romea - logo
29. května 2020 (pátek)
svátek má Maxim
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ministři vnitra EU řeší, jak bránit šíření nenávisti na internetu

9.10.2015 14:14
Budova Evropské komise v Bruselu (FOTO: Sébastien Bertrand, Wikimedia commons)
Budova Evropské komise v Bruselu (FOTO: Sébastien Bertrand, Wikimedia commons)

Možnosti, jak bránit šíření nenávisti na internetu, v Lucemburku probírají ministři spravedlnosti členských zemí Evropské unie. Podle eurokomisařky pro spravedlnost Věry Jourové by jako příklad způsobu, jak by velké internetové firmy měly postupovat, mohl sloužit jejich postup proti šíření dětské pornografie. Evropská komise už s významnými internetovými hráči o věci jedná.

"Uznáváme, že je snazší najít a odstranit fotografie nahých dětí, že definice toho, co je nenávistný projev je daleko složitější," poznamenala při příchodu na jednání česká eurokomisařka. Zdůraznila také, že je potřeba najít onu tenkou linii, kdy už nejde o svobodu vyjádření, ale o jasnou podporu nenávisti.

Evropa už s velkými provozovateli především sociálních sítí, například Facebooku či Twitteru, vyjednává. Jourová se s jejich představiteli sešla minulý týden. "Shodli jsme se, že šíření nenávisti je nepřípustné," podotkla komisařka.

Se zástupci firem hovoří také Německo. I jeho ministr vnitra Heiko Maas dnes novinářům připomněl, že společnosti se na potírání dětské fotografie samy shodly. Například zástupci Facebooku dali podle něj najevo, že firma hodlá na boj s nenávistnými projevy vyčlenit výraznou finanční částku.

"Je to německá iniciativa... ale není to jen německý problém, týká se celé Evropy," poznamenal Maas. Také Jourová při příchodu zdůraznila, že ačkoliv internet je globální médium, je jejím hlavním zájmem dění v Evropě.

Podle českého ministra Roberta Pelikána by bylo vhodné také řešit otázku nepravdivých sdělení, které se například na Facebooku mohou "tvářit velice věrohodně" a ovlivnit veřejné mínění. "Mně tolik nevadí nenávistné komentáře, i když mě samozřejmě mrzí a pobuřuje, když je čtu. Ale nebezpečné je, pokud je lidem předkládáno něco, co v nich cíleně vyvolává nenávist," podotkl český ministr. Také podle něho je třeba o věci jednat především se zástupci internetových firem a hledat společné mechanismy dalšího postupu.

Přečteno: 544x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

EU, Nenávist, InternetHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo