romea - logo
13. srpna 2020 (čtvrtek)
svátek má Alena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Michal Mižigár: Ano sběru dat o etnickém původu, potřebujeme je

30.3.2017 9:36
Michal
Michal "Mižu" Mižigár (FOTO: Tomáš Bystrý)

V poslední době jsem zaznamenal diskusi o sběru dat o etnické příslušnosti ve školství. Sám jsem se k věci stavěl rezervovaně, nechápal jsem, k čemu taková data mohou být prospěšná. Viděl jsem v nich pro nás Romy nebezpečí, a tak jsem o celé záležitosti začal diskutovat s kolegy v Česku i v zahraničí. A můj názor se postupně měnil.

Jako Rom jsem si v prvním okamžiku nemohl nevybavit, jakým způsobem se získávala data v rámci různých soupisů Romů v Československu za první republiky a za minulého režimu (1938, 1939, 1942, 1947, 1959), kdy se všichni Romové museli zdržovat dva až tři dny na místě, na němž se v momentě započetí soupisu nacházeli, a to pod hrozbou vězení či jiných trestů. Od svých starších příbuzných vím, že to nebylo nic příjemného. A dodávám, vzpomeňme si, jak se s takto získanými daty zacházelo za druhé světové války, kdy z 6 500 Romů v Čechách a na Moravě přežilo kolem šesti stovek. Data o Romech se tedy v minulosti získávala nuceně a dotazovaní při tom velice často utrpěli újmu. Je potřeba, aby respondenti neměli při sběru dat žádné obavy a hlavně, a to považuji za nejdůležitější, aby věřili, že průzkum upozorní na nerovnost ve školství a v dalších oblastech a pomůže vytvářet opatření ke změně!

Další přínos sběru dat vidím v tom, že zjistíme, do jaké míry jsou Romové diskriminovaní, získáme relevantní fakta, jež mohou poskytnout pádné argumenty pro bourání stereotypů. V tomto případě se jedná o diskriminaci romských žáků. Většina z nás není spokojená, že romské děti nemají stejný přístup ke vzdělání jako ostatní, což je determinuje k sociálnímu vyloučení a chudobě. Šance na lepší život jsou jim potom na míle vzdálené.

Stojím o sběr dat ve všech oblastech, i když jisté obavy mám. V tomto státě bohužel nemám důvěru k institucím. Je potřeba, abychom se my Romové v našem státě cítili bezpečně, abychom měli spravedlivé zastání, aby antidiskriminační zákon neplatil jen na papíře, ale i v praxi. Prostřednictvím dat zjistíme i takové informace, jako kolik Romů de facto v České republice žije a kolik z nich je nuceno svůj původ zapírat, neboť se obává stigmatizace své rodiny a diskriminace.

Chtěl bych vyzvat Romy, aby se sběru dat nebáli, protože i bez něj lidé kolem nás vědí, kdo je Rom, a při případném konfliktu si to žádný útočník či utlačovatel prověřovat nebude. Kdo chce psa bít, vždy si hůl najde. A představitele státu bych rád vyzval, aby v naší republice vytvářeli prostor, kde se příslušníci i jiných menšin, nejen Romové, nebudou bát sběru dat a budou věřit, že se jim vždy dostane spravedlnosti a ochrany a že nedostatky a křivdy budou napraveny. Věřím, že data o etnickém původu budou nápomocná při integraci nejen romských žáků do společnosti v České republice.

Michal Mižigár
Přečteno: 3568x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Etnická data, Diskriminace, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo