romea - logo
27. února 2020 (čtvrtek)
svátek má Alexandr
Loading
rozšířené vyhledávaní

Míra Brož: 16. květen – Den romského odboje

Praha, 8.5.2014 11:59, (ROMEA)
Romský odboj - 16. květen.
Romský odboj - 16. květen.

Ukazuje se, že popírání genocidy a rasismus jsou spojené nádoby. Etnická skupina, jejíž genocida je popírána, zároveň bývá terčem rasismu. Uznání genocidy může nastartovat ve společnosti léčivý proces pomocí kterého může rasismus překonat.

Romský holokaust, romsky "porajmos" (zničení) je dnes zapomenutou, nebo dokonce popíranou částí historie. Mnoho toho o něm nevíme. Existuje jen málo historických výzkumů, knih... 

Některé zapomenuté části romského holokaustu opravdu stojí za to, aby byly připomínány. Romové nebyli vždy jen v roli pasivních obětí...

Co se stalo 16. května 1944?

Ve vyhlazovacím táboře Osvětim II – Březinka (Auschwitz II – Birkenau) existovala část BIIe , nazývaná "Cikánský tábor" (Zigeuner Lager). Část Romů, kteří byli přivezeni do osvětimského pekla nacisté nezplynovali hned po příjezdu, ale umístili do tohoto tábora. Tábor BIIe byl smíšený, byli v něm uvězněni romští muži, ale i ženy a děti. Zde byli pozorováni, zkoumáni, mučeni a nuceni k otrocké práci. "Anděl smrti", sadistický psychopat, lékař SS Josef Mengele si mězi nimi vybíral jednotlivce, které podroboval zvráceným pokusům, většinou děti.

V noci z 2. na 3. srpna 1944 byli všichni vězni tábora beze zbytku zavražděni v plynové komoře. Druhý srpen je od té doby připomínán jako Den romského holokaustu. Tolik oficiální a známá historie.

Ve skutečnosti chtěli nacisté tábor BIIe  uzavřít a jeho romské vězně povraždit v plynových komorách už 16. května 1944. V té době bylo v táboře více než 6 000 romských vězňů. Den předem, tedy 15.5., byli Romové o tom,  co nacisté chystají, varováni podzemním táborovým odbojovým hnutím.

Ráno 16. května nenastoupili romští  vězni na pravidelný ranní nástup a vypověděli dozorcům SS poslušnost. Zabarikádovali se v barácích. Vypáčili skladiště s pracovním nářadím a ozbrojili se lopatami, krumpáči a kladivy; začali rozebírat dřevěné části paland na kterých spali a získali tak dřevěné tyče. Děti sbíraly kameny.

Když v podvečer vstoupili do tábora dozorci SS , aby Romy odvedli do plynových komor,  začali Romové o své životy bojovat. Na život a na smrt. Bojovali muži, ženy i děti. Něco takového, nikdy předtím, ani potom, Osvětim nezažila.

Ztráty byly na obou stranách, na straně Romů i dozorců. Esesáci byli v šoku, nic takového nečekali. Z obav před dalším ztrátami i z toho, aby se povstání nerozšířilo do dalších částí Osvětimi, se z tábora BIIe stáhli. V plynových komorách ten den žádný z Romů nezemřel.

Dohra

V následujících dnech nacisté razantně snížili vězňům tábora BIIe příděly potravin. 23.5. přesunuli 1500 nejsilnějších vězňů do tábora Osvětim I a mnoho z nich následně převezli do koncentračního tábora Buchenwald. 25. května převezli 82 romských mužů do koncentračního tábora Flossenburg a  144 mladých romských žen do koncentračního tábora Ravensbrück.

V rodinném táboře BIIe tak zůstalo méně než 3000 romských vězňů z nich podstatnou část tvořily romské děti. 

V noci z 2. na 3. srpen 1944 je nacisté bezezbytku zplynovali v plynové komoře č.V . Romové bojovali i v tuto temnou noc.

Čest a sláva památce romských hrdinů!

Další informace najdete na stránkách Documentation und Kulturzentrum a také na Everyone

Poznámka redakce Romea.cz: Na základě konzultace s historiky a studiem odborných pramenů nelze doložit, že 16. května 1944 došlo k otevřenému střetu mezi vězni tábora a dozorci.

Názory uveřejněné v rubrice NÁZORY ODJINUD nemusí vyjadřovat stanoviska a názory redakce serveru Romea.cz, Romano voďi nebo ROMEA, o.p.s.
Přečteno: 2715x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Nacismus, Rasismus, Osvětim, VálkaHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo