romea - logo
19. února 2020 (středa)
svátek má Patrik
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ministr Chovanec by rád omezil anonymitu internetu

9.1.2016 10:39
Milan Chovanec (FOTO: mvcr.cz)
Milan Chovanec (FOTO: mvcr.cz)

Podle ministra vnitra Milana Chovance uzrála doba začít se bavit o různých možnostech přístupu k internetu. "Kdybych teď řekl, že bych chtěl, aby každý uživatel internetu byl identifikován, tak se na mě vrhnou všichni. Ale podle mě nastala doba k debatě jak se tímto směrem posunout," citovaly včerejší Lidové noviny názor Chovance.

Chovanec tak může reagovat na události spojené s vykradením soukromého emailu premiéra Sobotky neonacistickým serverem White media. Lidové noviny upozorňují, že nejdále v omezování svobody internetu  v Evropě zašlo Rusko, kde se bez osobní identifikace, která probíhá přes mobilní číslo, není možné přihlásit k veřejným wi-fi sítím. SIM kartu ovšem nelze zakoupit bez poskytnutí osobního dokladu. Podobné tendence se ale začínají objevovat po teroristickým útocích i ve Francii a redukovat anonymitu opakovaně zkoušelo také americké ministerstvo obrany. 

Ministrovi také vadí, že v současnosti neexistuje možnost jak odstranit nelegální obsah z internetu. Stránky s dětskou pornografií nebo rasistickými a xenofobními články jsou registrovány v USA a podléhají jejich zákonodárství. To je i případ stránek White media. "My jsme opakovaně v minulosti, když tatáž stránka zaútočila na ministryni Michaelu Marksovou-Tominovou, žádal provozovatele i úřady v USA, aby zakročili. S ohledem na americkou ústavu to ale není možné," vysvětlil ministr.

Hackeři z neonacistické skupiny White media si podruhé v krátké době vybrali za svůj cíl premiéra Bohuslava Sobotku. Po té, co se 23. prosince zmocnili jeho twitterového účtu a zveřejňovali na něm nenávistné komentáře proti uprchlíkům nebo odkazy na rasistické články, prolomili v úterý 5. ledna jeho emailovou schránku a na svých stránkách zveřejnili údajnou premiérovou korespondenci. 

Se zástupci technologických firem jako Google nebo Facebook mluvila na konci roku o podněcování nenávisti na internetu i eurokomisařka Věra Jourová. Podle ní je možné záhy provést změny ve třech oblastech – v rychlejším odhalení projevů nenávisti, jejich efektivnějším odstranění a lepším mechanismu ochrany obětí.

„Existuje stále více důkazů, že podněcování k nenávisti na internetu vede k násilí i mimo síť. Anonymita je na internetu některými naneštěstí zneužívána prostřednictvím velmi násilných výrazů a poselství. Mohou se zdát neškodné, ale posilují výraznější diskriminační reakce. Proto musíme urychlit práci vedoucí k omezení a vymýcení tohoto internetového fenoménu,“ prohlásila v rozhovoru pro Českou televizi Jourová.

Přečteno: 885x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Internet, svobodaHLAVNÍ ZPRÁVY

Tomáš Kaluja. Foto z videa o projektu Vnímaví pre zraniteľných

ČRo: Neřeším, jestli jsem Rom, Maďar nebo Slovák. Jsem obyčejný člověk, říká tanečník Tomáš Kaluja

7.2.2020 10:56
Tomáš Kaluja je maturantem Střední zdravotnické školy v Rožňave. Pochází z romské křesťanské rodiny z Veľkých Kapušan. Už od dětství je jeho největším koníčkem tanec. Soutěžně se mu věnuje doma na Slovensku, ale i v zahraničí. Mimo to patří mezi romské dobrovolníky, kteří pomáhají budovat romskou identitu u romských dětí, které jsou vychovávány v neromských náhradních rodinách.
 celý článek

(Zdroj: Archiv TV NOVA)

Módní návrhář Pavel Berky postoupil mezi TOP 16 v soutěži MasterChef Česko

7.2.2020 0:35
Úspěšný módní návrhář Pavel Berky zkusil své štěstí v soutěži MasterChef Česko. Kachní prso s bramborem a takzvané “griláše” s kachní paštikou
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

Demolice vepřína v Letech by měla začít v červnu a skončit letos

6.2.2020 15:35
V Letech na Písecku by letos v červnu mohla začít demolice vepřína, na jehož místě stával za války koncentrační tábor pro Romy. ČTK to dnes řekla Lucie Horáková, mluvčí Muzea romské kultury, které v místě vybuduje památník romského holokaustu.
 celý článek..
romea - logo