romea - logo
31. března 2020 (úterý)
svátek má Kvido
Loading
rozšířené vyhledávaní

Michal Komárek: Ovládnou muslimové Evropu?

6.1.2015 11:56, (ROMEA)
Ilustrační foto (Zdroj: Twitter)
Ilustrační foto (Zdroj: Twitter)

Ve francouzských prezidentských volbách poráží v roce 2022 kandidátku Národní fronty představitel islámské strany Muslimské bratrstvo a postupně prosazuje zavádění polygamie, povinné nošení závojů pro ženy, přechod k islámu... Fikce nebo realistické očekávání?

Zatím je to fikce z nového románu slavného francouzského spisovatele Michela Houellebecqa, který sice vyjde až zítra, ale už vzbudil ostré diskuse nejenom ve Francii. Podle mnohých totiž proces „islamizace Evropy“ už dávno začal a v posledních dnech to dokazují například tisíce demonstrantů v německých městech, diskuse o přijímání syrských a dalších uprchlíků, sílící strach z imigrantů, který může – spolu s dalšími obavami – dovést Velkou Británii až k opuštění Evropské unie, nebo v malém u nás doma třeštění Tomio Okamury.

Zpět k Houellebecqově románu Podrobení. Šéfredaktor francouzského listu Libération například říká, že je to „historický mezník, kdy se do seriosní francouzské literatury vracejí myšlenky krajní pravice“. Houellebecg ale tvrdí, že nechce ani provokovat, ani šířit strach – prostě jen pracuje s realistickou vizí historie. Podle něj není jasné, a jeho kniha to nerozsuzuje, zda máme mít větší strach z krajní pravice nebo islámu... Proč se islámu tolik bát, ovšem pokud člověk zrovna není feministka?

Jsou to ale jediné možné volby: Krajní pravice nebo islamizace? Čeká Evropu včetně Česka opravdu tak bezútěšná budoucnost, že budeme moci pouze zvažovat, ze které z těchto možností máme větší hrůzu?

Myslím, že nikoli. Ukazují to ostatně i ty už zmiňované demonstrace v Německu. Nejsilnější podporu má protiislámské hnutí v Drážďanech. A to zřejmě proto, že tam dosud skoro žádní cizinci nežili a dostávají se tam teprve nyní v rámci rovnoměrného rozdělování imigrantů v rámci spolkových republik.  Lidé v Drážďanech se tedy typicky obávají něčeho, s čím nemají zkušenost, bojí se „cizinců“ v mnohem větší míře, než třeba liberální Berlín či další města, kde se souběžně konaly demonstrace za otevřenou společnost. Jedné z nich se zúčastnil i spolkový ministr spravedlnosti. Což je ostatně příklad k zamyšlení i pro vrcholné české politiky, kteří zatím na demonstracích proti násilí a rasismu k vidění příliš nebyli.

Není to prostě tak jednoduché. Není pravda, že otevřená společnost a „multikulturalismus“ minulých desetiletí definitivně zemřely. Ale není ani pravda, že automaticky dobře fungují. Evropě a Západu dnes není jasné, jak zachovat to, co nazývá svými „hodnotami“. Zda jediná možnost není opevňovat malý „evropský skanzen“ a prostě zkusit ještě nějakou dobu přežít.

Obávám se, že pak to ale nepotrvá déle, než třeba do prezidentských voleb v roce 2022...

Přečteno: 1555x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Islám, Evropa, MultikulturalismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Peter Pollák, bývalý zplnomocněnec Slovenské republiky pro romské komunity, při rozhovoru server Romea.cz (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

Slovensko bude mít nového zmocněnce pro romské komunity. Peter Pollák chce, aby to byl Rom

27.3.2020 14:20
Europoslanec a člen předsednictva hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽANO) Peter Pollák má na starosti výběr nového zmocněnce vlády pro romské komunity na Slovensku.
 celý článek

Pavlína Matiová ve videoklipu Phiras dujdženore

videoPavlína Matiová má nový videoklip! Píseň Phiras dujdženore nazpívala se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem

26.3.2020 20:15
Zpěvačka a herečka Pavlína Matiová vydala nový videoklip, tentokrát se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem. Píseň Phiras dujdženore z připravovaného alba Fusion spatřila světlo světa v neděli 22. 3. 2020.
 celý článek

Blízký spolupracovník Tomia Okamury a bývalý tajemník klubu Svobody a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník (FOTO: internetové stránky SPD)

Soud odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Staníka, dostal podmínku. Romy a Židy chtěl střílet hned po narození

26.3.2020 12:10
Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Za výroky na adresu homosexuálů, Romů a Židů dostal roční podmíněný trest. Podle pravomocného verdiktu měl Staník také zaplatit 70.000 korun. Soud se dovoláním zabýval neveřejně, výsledek je patrný z databáze InfoSoud, ČTK jej potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Odůvodnění zatím není dostupné.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo