romea - logo
31. března 2020 (úterý)
svátek má Kvido
Loading
rozšířené vyhledávaní

Michal Komárek: Sociální bydlení, praktické školy a co čeká server Romea.cz v novém roce

Praha, 2.1.2015 18:26, (ROMEA)
Michal Komárek
Michal Komárek

Rozporuplnou novelou zákona s těžko odhadnutelnými důsledky vstoupila do nového roku příprava zákona o sociálním bydlení. Novela chce omezit „byznys s chudobou“ v ubytovnách, ale není jasné, zda také myslí na to, kam lidé z ubytoven případně půjdou.

Dosud mohli majitelé ubytoven inkasovat nehorázné částky na nájemném proto, že v malých prostorech ubytovávali velké množství lidí a od každého vybírali nájem, neboli sociální dávku - doplatek na bydlení. Zjednodušeně řečeno tak mohli za jednu místnost se záchodem na společné chodbě vydělávat mnohem víc než za normální byt. Od nového roku stát podmínky pro vyplácení doplatku na bydlení zpřísňuje – dávka se nyní bude vztahovat na prostor, nikoli na počet lidí, kteří v něm žijí. Neboli, za jednu místnost, či byt by měl majitel ubytovny dostat „normální“ částku odpovídající místním poměrům.

Problematické „mezikroky“

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová k tomu agentuře ČTK řekla:
„Návrh je mezikrok mezi současným stavem a tím, než bude zákon o sociálním bydlení. Znemožňujeme majitelům ubytoven, aby nehorázně vydělávali na chudobě a aby za veřejné peníze ubytovávali lidi v nedůstojných podmínkách."

Zní to dobře. Je tu ale jeden podstatný problém: Co když se majitelům ubytoven jejich podnikání po novele prostě přestane vyplácet? Co když ubytovny zavřou a lidem dají výpověď? Na konci roku toto riziko v České televizi připomenul ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček. „Ale ti lidé nebudou mít, kam jít,“ shrnul stručně.

Zdá se, bohužel, že je to typický problém. Tato vláda připravuje zákon o sociálním bydlení s větším zaujetím, přesvědčením o jeho význam i s větší odborností, než vlády předchozí. Nicméně se i v nových podmínkách příprava zákona vleče a někteří účastníci diskusí mluví o tom, že je chaotická. Jasnou vizi a koncepci tak zatím nahrazují „mezikroky“, jejichž dosah není zřejmý a může způsobit víc škody než užitku.

Příprava zákona o sociálním bydlení bude jedním z hlavních témat, které budeme na serveru Romea.cz systematicky sledovat. Dalším bude novela školského zákona, čili i pokračující diskuse o praktických školách.

Inkluze nebo vše při starém?

I novela školského zákona vyvolává rozporuplné reakce. Ministerstvo školství se hlásí k inkluzivní škole a odborníci soudí, že novela obsahuje v tomto smyslu řadu pozitivních návrhů. Na druhou stranu obsahuje i nejasný paragraf, který při určitém výkladu může veškerou „inkluzivnost“ narušit a uchovat stávající praktické školy v plné síle.

Zásadní otázka tak zůstává stále otevřená: Chce se ministerstvo už opravdu důsledně vypořádat s tíživým dědictvím „zvláštních“ škol, za něž nás opakovaně kritizují nejenom aktivisti a odborníci, ale i orgány Evropské unie? Udělá opravdu kroky směřující k nastolení rovného přístupu ke vzdělání? Nebo bude nadále podléhat místní tradici a lobby praktických škol a bude vyčleňovat nepochopitelně velké množství dětí z normálních škol?

Už v lednu by se poslanci měli k projednávání novely vrátit. Romea.cz bude diskusi sledovat a přinášet systematický pohled na problém praktických škol, inkluzivního vzdělávání a proměn vzdělávání a školství obecně.

Romea.cz

V rámci projektu Rok jinak budu letos postupně přebírat vedení serveru Romea.cz. Cíle, které jsme si s kolegy a kolegyněmi dali, možná vypadají jako utopické nebo minimálně přestřelené, ale nás by to jinak nebavilo. A navíc je považujeme za realistické: V tom, co Romea.cz dělá, chceme být na špici médií v Česku. Kromě už zmiňovaných témat sociálního bydlení a vzdělávání, to bude pochopitelně i tradičně silné téma serveru Romea.cz – obraz Romů v médiích, či kultura českých médií obecně. A také témata xenofobie, rasismu, nenávisti...

Ano, dohromady je to vlastně pohled na moderní společnost, ve které žijeme, jsou to otázky, po tom, jak se nám v ní žije, co od ní očekáváme, co si o ní myslíme... Jistě – tak nerealističtí zase nejsme, abychom si mysleli, že tu v příštím roce předvedeme vyčerpávající obraz naší společnosti. Ale něco z toho obrazu určitě ano.

Každopádně se na tu práci těším. A na setkávání s vámi.

Přeju vám dobrý rok 2015!

Přečteno: 1151x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Média, ROMEA, Sociální, sociální bydlení, Vzdělávání, Praktické školyHLAVNÍ ZPRÁVY

Peter Pollák, bývalý zplnomocněnec Slovenské republiky pro romské komunity, při rozhovoru server Romea.cz (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

Slovensko bude mít nového zmocněnce pro romské komunity. Peter Pollák chce, aby to byl Rom

27.3.2020 14:20
Europoslanec a člen předsednictva hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽANO) Peter Pollák má na starosti výběr nového zmocněnce vlády pro romské komunity na Slovensku.
 celý článek

Pavlína Matiová ve videoklipu Phiras dujdženore

videoPavlína Matiová má nový videoklip! Píseň Phiras dujdženore nazpívala se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem

26.3.2020 20:15
Zpěvačka a herečka Pavlína Matiová vydala nový videoklip, tentokrát se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem. Píseň Phiras dujdženore z připravovaného alba Fusion spatřila světlo světa v neděli 22. 3. 2020.
 celý článek

Blízký spolupracovník Tomia Okamury a bývalý tajemník klubu Svobody a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník (FOTO: internetové stránky SPD)

Soud odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Staníka, dostal podmínku. Romy a Židy chtěl střílet hned po narození

26.3.2020 12:10
Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Za výroky na adresu homosexuálů, Romů a Židů dostal roční podmíněný trest. Podle pravomocného verdiktu měl Staník také zaplatit 70.000 korun. Soud se dovoláním zabýval neveřejně, výsledek je patrný z databáze InfoSoud, ČTK jej potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Odůvodnění zatím není dostupné.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo