romea - logo
13. října 2019 (neděle)
svátek má Renáta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ministr Chovanec by rád omezil anonymitu internetu

9.1.2016 10:39
Milan Chovanec (FOTO: mvcr.cz)
Milan Chovanec (FOTO: mvcr.cz)

Podle ministra vnitra Milana Chovance uzrála doba začít se bavit o různých možnostech přístupu k internetu. "Kdybych teď řekl, že bych chtěl, aby každý uživatel internetu byl identifikován, tak se na mě vrhnou všichni. Ale podle mě nastala doba k debatě jak se tímto směrem posunout," citovaly včerejší Lidové noviny názor Chovance.

Chovanec tak může reagovat na události spojené s vykradením soukromého emailu premiéra Sobotky neonacistickým serverem White media. Lidové noviny upozorňují, že nejdále v omezování svobody internetu  v Evropě zašlo Rusko, kde se bez osobní identifikace, která probíhá přes mobilní číslo, není možné přihlásit k veřejným wi-fi sítím. SIM kartu ovšem nelze zakoupit bez poskytnutí osobního dokladu. Podobné tendence se ale začínají objevovat po teroristickým útocích i ve Francii a redukovat anonymitu opakovaně zkoušelo také americké ministerstvo obrany. 

Ministrovi také vadí, že v současnosti neexistuje možnost jak odstranit nelegální obsah z internetu. Stránky s dětskou pornografií nebo rasistickými a xenofobními články jsou registrovány v USA a podléhají jejich zákonodárství. To je i případ stránek White media. "My jsme opakovaně v minulosti, když tatáž stránka zaútočila na ministryni Michaelu Marksovou-Tominovou, žádal provozovatele i úřady v USA, aby zakročili. S ohledem na americkou ústavu to ale není možné," vysvětlil ministr.

Hackeři z neonacistické skupiny White media si podruhé v krátké době vybrali za svůj cíl premiéra Bohuslava Sobotku. Po té, co se 23. prosince zmocnili jeho twitterového účtu a zveřejňovali na něm nenávistné komentáře proti uprchlíkům nebo odkazy na rasistické články, prolomili v úterý 5. ledna jeho emailovou schránku a na svých stránkách zveřejnili údajnou premiérovou korespondenci. 

Se zástupci technologických firem jako Google nebo Facebook mluvila na konci roku o podněcování nenávisti na internetu i eurokomisařka Věra Jourová. Podle ní je možné záhy provést změny ve třech oblastech – v rychlejším odhalení projevů nenávisti, jejich efektivnějším odstranění a lepším mechanismu ochrany obětí.

„Existuje stále více důkazů, že podněcování k nenávisti na internetu vede k násilí i mimo síť. Anonymita je na internetu některými naneštěstí zneužívána prostřednictvím velmi násilných výrazů a poselství. Mohou se zdát neškodné, ale posilují výraznější diskriminační reakce. Proto musíme urychlit práci vedoucí k omezení a vymýcení tohoto internetového fenoménu,“ prohlásila v rozhovoru pro Českou televizi Jourová.

Přečteno: 877x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Internet, svobodaHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Klaus ml. v Chanově (FOTO: Facebook Václava Klause ml.)

Chanovští Romové s Trikolórou nespolupracují. Klaus mladší dezinterpretoval společné setkání

9.10.2019 16:09
„Mluvili jsme s pár chlapama, co pracují a vedou tam pro děti fotbalový klub. Pan Bažo mě šokoval vyjádřením – “nejhorší pro nás jsou neziskovky, co dělají romobyznys”. Asi tak,“ napsal poslanec a předseda hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší na svém facebooku po úterní návštěvě Chanova.
 celý článek

Roman Zach a skupiny Gipsy Kings v zábavném pořadu televize Nova Tvoje tvář má známý hlas (FOTO: Repro TV NOVA)

videoPatrik Banga: Roman Zach rozhodně není rasista. Kampaň na internetu je zbytečné šílenství

9.10.2019 13:44
Jsou chvíle, kdy fakt nejsem rád, že existují sociální sítě. Ano, člověk se může vyjádřit hned a k čemukoliv, dokonce si může vybrat i formu. Chcete video? Bude video. Chcete úderný text? Bude text! Ale sociální sítě mají svá negativa. Třeba šíření nepřesných zpráv. Nebo různé výklady jedné a té samé situace. A následující sociální šílenství.
 celý článek

Ilustrační foto (Foto: Pixabay)

Jak se dnes žije v "děcáku"? Problémem nejsou děti, ale jejich rodiče, říká ředitelka jednoho z nich Dana Kuchtová

9.10.2019 10:42
Prvorepubliková vila, která od roku 1949 funguje jako dětský domov, zeje v letních měsících prázdnotou. Všude panuje neskutečné ticho. „V období prázdnin tu moc dětí není,“ vysvětluje ředitelka pražského Dětského domova Klánovice a exministryně školství Dana Kuchtová, která celý rok pracuje na tom, aby děti v létě vyjely na tábor a podívaly se i do zahraničí.
 celý článek..
romea - logo