romea - logo
29. března 2020 (neděle)
svátek má Taťána
Loading
rozšířené vyhledávaní

Michal Komárek: Má Okamura budoucnost?

Praha, 5.1.2015 16:02
Tomio Okamura (FOTO: Lukáš Houdek)
Tomio Okamura (FOTO: Lukáš Houdek)

K nenávistným a hloupým výrokům Tomia Okamury na adresu muslimů (informovali jsme o nich zde) by nestálo za to se vracet, nestálo by za to se jimi vůbec zabývat, pokud by ve vzduchu nevisela podstatná otázka: Nepředznamenávají budoucnost naší veřejné diskuse i naší politiky? Bohužel to nelze vyloučit.

Odborníci uklidňují, že Okamura svou protimuslimskou a protiimigrantskou mobilizací u veřejnosti nezaboduje. Například politolog Miroslav Mareš tvrdí,  že lidé se u nás ve volbách většinou rozhodují podle jiných kritérií, než je vztah k imigrantům, či menšinám. Rozhodující jsou podle Mareše socioekonomická kritéria a případně i morální důvěra v politiky. Okamurovy názory sice může sdílet velké množství lidí, mohou být velmi populární, nepřetaví se to ale do volebních výsledků.

Podobně uvažuje sociolog Jan Hartl z agentury STEM, která se zabývá průzkumy veřejného mínění. Hartl se domnívá, že podobné výzvy, jako je ta Okamurova, míří na zhruba 15% lidí, kteří jsou sice věčně nespokojení, ale nechodí k volbám. „Okamura zopakoval chybu mnoha našich politiků napříč politickým spektrem, kteří si myslí, že veřejné mínění je víc pokleslé, než je ve skutečnosti,“ dodává Hartl. „Naše výzkumy dlouhodobě ukazují, že veřejnost sice neoplývá vznešenými ideály, ale drží se při zemi, je realistická a čeká spíše racionální argumentaci než emotivní apely.“

Jsou to nepochybně kompetentní úvahy a navíc znějí nadějně. Obávám se ale, že na ně nelze bezvýhradně spoléhat.

Zaprvé. Česko je nadále od skutečných problémů s imigranty v podstatě izolováno. Ve srovnání s mnoha jinými evropskými zeměmi tu nežijí také téměř žádní muslimové. Je pochopitelné, že ani silně protiimigrantsky, protimuslimsky, či rovnou xenofobně a rasisticky naladění lidé nepovažují tyto otázky za politicky rozhodující. Zatím.

To je ten první velký problém – představa, že v té izolaci budeme žít dál je jednak nerealistická, jednak politicky i morálně pochybná. Po světě, i po Evropě se pohybují desítky milionů uprchlíků před genocidami, válkami, hladem... My žijeme hned ve dvojnásobném luxusu: v tom relativním materiálním a v tom politickém – nepřipouštíme si to jako problém a můžeme si vcelku bezbolestně pěstovat takové „okamury“. Ale je vcelku jisté, že se to změní a „okamurové“ v nové situaci získají nový význam.

Zadruhé. Mají ten význam ostatně už dnes. Větší než se zdá na první pohled. Bez nich totiž není zcela pochopitelné, jak je možné, že v podstatě všichni naši politici například jednoznačně odmítli přijetí syrských uprchlíků. Všechny velké politické strany, včetně těch, které mají program postavený na solidaritě, lidských právech a rovnosti.

Ano, zatím Okamura body svými apely nesbírá. Ale to také proto, že se všichni chovají více méně stejně. Málokdo si troufne říci, že přijmout syrské a jiné uprchlíky je povinnost. A že nejsme-li na to dnes připraveni, tak se prostě musíme připravovat. Že nás realita současného světa tak jako tak dožene. Že naše mírná Kotlina nebude navždy tak izolovaná a tak příjemně sladkobolně xenofobní a do sebe uzavřená.

Ale kdo by si troufl? Jeho body by začali sklízet číhající „okamurové“.

Zatřetí. A navíc, není nikde dáno, že nemohou začít body sklízet rovnou. Možná stačí, aby se objevil někdo, kdo bude – jak to říci a vyhnout se právním sporům? - „více sofistikovaný“ než Tomio Okamura. Protikorupční rétorika se u nás také stala už povinnou součástí politiky a zformovala se kolem ní nová politická hnutí. Vít Bárta s věcmi veřejnými na této vlně ještě nevydržel. Ale už je tu Andrej Babiš, a ten vypadá mnohem stabilněji...

Jinak řečeno: Pokud se nezmění politická a občanská kultura v této zemi, reálně hrozí, že sice možná padne Tomio Okamura, ale vstanou noví a mocnější „okamurové“.

Přečteno: 849x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Tomio Okamura, muslimové, Menšiny, Politika, tolerance, XenofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

Peter Pollák, bývalý zplnomocněnec Slovenské republiky pro romské komunity, při rozhovoru server Romea.cz (FOTO: Romea.cz)

Slovensko bude mít nového zmocněnce pro romské komunity. Peter Pollák chce, aby to byl Rom

27.3.2020 14:20
Europoslanec a člen předsednictva hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽANO) Peter Pollák má na starosti výběr nového zmocněnce vlády pro romské komunity na Slovensku.
 celý článek

Pavlína Matiová ve videoklipu Phiras dujdženore

videoPavlína Matiová má nový videoklip! Píseň Phiras dujdženore nazpívala se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem

26.3.2020 20:15
Zpěvačka a herečka Pavlína Matiová vydala nový videoklip, tentokrát se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem. Píseň Phiras dujdženore z připravovaného alba Fusion spatřila světlo světa v neděli 22. 3. 2020.
 celý článek

Blízký spolupracovník Tomia Okamury a bývalý tajemník klubu Svobody a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník (FOTO: internetové stránky SPD)

Soud odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Staníka, dostal podmínku. Romy a Židy chtěl střílet hned po narození

26.3.2020 12:10
Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Za výroky na adresu homosexuálů, Romů a Židů dostal roční podmíněný trest. Podle pravomocného verdiktu měl Staník také zaplatit 70.000 korun. Soud se dovoláním zabýval neveřejně, výsledek je patrný z databáze InfoSoud, ČTK jej potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Odůvodnění zatím není dostupné.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo