romea - logo
19. března 2018 (pondělí)
svátek má Josef
Loading
rozšířené vyhledávaní

Miroslav Brož: Lidé, kteří přijdou o doplatky na bydlení, nezmizí. Chudé rodiny propadnou do ještě větší chudoby

6.12.2017 14:40
Miroslav Brož při projevu u památníku v Letech u Písku 13. 5. 2013. (FOTO: ROMEA TV)
Miroslav Brož při projevu u památníku v Letech u Písku 13. 5. 2013. (FOTO: ROMEA TV)

 

Ústí nad Labem je město, jehož trh s nájemním bydlením je charakteristický vysokou mírou diskriminace a segregace na základě etnicity. Ve městě existují hezké čtvrti, kde je možné si pronajmout byt 3+1 za cca. 6 – 7000 Kč a kde nebydlí téměř žádní Romové, protože jim v těchto čtvrtích prostě nikdo z důvodů etnické diskriminace byt nepronajme. Potom existují čtvrti města, kde si Romové byt pronajmout mohou, ale jde o byty nižší kvality a za ceny mnohem vyšší než v „neromských“ částech města.

To že na území města v podstatě neplatí antidiskriminační zákon, jeho platnost není nijak vymáhána a pronajímatelé, kteří ho porušují nejsou nijak postihováni a sankcionováni, je bráno jako běžný stav věcí a instituce (policie, státní zastupitelství, neziskové organizace, instituce města a státu) to nijak neřeší.

Důsledkem situace, kdy si Romové z důvodu své etnicity nemohou pronajmout většinu bytů, které jsou k pronájmu nabízeny, je takový, že ve městě existují podnikatelé, kteří skupují nemovitosti ve „špatných“ (rozuměj romských) částech města a pronajímají je za horentní sumy. Romové v těchto nevýhodných nájmech bydlí, nemají jinou možnost. Jejich rodinné rozpočty jsou těmito předraženými nájmy doslova devastovány.

Předně toto opatření nedopadne pouze na Romy. To že doplatek na bydlení pobírají hlavně Romové je mýtus.

Nedávno se město Ústí nad Labem připojilo k dalším městům, které vyhlašují na svém území takzvané „bezdávkové zóny“. Tedy místa, kde nelze při uzavření nové nájemní smlouvy získat dávky určené na bydlení, respektive doplatek na bydlení. Ústí nad Labem tyto „bezdávkové“ zóny vyhlásilo téměř ve všech místech, kde žijí Romové, respektive kde mají možnost pronajmout si byt. Obecně by se dalo říct, že Ústí nad Labem tyto zóny vyhlašuje v chudých částech města.

Tyto „bezdávkové zóny“ by měly být vyhlašovány v místech s vysokou mírou sociálně patologických jevů, je však veřejným tajemstvím, že je města vyhlašují v místech, ze kterých chtějí vystrnadit Romy, slovníkem rasistických politiků označované slovem „nepřizpůsobiví“. Perličkou je, že právě slovem nepřizpůsobiví označovali němečtí nacisté osoby a skupiny osob určené k fyzické likvidaci.

Ústí nad Labem chce tyto „bezdávkové zóny“ vyhlásit v celkem 22 lokalitách. Takováto lokalita může být celá část města (několik ulic), ulice, nebo jednotlivý dům. Jaké budou dopady tohoto opatření? Politici si to zřejmě neuvědomují, nebo nedokáží domyslet.

Předně toto opatření nedopadne pouze na Romy. To že doplatek na bydlení pobírají hlavně Romové je mýtus. Doplatek na bydlení pobírá široké spektrum občanů, kromě rodin, kde není nikdo zaměstnán, například matky samoživitelky, někteří starobní i invalidní důchodci. Na ty, v případě, že žijí v chudé části města, v takzvané „bezdávkové zóně“, dopadne toto opatření stejně tvrdě, jako na Romy.

Dalším omylem, který se traduje o „bezdávkových zónách“ je, že pouze zabrání stěhování nových příjemců doplatku na bydlení do lokality, kde je vyhlášena. Lidé s platnou nájemní smlouvou doplatek na bydlení mohou pobírat dále. Ve skutečnosti je realita taková, že jen malé procento nájemníků v chudých částech města má smlouvu na dobu neurčitou.

Člověk, který žije v nájemním bytě a smlouva je mu prodlužována každých několik měsíců, v případě, že pronajímatel bude chtít v jeho nájemní smlouvě udělat změny a místo stávající smlouvy mu vystaví smlouvu novou, ztrácí nárok na doplatek na bydlení a bude se nucen odstěhovat mimo „bezdávkovou“ zónu, popřípadě najít způsob, jak získat peníze na nájem. Specifikem chudých lokalit v České republice a v Ústí nad Labem obzvláště, je přitom právě to, že nájemní smlouvy jsou tu uzavírány na krátkou dobu a pronajímatelé je často obměňují.

Další věcí, kterou politici, kteří „bezdávkové“ zóny v Ústí nad Labem prosazují, nedokázali domyslet, je to, že lidé, kteří přijdou o doplatky na bydlení, nezmizí. Neodstěhují se z města, jak by si asi rasističtí politici přáli. Budou dál potřebovat někde bydlet. Velká část z nich v Ústí bydlí dlouhou dobu, ne-li celý svůj život a ve městě budou chtít dál zůstat.

V podstatě budou mít dvě možnosti – nájem dál platit, ale už bez doplatku na bydlení. Peníze na úhradu nájmu budou muset vzít z peněz, které mají na jídlo, popřípadě na potřeby dětí. To bude znamenat propad chudých rodin do ještě větší chudoby. A pravděpodobně také nárůst kriminality na území města, protože někteří lidé v zoufalé situaci, kdy budou potřebovat nakrmit své děti, budou volit všechny dostupné a třeba i nelegální možnosti, jak získat peníze.

Také je možné, že obchodníci s chudobou, tedy pronajímatelé specializující se na pronajímání bytů chudým Romům za extrémně vysoké nájmy, si koupí nemovitosti v neromských částech města (tedy v místech kde nejsou „bezdávkové“ zóny) a chudí se přestěhují do těchto nemovitostí. Dojde k přesunu chudoby a k vzniku nových sociálně vyloučených lokalit v doposud „hezkých“ částech města.

Přečteno: 2644x

Kam dál:

Štítky:  

Bydlení, Diskriminace, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Vojtěch Pačan 17. 3. 2018 na demonstraci proti rasismu a šíření nenávisti na pražském Klárově (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoZÁZNAM a FOTOGALERIE: Demonstrace proti rasismu a vyvolávání nenávisti. Lidé protestovali proti zpochybňování romského holokaustu

17.3.2018 13:00, (AKTUALIZOVÁNO 14:30)
Proti rasismu, násilí a zpochybňování romského holocaustu demonstrovalo od 13 hodin v Praze na malostranském Klárově několik desítek Romů a dalších odpůrců šíření nenávisti. Kromě projevů byla přečtena jména obětí rasové násilí v České republice, zazněla romská hymna, kterou zahrála skupina Bengas.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

Zástupce ombudsmanky Křeček zaměnil obchodníky s chudobou a jejich oběti. Institut pro sociální inkluzi vyvrací jeho dezinformace

15.3.2018 14:48
Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček upozornil na svém Facebooku na nekalé praktiky se sociálními dávkami v Sokolově. Ve svém vyjádření ovšem za obchodníky s chudobou označil ty, kteří jsou oběťmi těchto praktik - chudé rodiny. Stejně nesmyslně pak dokreslil své povídání o návštěvě Sokolova neexistujícím příkladem o pěstounské rodině, která prý od státu pobírá skoro sedmdesát tisíc korun. Dezinformace šířené Stanislavem Křečkem vyvrátil Institut pro sociální inkluzi (IPSI) na svém Facebooku.
 celý článek

Andrej Babiš (vpravo) v doprovodu senátora Jaroslava Doubravy (vlevo) spolu s ředitelem SBD Krušnohor Františkem Rybou, kteří oba prosluli rasistickými protiromskými výroky.

Některé výroky družstva Krušnohor na adresu Romů mohou být trestným činem, upozorňuje veřejná ochránkyně práv

15.3.2018 13:05
Veřejnou ochránkyni práv Annu Šabatovou znepokojuje vyjadřování bytového družstva Krušnohor, které na Mostecku spravuje tisíce bytů, na adresu Romů. Poslala mu proto dopis s žádostí o nápravu.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

Další články z rubriky..
romea - logo