romea - logo
18. ledna 2020 (sobota)
svátek má Vladislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Miroslav Brož v Letech u Písku: Sliby musí být splněny. Zbourejte prasečák

13.5.2017 14:04
Miroslav Brož, mluvčí organizace Konexe, přichází 13. 5. 2017 na pietní akt v Letech u Písku (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
Miroslav Brož, mluvčí organizace Konexe, přichází 13. 5. 2017 na pietní akt v Letech u Písku (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Miroslav Brož, mluvčí organizace Konexe, dnes ve svém projevu při pietním aktu v Letech u Písku zdůraznil nutnost zbourání prasečáku v místě bývalého koncentračního tábora. Vyjádřil obavy, zda současná vládní krize nemůže sliby vlády ohrozit. "Vše se zdálo na dobré cestě. Ovšem teď přišla takzvaná vládní krize. Není jasné, zda-li současná vláda bude pokračovat, zda-li a kdy budou předčasné volby, kdo bude vládnout po případných předčasných, nebo řádných podzimních volbách," uvedl Brož v projevu, který server Romea.cz zveřejňuje v plném znění.

Vážení pozůstalí, přátelé, dámy a pánové,

Rok se sešel s rokem a my se opět scházíme v Letech u Písku, abychom se poklonili památce romských obětí genocidy, které byly povražděny českými protektorátními četníky v nedalekém koncentráku a památce těch, kteří z Let byli odvezeni do vyhlazovacího tábora Osvětim Březinka a tam zplynováni.

Ani letos se nemůžeme sejít v místech genocidy, v místech kde skutečně stával koncentrační tábor Lety, v místech kde umírali jeho vězni. Scházíme se tedy opět tady, na památníčku, který byl postaven opodál, v jiných místech, než stával tábor. V místech, kde genocida skutečně probíhala, stojí farma a jsou tam prasata, není tam žádný památník.

V uplynulém období vláda ústy svých ministrů slibovala, že prasečák zbourá. Běžela netransparentní, neveřejná a zákulisní jednání mezi vládou a společností AGPI Písek, která prasečí farmu v místech genocidy provozuje. Podle informací zveřejněných v médiích dokonce vznikl znalecký posudek, odhadující cenu, za kterou by bylo prasečák a jeho pozemky vykoupit. Vše se zdálo na dobré cestě. Ovšem teď přišla takzvaná vládní krize. Není jasné, zda-li současná vláda bude pokračovat, zda-li a kdy budou předčasné volby, kdo bude vládnout po případných předčasných, nebo řádných podzimních volbách.

Tuto, nebo velmi podobnou situaci, jsme zažili v kauze Lety, která se táhne už neuvěřitelných 24 let, od roku 1993, už několikrát. Byla období, kdy česká vláda slibovala, že prasečák z míst genocidy Romů odstraní. Dokonce se zdálo, že se na tom už začalo pracovat. A potom přišly volby. Vláda se změnila. Sliby byly zapomenuty a plán odstranit prasečák byl zapomenut. A tak se to stalo několikrát. Tentokrát se to stát nesmí. Musíme opakování této situace zabránit. Co můžeme udělat?

Na dnešní den jsme plánovali společně s našimi partnerskými organizacemi sdruženými v síti EGAM, přivézt do Let velkou mezinárodní delegaci - 200 Romů a aktivistů z evropských zemí a chudinských ghett České republiky. Chtěli jsme svou účastí podpořit toto setkání a následně se z tohoto hezkého památníčku odebrat do skutečných míst genocidy, k nedaleké farmě a tam uspořádat smuteční ceremonii.

Kvůli současné situaci, pádu vlády, jsme se rozhodli naše mezinárodní pietní setkání odložit a to na 24. června. Na toto naše mezinárodní pietní setkání zveme otevřeným dopisem předsedy všech politických stran v České republice, které mají reálnou šanci dostat se do parlamentu. Zveme je, aby se společně s námi poklonili památce romských obětí holokaustu a aby se jasně vyjádřili a zavázali, jak budou v kauze prasečí farmy provozované v místech genocidy postupovat po svém případném zvolení. Prasečák musí být zbourán, včera bylo pozdě.

Jde o důstojnost obětí, přeživších, nás všech.

Přečteno: 1815x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, Projev, Miroslav Brož, Pietní akce, pietní aktHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo