romea - logo
24. listopadu 2020 (úterý)
svátek má Emílie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Michal Komárek: Antimerkelovská harmonie ČSSD a ODS v České televizi

26.4.2016 15:35
Místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija a poslanec za ČSSD Jaroslav Foldyna. (FOTO: Repro Česká televize)
Místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija a poslanec za ČSSD Jaroslav Foldyna. (FOTO: Repro Česká televize)

Z diskuse o nebezpečí neonacismu a extremismu dokázaly Události komentáře udělat propagaci názorů kritizujících EU a kancléřku Merkelovou za postoje k uprchlíkům.

Včerejší Události komentáře měly jako první téma útok na několik pražských kaváren, kam pravděpodobně nikoli „běžní vandalové“ nýbrž neonacisté nastříkali nápisy „Smrt HateFree“. Nápis se objevil i na sídle Diakonie Českobratrské církve evangelické, ve vestibulu metra na Karlově náměstí ilustroval hákový kříž požadavek „Uprchlíci táhněte“.

Po majiteli jedné z poškozených kaváren přivítal moderátor Lukáš Dolanský dva hlavní politické hosty – místopředsedkyni ODS Alexandru Udženiju a poslance za ČSSD Jaroslava Foldynu. A ihned poté, kdy oba pochopitelně odsoudili omezování svobody projevu a poškozování majetku, se hlavním tématem diskuse stala kritika EU a Angely Merkelové. V názorech Foldyny a Udženiji byl přitom rozdíl snad jen v tom, že Foldyna tvrdil, že vláda je sice pod obrovským tlakem, ale snaží se, kdežto místopředsedkyně ODS trvala na tom, že selhává. Jinak mezi nimi panovala upřímná shoda, na české politické poměry nebývale příjemná až harmonická atmosféra.

Foldyna zdůrazňoval, že česká společnost není ani rasistická, ani xenofobní, ani fašistická, ale je pod velkým tlakem a oprávněně se bojí. Lidé se bojí, toho, co vidí ve Francii, v Německu, v Belgii. A nepomůže jim jalová politika EU, ani postoje kencléřky Merkelové, ani to, že ji pochválí pan Obama. „My všichni se na to díváme kriticky,“ říkal Foldyna.

A Udženija ho ocenila s tím, že velmi vítá jeho slova, vítá, že i v řadách ČSSD je zdravý rozum a doufá, že s pomocí takových poslanců jako je pan Foldyna se také prosadí.

Nejde mi samozřejmě o to, že by poslanci ať už z jakékoli strany neměli dostat prostor ke kritice EU, nebo německé kancléřky, která navíc může být v něčem oprávněná. Je ale zcela zjevné, že v ČSSD jsou na řešení uprchlické krize různé názory a je taky zjevné, že v řadách ČSSD jsou reprezentativnější mluvčí než poslanec Foldyna, který se o svoje názory na uprchlickou krizi poměrně pravidelně dělí se čtenáři bulvárního serveru Parlamentní listy. Patří mezi ty politiky, kteří tvrdě kritizují EU, odmítají přijímání "většího množství" uprchlíků, zdůrazňují témata kulturních rozdílů, bezpečnosti a národních zájmů.

OK, Jaroslav Foldyna má svůj názor, který navíc rezonuje s většinou společnosti. Z hlediska přípravy Událostí komentářů ale zůstává několik otázek či problémů:

1) Lidé, kteří Události komentáře připravují nevědí, jaké má Foldyna názory. Pak je nemají připravovat.

2) Vědí to, což mi připadá pravděpodobnější. Pak:

a) je jim to jedno, příliš o tom nepřemýšlejí. Platí závěr jako v bodě 1)

b) byl to záměr, aby vytvořili dojem, že celá politická scéna je „protiuprchlická“ a „protimerkelovská“ zprava doleva. Platí stále týž závěr.

c) byl to záměr, aby zviditelnili určitý proud v rámci ČSSD. Platí stále týž závěr, protože tady by byla na místě diskuse mezi různými představiteli ČSSD.

d) chtěli kompenzovat kritiku neonacismu kritikou EU a přijímání uprchlíků. Týž závěr.

e) mají prostě rádi Jaroslava Foldynu. Bez komentáře.

Přečteno: 1376x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Neonacismus, Uprchlíci, HateFree CultureHLAVNÍ ZPRÁVY

Emil Ščuka a Jan Rusenko promluvili 25. listopadu 1989 ke statisícovému zástupu v Praze na Letné. Prostřednictvím televizních kamer také oslovili většinu domácností. Na letenské pláni současně romská skupina rozvinula romskou vlajku a mohutný dav skandoval „Ať žijí Romové“.  (FOTO: Archiv Romea.cz)

videoRomové a Sametová revoluce v roce 1989. 800 tisíc lidí na Letné skandovalo "Ať žijí Romové"

Praha, 17.11.2020 0:01, (ROMEA)
17. 11. 1989 začal v tehdejší Československé socialistické republice pád totalitního režimu Jakým způsobem se do tzv. Sametové revoluce zapojili Romové? Víte o tom, že 25. listopadu 1989 skandovalo 800 tisíc lidí na Letenské pláni „Ať žijí Romové“? Připomeňme si to článkem, který server Romea.cz poprvé publikoval v roce 2014.
 celý článek

Radek Laci (FOTO: Petr Zewlak Vrabec), (ZDROJ: Romano Voďi)

videoRadek Laci: Romské děti v dětských domovech vyrůstají jako Češi

13.11.2020 21:00
Nedostatek techniky pro on-line výuku, padající wifi připojení a taky chybějící personál. Epidemie koronaviru zasáhla výrazně taky do chodu dětských domovů v Česku. „Ve většině z nich chybí počítače, aby se tam děti mohly bez problémů zapojit do on-line výuky. Stát na tato zařízení zapomněl. Dětským domovům chybí informace od vlády, jak v současné situaci postupovat,“ upozorňuje v rozhovoru pro Romea TV Radek Laci, osobní trenér a taky spoluzakladatel organizace Vteřina poté, která pomáhá dětem z dětských domovů. 
 celý článek

Lajos ‘Paci‘ Balogh (FOTO: Facebook Roma Press Center)

Významný romský aktivista, hudebník a spoluzakladatel Dikh TV Lajos ‘Paci‘ Balogh podlehl nemoci COVID-19

13.11.2020 18:35
Na začátku listopadu podlehl nemoci COVID-19 Lajos ‘Paci‘ Balogh, politik, muzikant a aktivista, který se věnoval zlepšení situace Romů v Maďarsku. Nizozemská novinářka Roos van Hennekelder, která žije v Maďarsku v nekrologu připomíná, co vše Balogh udělal pro Romy v Maďarsku. Baloghovi bylo 28 let.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo