romea - logo
6. prosince 2020 (neděle)
svátek má Mikuláš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ministři vnitra EU řeší, jak bránit šíření nenávisti na internetu

9.10.2015 14:14
Budova Evropské komise v Bruselu (FOTO: Sébastien Bertrand, Wikimedia commons)
Budova Evropské komise v Bruselu (FOTO: Sébastien Bertrand, Wikimedia commons)

Možnosti, jak bránit šíření nenávisti na internetu, v Lucemburku probírají ministři spravedlnosti členských zemí Evropské unie. Podle eurokomisařky pro spravedlnost Věry Jourové by jako příklad způsobu, jak by velké internetové firmy měly postupovat, mohl sloužit jejich postup proti šíření dětské pornografie. Evropská komise už s významnými internetovými hráči o věci jedná.

"Uznáváme, že je snazší najít a odstranit fotografie nahých dětí, že definice toho, co je nenávistný projev je daleko složitější," poznamenala při příchodu na jednání česká eurokomisařka. Zdůraznila také, že je potřeba najít onu tenkou linii, kdy už nejde o svobodu vyjádření, ale o jasnou podporu nenávisti.

Evropa už s velkými provozovateli především sociálních sítí, například Facebooku či Twitteru, vyjednává. Jourová se s jejich představiteli sešla minulý týden. "Shodli jsme se, že šíření nenávisti je nepřípustné," podotkla komisařka.

Se zástupci firem hovoří také Německo. I jeho ministr vnitra Heiko Maas dnes novinářům připomněl, že společnosti se na potírání dětské fotografie samy shodly. Například zástupci Facebooku dali podle něj najevo, že firma hodlá na boj s nenávistnými projevy vyčlenit výraznou finanční částku.

"Je to německá iniciativa... ale není to jen německý problém, týká se celé Evropy," poznamenal Maas. Také Jourová při příchodu zdůraznila, že ačkoliv internet je globální médium, je jejím hlavním zájmem dění v Evropě.

Podle českého ministra Roberta Pelikána by bylo vhodné také řešit otázku nepravdivých sdělení, které se například na Facebooku mohou "tvářit velice věrohodně" a ovlivnit veřejné mínění. "Mně tolik nevadí nenávistné komentáře, i když mě samozřejmě mrzí a pobuřuje, když je čtu. Ale nebezpečné je, pokud je lidem předkládáno něco, co v nich cíleně vyvolává nenávist," podotkl český ministr. Také podle něho je třeba o věci jednat především se zástupci internetových firem a hledat společné mechanismy dalšího postupu.

Přečteno: 547x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

EU, Nenávist, InternetHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Sivák a Dougles Daňo (FOTO: Facebook Václava Siváka, koláž: Romea.cz)

videoVIDEO: Vašek Sivák jednoznačně zvítězil na světovém poháru WAKO v Praze. Titul si odnesl i Douglas Daňo

30.11.2020 19:12
Jednadvacetiletý kickboxer Václav Sivák nedal ve finále světového poháru WAKO K-1 WORLD GRAND PRIX 2020 šanci svému soupeři a převálcoval ho rychlým a tvrdým knockoutem. V sobotu večer byl úspěšný i další romský bojovník Douglas Daňo, který zvítězil ve váhové kategorii do 63,5 kilogramů.
 celý článek

Věra Duždová Horváthová (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Věra Duždová Horváthová: I umění se dá dělat s nadsázkou

30.11.2020 16:19
V dětství chtěla být herečkou a jít z jedné role do druhé. Po čase od své představy herecké kariéry upustila a zatoužila stát se filmovou kritičkou. Místo psaní recenzí se ale Věra Duždová Horváthová začala objevovat za kamerou jako režisérka a její originální videotvorba byla k vidění na výstavách v Maďarsku, Francii nebo v daleké Indii.
 celý článek

Milionář Jiří Antoš v Boxing King Klubu (FOTO: TV Prima)

videoMilionář rozdá v ostravské Bedřišce statisíce. V nové reality show zavítá i do romského boxerského klubu

30.11.2020 15:24
Televize Prima uvede již dnes večer reality show, která ve světě chytila za srdce miliony diváků. Sedm milionářů se ze dne na den dostává do světa, který je jim vzdálený. Pod změněnou identitou se ocitají na okraji společnosti, v problematických lokalitách, ale také v organizacích, které se soustředí na pomoc potřebným v sedmi českých městech. Díky projektu Milionář mezi námi se do pomoci bude moci zapojit i veřejnost. Premiéru reality show Milionář mezi námi odvysílá televize Prima dnes, 30. 11. ve 21:35.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo