romea - logo
7. července 2020 (úterý)
svátek má Bohuslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Michal Mižigár: Vánoce u Romů

24.12.2016 3:23
Svázané lžíce patří k vánočním zvykům. Symbolizovaly soudržnost rodiny do budoucna.
Svázané lžíce patří k vánočním zvykům. Symbolizovaly soudržnost rodiny do budoucna.

A je to tady! Vánoce slaví nespočet lidí napříč různými národy a etniky. Mezi ně patří i Romové.1

Jak vypadaly původní romské Vánoce? Budu popisovat Vánoce východoslovenských Romů v poválečné době. Aby mi Romové z jiných romských skupin nevytýkali, že takhle se Vánoce neslaví, protože u nich to je jinak - na území České republiky žijí východoslovenští Romové, západoslovenští Romové, olašští Romové, maďarští Romové, Sintové a v neposlední řadě původní čeští a moravští Romové.

Nyní už opravdu, jak to u nás bylo dříve a dnes. Z vyprávění vím, že Štědrý den je pro Romy významný den, velký den lidství, den, kdy se Ježíš narodil jako člověk pro naši spásu, a proto Romové v místnostech, kde se podávala štědrovečerní večeře, poházeli po zemi slámu, protože Ježíš se narodil ve chlévě. Na štědrovečerní tabuli byste mohli nalézt holubki (zelné listy plněné rýži a mletým masem), zelňačku nebo rybí polévku, marikľa (placky), halušky. Ze sladkých jídel bobaľki (buchtičky sypané mákem), šinga (makové záviny) nebo bokeľa. To vše jsou jídla, která Romové podávali při štědrovečerní večeři před poválečnou migrací do českých zemí.

Jak takový Štědrý den na východním Slovensku vypadal? Romové v osadách byli chudobní. Každá osada, to platí i dnes, se liší od jiných osad. Nejlépe se měly rodiny muzikantské či kovářské.2 Ráno se usmiřovali lidé mezi sebou, kteří se na sebe celý rok zlobili a v tento den si odpouštěli. Štědrovečerní večeře se neobešla bez posvěcení domu farářem či posvěcení jídla v kostele. Večeři vždy zahajovala hlava rodiny promluvou či modlitbou a vzpomínkou na ty, kteří se Vánoc už nedožili. Hospodyně, než se začínalo večeřet, vzala z každého jídla kousek na talíř, který položila na parapet okna na vzpomínku zemřelým. Každé jídlo se jedlo z jedné mísy společně. Použité lžíce hospodyně neumyla, ale svázala a nechala je přes noc, aby rodina držela pohromadě. Po večeři si celá rodina umyla obličej a ruce v lavoru s vodou a mincemi, aby nebyli chudí.

Protože na Slovensku platil vztah můj gádžo (Nerom) a můj Rom3, chodili muzikanti koledovat k sedlákům, kteří na ně čekali a když nepřišli, urazili se. Slovenští statkáři věřili, že když něco dají k Vánocům těmto chudobným lidem, že jim to přinese štěstí. Muzikanti chodívali i vinšovat po romských rodinách a hrát.

V současné době já, potomek už třetí generace východoslovenských Romů v Česku,sleduji, jak se tyto romské zvyky postupně vytrácí. Ale hlavně, lidé si neumí odpouštět. Odpuštění může přitom nejkrásnější svátky v roce zkrášlit mnohem víc. Vánoce jsou svátky obdarování, nemám na mysli dárky, ale darování sebe sama - toho nejlepšího ze svého já, což je právě i odpuštění, které v dnešní době potřebujeme po celém světě.

Všem lidem bych chtěl popřát, Romům i neromům: “Bachtaľi Karačoň the lošalo nevo berš, but bacht the sasťipen, kamiben the smirom andro jilo”. Veselé Vánoce a ještě lepší nový rok, hodně štěstí, zdraví, lásky a pokoje v srdcích.

Poznámky pod čarou

1 Cikán (česky) či Cigán (slovensky), jak neromové Romy nazývají, nejsou romského původu; liší se původem (Rom z indického Ḍom a Cikán z byzantského Athinganoi - označení po heretické sektě, která se v oblasti Malé Asie zabývala věštěním a černou magií.

2 Hudebnictví a kovářství bylo nejprestižnější povolání pro Romy na východním Slovensku. Postupnou industrializací východoslovenského regionu kovářství Romů ztrácelo konkurenci.

3 Romové pomáhali sedlákům na statcích a ti jim za to platili v naturáliích, nikoli finančně. Finanční odměny se mohli těšit muzikanti či občas kováři.

Michal Mižigár
Přečteno: 1912x
 

Kam dál:

Štítky:  

Vánoce, TradiceHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo