romea - logo
18. ledna 2022 (úterý)
svátek má Vladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Mikuláš Zoubek: Neúspěch DSSS, my tady v Kraslicích nerozlišujeme, kdo je Rom a kdo je Čech

Kraslice, 9.9.2013 23:30, (ROMEA)
Proti přítomnosti extremistů z DSSS v Kraslicích protestovalo 7. 9. 2013 několik místních obyvatel (FOTO: Jan Čonka)
Proti přítomnosti extremistů z DSSS v Kraslicích protestovalo 7. 9. 2013 několik místních obyvatel (FOTO: Jan Čonka)

V sobotu 7. září se v Kraslicích uskutečnil pochod DSSS. Přijelo na něj z různých měst a obcí celkem málo lidí a i z místních občanů se k němu připojil jen malý počet. Celkem bylo účastníků asi 100. Prošli městem za nezájmu drtivé většiny obyvatel Kraslic, přednesli své projevy a zase odešli. Na chodníku před kostelem stála v době jejich pochodu skupina několika křesťanů, kteří svými plakáty vyjadřovali svou solidaritu s Romy.

O nezájmu kraslických občanů o aktivity DSSS dobře vypovídá toto: po skončení jejich pochodu proběhl v Kraslicích týž den ještě koncert několika místních kapel. Hrálo se pod otevřeným nebem v podvečerní a večerní době. Mimochodem - jedna z těch kapel byla romská - taková místní cimbálová muzika. A na tomto společném koncertě několika hudebních skupin bylo více návštěvníků než na celé předchozí akci DSSS! Platilo se zde i vstupné, protože výtěžek koncertu byl určen na podporu obce Mlékovice, která byla v červnu postižena povodněmi. Mezi návštěvníky koncertu byli samozřejmě jak Češi, tak Romové – vlastně je to jedno; my to tady v Kraslicích nerozlišujeme, kdo je Rom a kdo je Čech. Důležité je, jaký je to člověk. Jeden městský zastupitel, se kterým jsem seděl na koncertě u stolu, to pak s úsměvem okomentoval slovy: tenhle večerní koncert si lidé v Kraslicích budou pamatovat více, než nějaký odpolední pochod…

Proč právě v Kraslicích byl pochod DSSS tak neúspěšný? – Sám nevím přesně; přemýšlím o tom. Jako křesťan vidím na prvním místě vyslyšené modlitby, tedy Boží ochranu, neboť v době pochodu se mnoho našich přátel po celém Česku modlilo o požehnání pro město Kraslice a o ochranu jeho obyvatel. A dobrý Bůh na modlitby odpověděl tím, jak to všechno proběhlo. Jsou i další důvody, které tomu napomohly: Kraslice jsou kulturním městem; je tu hodně muzikantů a řada různých hudebních skupin - a hudba lidi spojuje. Jsou tu i různé zájmové spolky – a takoví lidé se zájmem o kulturní nebo společenské dění mnohem méně hledí na to, jakou má kdo barvu pleti. Kromě toho se tu lidé zajímají hodně i o historii. Například letos jsme uspořádali na naší faře přednášku na téma „Konec 2. světové války v Kraslicích“ a náš sál praskal ve švech! A lidé, kteří dobře znají historii 2. světové války, tak těžko mohou fandit radikálům. Uvítali jsme také zřetelné stanovisko pana starosty a místostarosty našeho města, kteří se oba veřejně vyjádřili k pochodu DSSS. Toto všechno napomáhá tomu, že místní lidé neslyší na nějaká primitivní hesla.

V Kraslicích žije mnoho Čechů s mnoha Romy ve vzájemném pokoji, sousedství a v dobrých vztazích.

V Kraslicích tedy mnoho Čechů žije s mnoha Romy ve vzájemném pokoji, sousedství a v dobrých vztazích. Jsou u nás i smíšená manželství a funguje to dobře. Jistě, jsou občas i problémy v tom sousedském soužití mezi Čechy a Romy, ale není jich mnoho. Slýchávám to od Čechů i od Romů. Tuhle mi někteří Romové řekli, že se stydí za těch několik Romů, se kterými jsou tady problémy. Odpověděl jsem jim, že já jsem na tom podobně: jako Čech se stydím za chování některých Čechů.

Křesťané v Kraslicích dělají také řadu aktivit, kterých se zúčastňují Češi i Romové společně. Například vloni tu křesťanská mládež nacvičila s místními dětmi muzikál. Dětí bylo asi 40 – a byly to romské i české děti pohromadě. A když pak ten muzikál zpívaly děti před veřejností, tak byl velký sál v Kulturním domě vyprodán do posledního místa. Já sám učím v nedělní škole. I tam chodí děti romské i české. Vyprávíme jim příběhy z Bible, zpíváme písničky, modlíme se a hrajeme si. Většinou zpíváme české písničky, ale umíme i pár romských. Ve městě funguje dobře i dětský klub Šnek – a opět totéž: soužití obou etnik v praxi.

Je tu i řada dalších aktivit: například v nedaleké Rotavě funguje křesťanský romský sbor, mají i vlastního romského pastora, jmenuje se Rudi Walter. Ten nyní rozšiřuje svou práci do Kraslic a my s ním spolupracujeme. Věříme totiž, že Pán Bůh může zcela proměnit srdce Čechů a Romů. Pán Bůh totiž může (obrazně řečeno) vzít nám naše kamenná srdce a místo toho nám dát srdce z masa; Bůh dává takové srdce, které umí milovat svého bližního.

Když se mě někdo zeptá, co my Češi můžeme učinit pro zlepšení vztahů s Romy, tak se snažím něco odpovědět. Žádný univerzální recept sice nemám, ale přesto dávám Čechům pár dílčích rad:

  • Učme se Romy milovat. Vždyť Bůh miluje stejně Romy i Čechy.
  • Učme se s nimi komunikovat. Mluvme s nimi nejen o křesťanství, ale i o obyčejném životě.
  • Učme se dívat se na ně bez předsudků. Jsou mezi nimi hodní i zlí. Také mezi Čechy jsou hodní i zlí.
  • Používejme raději slovo "Rom" než "cikán". Rom je slovo neutrální, kdežto cikán je pejorativní.
  • Zkusme si sdělovat mezi sebou i ty dobré zkušenosti s Romy, nejen ty špatné.
  • Učme se poznávat jejich písně i kulturu.
  • Jsme-li křesťané, tak se můžeme za Romy modlit. A věřící Romové se zase mohou modlit za nás.
Mikuláš Zoubek, autor je občanem Kraslic a kurátorem Evangelického sboru v Sokolově
Přečteno: 3095x
 

Kam dál:

Štítky:  

Neonacismus, Rasismus, Extremismus, Pochod, Demonstrace, DSSSHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo