romea - logo
22. října 2020 (čtvrtek)
svátek má Sabina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Miroslav Brož: Na obhajobu Ivanky

Ústí nad Labem, 14.1.2014 12:56, (ROMEA)
Ivana Mariposa Čonková v Ostravě 28. 10. 2013 (FOTO: Gustav Pursche)
Ivana Mariposa Čonková v Ostravě 28. 10. 2013 (FOTO: Gustav Pursche)

Nesouhlasím s většinou obsahu článku "Někteří romští aktivisté úspěšně rozšiřují protiromské nálady", který vyšel na Romea.cz. V článku autor ošklivě, místy až sprostě a šovinisticky útočí na aktivistku našeho sdružení a mou kamarádku Ivanu Mariposu Čonkovou. Mám potřebu reagovat a Ivanky se zastat. Zaslouží si to.

S Ivankou jsem prožil rok 2013. Znám její práci. Společně jsme čelili mnoha krizovým situacím - podporovali rodiny z Předlic vystěhované do lichvářské ubytovny a další v podobné situaci, snažili se zabránit rozvášněným davům rasistů se dostat k romským domovům, utěšovali plačící a vystrašené děti i jejich rodiče, učili chudé komunity jak se organizovat.

Mýtu, že že Romové si za protiromskou nenávist můžou sami, uvěřila i část dobře integrovaných Romů

Na Ivance je v českém prostředí vyjímečných několik věcí. Zaprvé - je to romská aktivistka. Přestože se dnes stalo slovo aktivista populární a rozšířené, romští aktivisté v České republice téměř neexistují. Na jejich spočítání by stačily prsty na rukou. Aktivista je člověk, který bez nároku na odměnu, s osobním nasazením, aktivně pomáhá potřebným, snaží se změnit sociální realitu. Proromský aktivismus sebou v ČR často přináší osobní nepohodlí, nebezpečí a přinejmenším nevraživost anticikanisticky naladěné majority. To že jsem aktivní na internetu, ze mě aktivistu neudělá.

Další výjimečnou věcí na Ivance je, že nevěří v a odmítá základní a všeobecně přijímaný anticikanistický mýtus, totiž, že Romové si za protiromskou nenávist můžou sami. Kdyby se bývali chovali "lépe" a "přizpůsobili se", žádný anticikanismus by neexistoval a nikdy proti nim nic neměl.

Tomuto mýtu bohužel věří i část dobře integrovaných Romů a přeměnil se u nich na komplex. Takový Rom, setká-li se s rasistickým, nebo diskriminačním chováním vůči své osobě, nedává vinu anticikanismu (=chorobná nenávist vůči Romům), ale těm zlým, špinavým, kradoucím, nepřizpůsobeným Romům, kteří mu to u gádžů svým chováním kazí. Podle názoru takových Romů by role romských elit měla spočívat především v tom, že by se omlouvaly za ošklivé chování chudých Romů, kritizovaly ho a vymezovaly se proti němu s tím, že existují i jiní Romové, slušní - jako třeba oni. Samozřejmě sebevědomá Ivanka, bořící anticikanistické mýty, předsudky a komplexy, stojící vždy jednoznačně na straně chudých, ukazující svou aktivitou na pasivitu jiných, na takovéto lidi, působí jako červený hadr na býka.

Její terénní práce možná není z Facebooku nebo internetu tolik vidět. Jisté ale je, že Ivanka se v mnoha chudých romských komunitách stala známou a respektovanou osobností a těší se velké podpoře. Má podporu chudých Romů z ghett, reprezentuje jejich zájmy a bojuje za jejich práva, to je další věc, která je na ní výjimečná.

Přečteno: 3977x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Média, AktivismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Nenávistná hesla Sdružení Mostečané Mostu, říjen 2018 (koláž: Romea.cz)

Ústecký soud vyzval k ukončení politické činnosti spolek Mostečané Most. Chtěli „zřídit vesnici pro lůzu“

22.10.2020 11:03
Krajský soud v Ústí nad Labem vydal rozhodnutí, jímž upozornil spolek Sdružení Mostečané Mostu, že vyvíjí protiprávně činnost politické strany. Pokud toho spolek do 1 roku nezanechá, soud ho rozpustí. 
 celý článek

Gyulla Banga

Hudebník Gyulla Banga: Také jsem psal, že COVID-19 je podvod. Potom, co jsem měl čtyřicítky horečky a nemohl vstát z postele, už mluvím jinak

21.10.2020 20:25
Pořád na Facebooku čtu, jak je onemocněníCOVID-19 podvod, jak ta nemoc je smyšlená, že je to jen horší verze chřipky, nic jiného. Bohužel, musím vás zklamat. Ten virus existuje a opravdu je mnohem zákeřnější než běžná chřipka.
 celý článek

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se 13. 10. 2020 setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. (FOTO: Veřejný ochránce práv)

Sterilizované ženy se setkaly s ministryní financí Alenou Schillerovou. Ta podpořila návrh na jejich odškodnění

21.10.2020 16:40
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se minulý týden setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. Tématem schůzky bylo především sdílení osobních příběhů jednotlivých žen v návaznosti na návrh zákona o odškodnění obětí nezákonných sterilizací, který v Poslanecké sněmovně čeká na své projednání téměř rok.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo