romea - logo
6. prosince 2019 (pátek)
svátek má Mikuláš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Michal Mižigár: Ano sběru dat o etnickém původu, potřebujeme je

30.3.2017 9:36
Michal
Michal "Mižu" Mižigár (FOTO: Tomáš Bystrý)

V poslední době jsem zaznamenal diskusi o sběru dat o etnické příslušnosti ve školství. Sám jsem se k věci stavěl rezervovaně, nechápal jsem, k čemu taková data mohou být prospěšná. Viděl jsem v nich pro nás Romy nebezpečí, a tak jsem o celé záležitosti začal diskutovat s kolegy v Česku i v zahraničí. A můj názor se postupně měnil.

Jako Rom jsem si v prvním okamžiku nemohl nevybavit, jakým způsobem se získávala data v rámci různých soupisů Romů v Československu za první republiky a za minulého režimu (1938, 1939, 1942, 1947, 1959), kdy se všichni Romové museli zdržovat dva až tři dny na místě, na němž se v momentě započetí soupisu nacházeli, a to pod hrozbou vězení či jiných trestů. Od svých starších příbuzných vím, že to nebylo nic příjemného. A dodávám, vzpomeňme si, jak se s takto získanými daty zacházelo za druhé světové války, kdy z 6 500 Romů v Čechách a na Moravě přežilo kolem šesti stovek. Data o Romech se tedy v minulosti získávala nuceně a dotazovaní při tom velice často utrpěli újmu. Je potřeba, aby respondenti neměli při sběru dat žádné obavy a hlavně, a to považuji za nejdůležitější, aby věřili, že průzkum upozorní na nerovnost ve školství a v dalších oblastech a pomůže vytvářet opatření ke změně!

Další přínos sběru dat vidím v tom, že zjistíme, do jaké míry jsou Romové diskriminovaní, získáme relevantní fakta, jež mohou poskytnout pádné argumenty pro bourání stereotypů. V tomto případě se jedná o diskriminaci romských žáků. Většina z nás není spokojená, že romské děti nemají stejný přístup ke vzdělání jako ostatní, což je determinuje k sociálnímu vyloučení a chudobě. Šance na lepší život jsou jim potom na míle vzdálené.

Stojím o sběr dat ve všech oblastech, i když jisté obavy mám. V tomto státě bohužel nemám důvěru k institucím. Je potřeba, abychom se my Romové v našem státě cítili bezpečně, abychom měli spravedlivé zastání, aby antidiskriminační zákon neplatil jen na papíře, ale i v praxi. Prostřednictvím dat zjistíme i takové informace, jako kolik Romů de facto v České republice žije a kolik z nich je nuceno svůj původ zapírat, neboť se obává stigmatizace své rodiny a diskriminace.

Chtěl bych vyzvat Romy, aby se sběru dat nebáli, protože i bez něj lidé kolem nás vědí, kdo je Rom, a při případném konfliktu si to žádný útočník či utlačovatel prověřovat nebude. Kdo chce psa bít, vždy si hůl najde. A představitele státu bych rád vyzval, aby v naší republice vytvářeli prostor, kde se příslušníci i jiných menšin, nejen Romové, nebudou bát sběru dat a budou věřit, že se jim vždy dostane spravedlnosti a ochrany a že nedostatky a křivdy budou napraveny. Věřím, že data o etnickém původu budou nápomocná při integraci nejen romských žáků do společnosti v České republice.

Michal Mižigár
Přečteno: 3545x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Etnická data, Diskriminace, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo