romea - logo
1. prosince 2021 (středa)
svátek má Iva

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Miroslav Brož v Letech u Písku: Sliby musí být splněny. Zbourejte prasečák

13.5.2017 14:04
Miroslav Brož, mluvčí organizace Konexe, přichází 13. 5. 2017 na pietní akt v Letech u Písku (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
Miroslav Brož, mluvčí organizace Konexe, přichází 13. 5. 2017 na pietní akt v Letech u Písku (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Miroslav Brož, mluvčí organizace Konexe, dnes ve svém projevu při pietním aktu v Letech u Písku zdůraznil nutnost zbourání prasečáku v místě bývalého koncentračního tábora. Vyjádřil obavy, zda současná vládní krize nemůže sliby vlády ohrozit. "Vše se zdálo na dobré cestě. Ovšem teď přišla takzvaná vládní krize. Není jasné, zda-li současná vláda bude pokračovat, zda-li a kdy budou předčasné volby, kdo bude vládnout po případných předčasných, nebo řádných podzimních volbách," uvedl Brož v projevu, který server Romea.cz zveřejňuje v plném znění.

Vážení pozůstalí, přátelé, dámy a pánové,

Rok se sešel s rokem a my se opět scházíme v Letech u Písku, abychom se poklonili památce romských obětí genocidy, které byly povražděny českými protektorátními četníky v nedalekém koncentráku a památce těch, kteří z Let byli odvezeni do vyhlazovacího tábora Osvětim Březinka a tam zplynováni.

Ani letos se nemůžeme sejít v místech genocidy, v místech kde skutečně stával koncentrační tábor Lety, v místech kde umírali jeho vězni. Scházíme se tedy opět tady, na památníčku, který byl postaven opodál, v jiných místech, než stával tábor. V místech, kde genocida skutečně probíhala, stojí farma a jsou tam prasata, není tam žádný památník.

V uplynulém období vláda ústy svých ministrů slibovala, že prasečák zbourá. Běžela netransparentní, neveřejná a zákulisní jednání mezi vládou a společností AGPI Písek, která prasečí farmu v místech genocidy provozuje. Podle informací zveřejněných v médiích dokonce vznikl znalecký posudek, odhadující cenu, za kterou by bylo prasečák a jeho pozemky vykoupit. Vše se zdálo na dobré cestě. Ovšem teď přišla takzvaná vládní krize. Není jasné, zda-li současná vláda bude pokračovat, zda-li a kdy budou předčasné volby, kdo bude vládnout po případných předčasných, nebo řádných podzimních volbách.

Tuto, nebo velmi podobnou situaci, jsme zažili v kauze Lety, která se táhne už neuvěřitelných 24 let, od roku 1993, už několikrát. Byla období, kdy česká vláda slibovala, že prasečák z míst genocidy Romů odstraní. Dokonce se zdálo, že se na tom už začalo pracovat. A potom přišly volby. Vláda se změnila. Sliby byly zapomenuty a plán odstranit prasečák byl zapomenut. A tak se to stalo několikrát. Tentokrát se to stát nesmí. Musíme opakování této situace zabránit. Co můžeme udělat?

Na dnešní den jsme plánovali společně s našimi partnerskými organizacemi sdruženými v síti EGAM, přivézt do Let velkou mezinárodní delegaci - 200 Romů a aktivistů z evropských zemí a chudinských ghett České republiky. Chtěli jsme svou účastí podpořit toto setkání a následně se z tohoto hezkého památníčku odebrat do skutečných míst genocidy, k nedaleké farmě a tam uspořádat smuteční ceremonii.

Kvůli současné situaci, pádu vlády, jsme se rozhodli naše mezinárodní pietní setkání odložit a to na 24. června. Na toto naše mezinárodní pietní setkání zveme otevřeným dopisem předsedy všech politických stran v České republice, které mají reálnou šanci dostat se do parlamentu. Zveme je, aby se společně s námi poklonili památce romských obětí holokaustu a aby se jasně vyjádřili a zavázali, jak budou v kauze prasečí farmy provozované v místech genocidy postupovat po svém případném zvolení. Prasečák musí být zbourán, včera bylo pozdě.

Jde o důstojnost obětí, přeživších, nás všech.

Přečteno: 1883x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, Projev, Miroslav Brož, Pietní akce, pietní aktHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo