romea - logo
17. září 2019 (úterý)
svátek má Naděžda
Loading
rozšířené vyhledávaní

Míra Brož: 16. květen – Den romského odboje

Praha, 8.5.2014 11:59, (ROMEA)
Romský odboj - 16. květen.
Romský odboj - 16. květen.

Ukazuje se, že popírání genocidy a rasismus jsou spojené nádoby. Etnická skupina, jejíž genocida je popírána, zároveň bývá terčem rasismu. Uznání genocidy může nastartovat ve společnosti léčivý proces pomocí kterého může rasismus překonat.

Romský holokaust, romsky "porajmos" (zničení) je dnes zapomenutou, nebo dokonce popíranou částí historie. Mnoho toho o něm nevíme. Existuje jen málo historických výzkumů, knih... 

Některé zapomenuté části romského holokaustu opravdu stojí za to, aby byly připomínány. Romové nebyli vždy jen v roli pasivních obětí...

Co se stalo 16. května 1944?

Ve vyhlazovacím táboře Osvětim II – Březinka (Auschwitz II – Birkenau) existovala část BIIe , nazývaná "Cikánský tábor" (Zigeuner Lager). Část Romů, kteří byli přivezeni do osvětimského pekla nacisté nezplynovali hned po příjezdu, ale umístili do tohoto tábora. Tábor BIIe byl smíšený, byli v něm uvězněni romští muži, ale i ženy a děti. Zde byli pozorováni, zkoumáni, mučeni a nuceni k otrocké práci. "Anděl smrti", sadistický psychopat, lékař SS Josef Mengele si mězi nimi vybíral jednotlivce, které podroboval zvráceným pokusům, většinou děti.

V noci z 2. na 3. srpna 1944 byli všichni vězni tábora beze zbytku zavražděni v plynové komoře. Druhý srpen je od té doby připomínán jako Den romského holokaustu. Tolik oficiální a známá historie.

Ve skutečnosti chtěli nacisté tábor BIIe  uzavřít a jeho romské vězně povraždit v plynových komorách už 16. května 1944. V té době bylo v táboře více než 6 000 romských vězňů. Den předem, tedy 15.5., byli Romové o tom,  co nacisté chystají, varováni podzemním táborovým odbojovým hnutím.

Ráno 16. května nenastoupili romští  vězni na pravidelný ranní nástup a vypověděli dozorcům SS poslušnost. Zabarikádovali se v barácích. Vypáčili skladiště s pracovním nářadím a ozbrojili se lopatami, krumpáči a kladivy; začali rozebírat dřevěné části paland na kterých spali a získali tak dřevěné tyče. Děti sbíraly kameny.

Když v podvečer vstoupili do tábora dozorci SS , aby Romy odvedli do plynových komor,  začali Romové o své životy bojovat. Na život a na smrt. Bojovali muži, ženy i děti. Něco takového, nikdy předtím, ani potom, Osvětim nezažila.

Ztráty byly na obou stranách, na straně Romů i dozorců. Esesáci byli v šoku, nic takového nečekali. Z obav před dalším ztrátami i z toho, aby se povstání nerozšířilo do dalších částí Osvětimi, se z tábora BIIe stáhli. V plynových komorách ten den žádný z Romů nezemřel.

Dohra

V následujících dnech nacisté razantně snížili vězňům tábora BIIe příděly potravin. 23.5. přesunuli 1500 nejsilnějších vězňů do tábora Osvětim I a mnoho z nich následně převezli do koncentračního tábora Buchenwald. 25. května převezli 82 romských mužů do koncentračního tábora Flossenburg a  144 mladých romských žen do koncentračního tábora Ravensbrück.

V rodinném táboře BIIe tak zůstalo méně než 3000 romských vězňů z nich podstatnou část tvořily romské děti. 

V noci z 2. na 3. srpen 1944 je nacisté bezezbytku zplynovali v plynové komoře č.V . Romové bojovali i v tuto temnou noc.

Čest a sláva památce romských hrdinů!

Další informace najdete na stránkách Documentation und Kulturzentrum a také na Everyone

Poznámka redakce Romea.cz: Na základě konzultace s historiky a studiem odborných pramenů nelze doložit, že 16. května 1944 došlo k otevřenému střetu mezi vězni tábora a dozorci.

Názory uveřejněné v rubrice NÁZORY ODJINUD nemusí vyjadřovat stanoviska a názory redakce serveru Romea.cz, Romano voďi nebo ROMEA, o.p.s.
Přečteno: 2674x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Nacismus, Rasismus, Osvětim, VálkaHLAVNÍ ZPRÁVY

Hoax o jedovatých balíčcích kosmetiky - září 2019 (Koláž: Romea.cz)

Hoax o balíčcích s jedovatými vzorky kosmetiky se šíří mezi Romy v Evropě. Poprvé se tento hoax objevil už v roce 2002

12.9.2019 10:52
Na sociálních sítích a po e-mailech se v posledních dnech hlavně mezi romskou komunitou šíří hoax o tom, že romským rodinám ve Francii chodí do schránek reklamní balíčky s kosmetikou obsahující jed. Ve stejnou dobu se začal šířit podobný hoax, kde jsou ale oběťmi těchto zásilek Izraelky. Zpráva o jedovatých vzorcích se poprvé objevila už v roce 2002 a nyní se znovu vrací do oběhu.
 celý článek

Archeologický průzkum v Letech u Písku - 10. 9. 2019 (FOTO: Tereza Heková, Romea.cz)

videoArcheologové odkryli dva hroby obětí tzv. cikánského tábora v Letech u Písku, jde o novorozence a ženu. Našli i další hrobové jámy

10.9.2019 15:10
Archeologové našli v Letech na Písecku, kde byl za války romský koncentrační tábor, hroby jednotlivců. Odkryli jeden hrob s pozůstatky vězeňkyně mladší 40 let a jeden hrob pravděpodobně novorozence. Nalezli i sedm hrobových jam. Podle písemných pramenů by v místě mělo být pohřbeno 120 vězňů, z toho přes 70 dětí, hřbitov by měl mít rozlohu 400 metrů čtverečních. Výzkum v úterý skončil. Novinářům to řekli archeologové a zástupci Muzea romské kultury, které chce v místě vybudovat památník romského holokaustu a otevřít ho do roku 2023.
 celý článek

Lipník nad Bečvou (Koláž: Romea.cz)

Rasistický útok na romské děti: Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří útočili v Lipníku nad Bečvou

10.9.2019 11:00
Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří na jaře v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku napadli skupinu romských dětí a byli za to obviněni ze tří trestných činů včetně hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. ČTK to dnes řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Muži a ženě hrozí až pět let vězení.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo