romea - logo
10. dubna 2020 (pátek)
svátek má Darja
Loading
rozšířené vyhledávaní

Michal Mižigár: Ano sběru dat o etnickém původu, potřebujeme je

30.3.2017 9:36
Michal
Michal "Mižu" Mižigár (FOTO: Tomáš Bystrý)

V poslední době jsem zaznamenal diskusi o sběru dat o etnické příslušnosti ve školství. Sám jsem se k věci stavěl rezervovaně, nechápal jsem, k čemu taková data mohou být prospěšná. Viděl jsem v nich pro nás Romy nebezpečí, a tak jsem o celé záležitosti začal diskutovat s kolegy v Česku i v zahraničí. A můj názor se postupně měnil.

Jako Rom jsem si v prvním okamžiku nemohl nevybavit, jakým způsobem se získávala data v rámci různých soupisů Romů v Československu za první republiky a za minulého režimu (1938, 1939, 1942, 1947, 1959), kdy se všichni Romové museli zdržovat dva až tři dny na místě, na němž se v momentě započetí soupisu nacházeli, a to pod hrozbou vězení či jiných trestů. Od svých starších příbuzných vím, že to nebylo nic příjemného. A dodávám, vzpomeňme si, jak se s takto získanými daty zacházelo za druhé světové války, kdy z 6 500 Romů v Čechách a na Moravě přežilo kolem šesti stovek. Data o Romech se tedy v minulosti získávala nuceně a dotazovaní při tom velice často utrpěli újmu. Je potřeba, aby respondenti neměli při sběru dat žádné obavy a hlavně, a to považuji za nejdůležitější, aby věřili, že průzkum upozorní na nerovnost ve školství a v dalších oblastech a pomůže vytvářet opatření ke změně!

Další přínos sběru dat vidím v tom, že zjistíme, do jaké míry jsou Romové diskriminovaní, získáme relevantní fakta, jež mohou poskytnout pádné argumenty pro bourání stereotypů. V tomto případě se jedná o diskriminaci romských žáků. Většina z nás není spokojená, že romské děti nemají stejný přístup ke vzdělání jako ostatní, což je determinuje k sociálnímu vyloučení a chudobě. Šance na lepší život jsou jim potom na míle vzdálené.

Stojím o sběr dat ve všech oblastech, i když jisté obavy mám. V tomto státě bohužel nemám důvěru k institucím. Je potřeba, abychom se my Romové v našem státě cítili bezpečně, abychom měli spravedlivé zastání, aby antidiskriminační zákon neplatil jen na papíře, ale i v praxi. Prostřednictvím dat zjistíme i takové informace, jako kolik Romů de facto v České republice žije a kolik z nich je nuceno svůj původ zapírat, neboť se obává stigmatizace své rodiny a diskriminace.

Chtěl bych vyzvat Romy, aby se sběru dat nebáli, protože i bez něj lidé kolem nás vědí, kdo je Rom, a při případném konfliktu si to žádný útočník či utlačovatel prověřovat nebude. Kdo chce psa bít, vždy si hůl najde. A představitele státu bych rád vyzval, aby v naší republice vytvářeli prostor, kde se příslušníci i jiných menšin, nejen Romové, nebudou bát sběru dat a budou věřit, že se jim vždy dostane spravedlnosti a ochrany a že nedostatky a křivdy budou napraveny. Věřím, že data o etnickém původu budou nápomocná při integraci nejen romských žáků do společnosti v České republice.

Michal Mižigár
Přečteno: 3558x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Etnická data, Diskriminace, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Oslavy Mezinárodního dne Romů 2020 (Plakát: Ara Art)

videoVIDEO: Oslavy Mezinárodní dne Romů 2020 proběhnou na internetu. Ara Art pořádá galavečer Z obýváku do obýváku

7.4.2020 15:45, (AKTUALIZOVÁNO 8. 4. 2020, 20:00)
Oslavy Mezinárodního dne Romů, který připadá na 8. dubna, se letos kvůli opatřením proti šíření koronaviru odehrají na internetu. Na facebookové stránce tradičních pořadatelů oslav v Praze Ara Art najdou zájemci živé vysílání a společně mohou oslavit tento den u galavečera, který pořadatelé nazvali Z obýváku do obýváku. Živé oslavy pak přesunuli a naplánovali na 5. listopadu. Médiím to za organizátory sdělila Lucie Nemešová.
 celý článek

Romská vlajka (FOTO: Velvyslanectví USA)

videoRomové na celém světě oslavují svůj Mezinárodní den. Připomínají si počátky romského hnutí

7.4.2020 21:55
Ve středu 8. dubna 2020 oslaví Romové na celém světě Mezinárodní den Romů. Letos kvůli omezením způsobeným pandemií onemocnění COVID-19 se celá řada akcí přesunula na internet. Romové si tak připomenou historicky první Světový romský kongres, který se konal v Orpingtonu poblíž Londýna v roce 1971. Kongres položil základy mezinárodní spolupráce Romů a romské hnutí dostalo mezinárodní a politicko-společenský rozměr. Romové si tak každoročně připomínají společný původ, jazyk, kulturu, společné sjednocení a spolupráci a především "romipen" ("romství").
 celý článek

Petr Torák v rozhovoru pro ROMEA TV.

Petr Torák: Situace ve Velké Británii se zhoršuje, desítky Romů se vrací do Čech

7.4.2020 19:30
Vážně jsem s rodinou zvažoval alespoň na nějaký čas návrat do Čech, a to kvůli obavě z nákazy a nedostatečným opatřením Velké Británie. Protože ale nemáme vlastní byt v Čechách, kde bychom mohli být, nevíme, zda už nejsme nosiči nákazy a navíc bychom museli být u rodičů, zůstaneme raději v Anglii.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo