romea - logo
3. dubna 2020 (pátek)
svátek má Richard
Loading
rozšířené vyhledávaní

Miroslav Mario Rusenko: Situace Romů je pořád na bodu mrazu

25.12.2015 9:00
Mário Rusenko (vlevo) před ubytovnou v děčínské Zelené ulici, kde proběhla demonstrace proti rasismu.  Foto: František Kostlán
Mário Rusenko (vlevo) před ubytovnou v děčínské Zelené ulici, kde proběhla demonstrace proti rasismu. Foto: František Kostlán

Přinášíme další text z „vánoční bilanční ankety“ serveru Romea.cz. Požádali jsme především romské osobnosti, aby s námi sdílely dojmy z končícího roku 2015, ve kterém se stalo mnoho věcí, jež mohou nebo by měly ovlivnit i život Romů v naší společnosti. Co považuje za zásadní romský aktivista Miroslav Mario Rusenko? (V anketě zatím vyšly texty Karla Holomka, Jany Horváthové, Jany Hejkrlíkové, Cyrila Kokyho a Tomáše Bystrého).

Co tento rok přinesl pozitivního pro romskou komunitu? Bohužel musím konstatovat, že skoro nic. Situace Romů je pořád na bodu mrazu, dá se říct, že lidé jsou na tom v některých ohledech ještě hůř než vloni. V lednu nabyla účinnosti chaotická novela o pomoci v hmotné nouzi, což pro ně znamená žít ještě ve větším strachu z budoucnosti. Co dalšího si na ty chudáky, kteří se ocitají za hranicí chudoby, vymyslí příště? Novela především představuje špatný přístup zákonodárců. Ti mají moc rozhodovat o lidském osudu, bohužel však přemýšlejí populisticky a vytvářejí zákony, které potřebným nepomáhají, spíše jim škodí. Hesla o odstraňování chudoby v prohlášeních vlády znějí hezky, složitější je tato hesla naplnit.

V této zemi to bude trvat obzvláště dlouho, protože ještě nějaký čas potrvá, než se tímto problémem vůbec začnou zabývat a udělají pozitivní krok ku prospěchu občanů, ať už v řešení bytové, vzdělávací, či zaměstnanecké situace. Jenže sociální problémy, se kterými se potýkáme denně a stále dokola, se musí řešit hned!

Ale abych nebyl jen negativní, ministerstvo školství chce řešit situaci žáků ze sociálně slabých rodin a prosadit zákon o příspěvku na obědy. Asi není nutno rozebírat, jak to dětem, které do školy přicházejí s prázdným žaludkem a vracejí se domů bez oběda, pomůže. Další pozitivní zprávou je návrh ministra spravedlnosti Pelikána na dluhovou amnestii, která může dát lidem, kteří kvůli dluhům, do kterých se často dostali ne vlastní vinou, šanci na nový život.

I v příštím roce se budeme snažit prosazovat změnu zákona upravující postavení extremistických skupin, které hlásají rasovou nenávist a veřejně propagují nacistickou ideologii.

Na závěr bych touto cestou rád popřál šťastné Vánoce plné radosti a lásky všem lidem dobré vůle.

Ať Vám příští rok 2016 přinese plno radosti, spokojenosti a splnění přání. Ať Vám všem Bůh žehná.

Miroslav Mario Rusenko
Přečteno: 1853x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Bydlení, Vzdělávání, Populismus, zákon o hmotné nouziHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo