Flaherty, ředitel Agentury Evropské unie pro základní práva
Michael O'Flaherty, ředitel Agentury Evropské unie pro základní práva

Před pár dny jsem byl šokován rozhovorem s číšníkem v jedné restauraci. Řekl mi, že epidemii koronaviru lze vyřešit tak, že se zastaví příchod migrantů do jeho země, neboť tito migranti mají špatné hygienické návyky. Díky této šokující poznámce, jsem si uvědomil, do jaké míry se současná situace dotýká lidských práv, stejně jako veřejného zdraví.

Je jasné, že potřebujeme silnou reakci k zachování zdraví, dobrá informovanost a transparentnost je základ. Zároveň ale musíme být velmi ostražití, pokud jde o dodržování základních lidských práv všech lidí. Je nepřijatelné zacílit na určitou skupinu obyvatel, jen proto, že mají jinou národnost nebo jsou z jiného etnika. Je nepřijatelné si vybrat někoho na ulici a zmlátit ho, protože si někdo myslí, že by mohl být nositelem viru.

Na druhou stranu je rozumné omezit nějaká naše práva týkající se například přístupu do škol nebo pracovišť. Tato omezení ale musí být úměrná cíle, kterého se snažíme dosáhnout.

Takováto opatření musí brát v potaz zvláštní situace určitých skupin lidí. Například starých lidí, kteří se potřebují dostat do nemocnic i přes svůj zdravotní stav. Děti, které mají jediné plnohodnotné jídlo ve školních jídelnách a jejich rodičů, kteří se o ně musí starat a nemohou chodit do zaměstnání. To je pouze nepatrné množství otázek, které si musíme pokládat, když bojujeme s tímto virem.

Agentura pro základní lidská práva (FRA) teď mapuje rozsah otázek lidských práv v našich členských zemích. V následujících týdnech zveřejníme svá zjištění, společně s doporučeními, jak například bojovat proti falešným zprávám.

Podle našeho názoru můžeme zajistit právo na zdraví lidí a zároveň respektovat základní lidská práva každého člověka.

Michael O'Flaherty, ředitel Agentury Evropské unie pro základní práva, přeložil Štefan Balog
Přečteno: 928x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Nemocnice, Zdraví, Lidská právaHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo