romea - logo
15. listopadu 2019 (pátek)
svátek má Leopold
Loading
rozšířené vyhledávaní

Miroslav Kováč: GRRP se nepřiměřeně vměšuje do vnitrostranických záležitostí SRP

Praha, 4.5.2014 17:12, (ROMEA)
Miroslav Kováč
Miroslav Kováč

Miroslav Kováč ze Strany rovných příležitostí (SRP) si myslí, že se Grémium romských regionálních představitelů (GRRP), které vydalo výzvu k výměně předsedy SRP, nepřiměřeně a dokonce direktivně vměšuje do vnitrostranických záležitostí řádně registrovaného politického subjektu. Server Romea.cz zveřejňuje stanovisko Miroslava Kováče v plném znění.

Nepřehlédněte:

VIDEO

Reakce na mediální výzvu GRRP

Na serveru Romea.cz se objevila výzva pro členy politické strany SRP k výměně předsedy strany. Ve výzvě stojí: „Naší prioritou je profesionální přístup a komunikace nejen uvnitř naší organizace, ale i s širokou veřejností a po každé kdy se „náš člen“ nezachová podle našich i morálních pravidel vyvádíme důsledky. Jsme proto velmi znepokojení z přístupu politické strany SRP, která namísto vyvození sankce vůči svému předsedovi v minimálně podobě sesazení z postu.“

Očekával bych od starších zkušených Romů jistou míru slušnosti, zběhlosti, profesionality a především právního povědomí. Například je krajně nevkusné zasílat „oficiální dopis“ přes média, a přitom očekávat odpověď. Osobně bych dopis podobného znění zaslal na adresu sídla, případně e-mailem, a až následně jej, jako otevřený dopis medializoval.

Způsob jakým GRRP výzvu členům SRP použilo, svědčí spíše o neprofesionalitě a povrchnosti jejich členů.

Tento fakt mě vedl k tomu, abych nahlédl do veřejného rejstříku, kde jsem zjistil, že GRRP v něm není registrováno, z čehož vyplívá, že jde o nějaké neoficiální, neformální uskupení.

Z dostupných zdrojů na internetu jsem následně zjistil, že minimálně donedávna (pokud není dodnes) byl výkonným tajemníkem Grémia romských regionálních představitelů pan Ladislav Bílý z ROS Karlovy Vary a pan Ondřej Giňa ml. známý televizní moderátor, jako tiskový mluvčí.

Protože se v tomto případě jedná o „významné“ romské osobnosti, rozhodl jsem se přehlídnout neomalenost představitelů GRRP a reagovat na jejich výzvu.

Strana rovných příležitostí je politickým subjektem - právnickou osobou - a do jejího postavení a činnosti lze zasahovat jen na základě zákona a v jeho mezích. Předseda strany SRP není členem GRRP. Strana a hnutí vznikají registrací a řídí se stanovami. K výkonu tohoto práva není třeba povolení státního orgánu, ani NNO či nějakých spolků, případně iniciativ jednotlivců.

Nikdo nesmí být nucen k členství ve stranách a hnutích. Ze strany a hnutí může každý svobodně vystoupit. Nikdo nesmí být omezován ve svých právech proto, že je členem strany a hnutí, že se účastní jejich činnosti nebo je podporuje anebo že stojí mimo ně.

Z výše uvedeného vyplývá, že GRRP se nepřiměřeně a dokonce direktivně vměšuje do vnitrostranických záležitostí řádně registrovaného politického subjektu, když píše: „Vyzýváme proto členy politické strany SRP k výměně předsedy strany a přijetí nových vzdělanějších tváří eventuálně k pozastavení činnosti strany,“ což je v demokratické společnosti nepřípustné.

VIDEO

Názory uveřejněné v rubrice NÁZORY ODJINUD nemusí vyjadřovat stanoviska a názory redakce serveru Romea.cz, Romano voďi nebo ROMEA, o.p.s.
Přečteno: 1512x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

DSSS, SRPHLAVNÍ ZPRÁVY

--ilustrační foto--

videoGipsy.cz vydali nový klip. Nekoukejte jen do mobilů a běžte ven, vyzývají dospělé a děti

13.11.2019 10:03
Hudební skupina Gipsy.cz přichází po delší době s novým singlem, který je zároveň ochutnávkou z připravovaného alba, jenž vyjde v příštím roce. K písni „Život jde dál“ natočili rovněž videoklip.
 celý článek

Napravo původní památník, nalevo zničený památník (FOTO: Facebook)

Vandalové zničili památník romského holocaustu ve Skotsku

11.11.2019 14:27
Minulé pondělí se pracovníci organizace Romano Lav dozvěděli od místních obyvatel, že ve čtvrti Govanhill, ve městě Glasgow došlo k zavrženíhodnému činu. Neznámí vandalové totiž v tamním parku zničili památník, který byl věnován obětem romského holokaustu.
 celý článek

Vítězka Miss České republiky 2019, foto: archiv Nikola Kokyová

videoMiss ČR Nikola Kokyová: Rodiče mě naučili zůstávat nohama na zemi. Doufám, že pomůžu změnit názor na Romy

8.11.2019 15:54
V úterý 29. října převzala korunku a titul Miss České republiky 2019 dvacetiletá Nikola Kokyová z Kolína.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo