romea - logo
1. června 2020 (pondělí)
svátek má Laura
Loading
rozšířené vyhledávaní

Miroslav Kováč: GRRP se nepřiměřeně vměšuje do vnitrostranických záležitostí SRP

Praha, 4.5.2014 17:12, (ROMEA)
Miroslav Kováč
Miroslav Kováč

Miroslav Kováč ze Strany rovných příležitostí (SRP) si myslí, že se Grémium romských regionálních představitelů (GRRP), které vydalo výzvu k výměně předsedy SRP, nepřiměřeně a dokonce direktivně vměšuje do vnitrostranických záležitostí řádně registrovaného politického subjektu. Server Romea.cz zveřejňuje stanovisko Miroslava Kováče v plném znění.

Nepřehlédněte:

VIDEO

Reakce na mediální výzvu GRRP

Na serveru Romea.cz se objevila výzva pro členy politické strany SRP k výměně předsedy strany. Ve výzvě stojí: „Naší prioritou je profesionální přístup a komunikace nejen uvnitř naší organizace, ale i s širokou veřejností a po každé kdy se „náš člen“ nezachová podle našich i morálních pravidel vyvádíme důsledky. Jsme proto velmi znepokojení z přístupu politické strany SRP, která namísto vyvození sankce vůči svému předsedovi v minimálně podobě sesazení z postu.“

Očekával bych od starších zkušených Romů jistou míru slušnosti, zběhlosti, profesionality a především právního povědomí. Například je krajně nevkusné zasílat „oficiální dopis“ přes média, a přitom očekávat odpověď. Osobně bych dopis podobného znění zaslal na adresu sídla, případně e-mailem, a až následně jej, jako otevřený dopis medializoval.

Způsob jakým GRRP výzvu členům SRP použilo, svědčí spíše o neprofesionalitě a povrchnosti jejich členů.

Tento fakt mě vedl k tomu, abych nahlédl do veřejného rejstříku, kde jsem zjistil, že GRRP v něm není registrováno, z čehož vyplívá, že jde o nějaké neoficiální, neformální uskupení.

Z dostupných zdrojů na internetu jsem následně zjistil, že minimálně donedávna (pokud není dodnes) byl výkonným tajemníkem Grémia romských regionálních představitelů pan Ladislav Bílý z ROS Karlovy Vary a pan Ondřej Giňa ml. známý televizní moderátor, jako tiskový mluvčí.

Protože se v tomto případě jedná o „významné“ romské osobnosti, rozhodl jsem se přehlídnout neomalenost představitelů GRRP a reagovat na jejich výzvu.

Strana rovných příležitostí je politickým subjektem - právnickou osobou - a do jejího postavení a činnosti lze zasahovat jen na základě zákona a v jeho mezích. Předseda strany SRP není členem GRRP. Strana a hnutí vznikají registrací a řídí se stanovami. K výkonu tohoto práva není třeba povolení státního orgánu, ani NNO či nějakých spolků, případně iniciativ jednotlivců.

Nikdo nesmí být nucen k členství ve stranách a hnutích. Ze strany a hnutí může každý svobodně vystoupit. Nikdo nesmí být omezován ve svých právech proto, že je členem strany a hnutí, že se účastní jejich činnosti nebo je podporuje anebo že stojí mimo ně.

Z výše uvedeného vyplývá, že GRRP se nepřiměřeně a dokonce direktivně vměšuje do vnitrostranických záležitostí řádně registrovaného politického subjektu, když píše: „Vyzýváme proto členy politické strany SRP k výměně předsedy strany a přijetí nových vzdělanějších tváří eventuálně k pozastavení činnosti strany,“ což je v demokratické společnosti nepřípustné.

VIDEO

Názory uveřejněné v rubrice NÁZORY ODJINUD nemusí vyjadřovat stanoviska a názory redakce serveru Romea.cz, Romano voďi nebo ROMEA, o.p.s.
Přečteno: 1513x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

DSSS, SRPHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo