romea - logo
10. července 2020 (pátek)
svátek má Libuše/Amálie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Miroslav Tancoš (RDS): Nejhorší je, když jdou Romové proti sobě a nedrží při sobě

Praha, 21.10.2013 13:55, (ROMEA)
Miroslav Tancoš (vlevo) před Úřadem vlády ČR 3. 9. 2013 (FOTO: František Kostlán)
Miroslav Tancoš (vlevo) před Úřadem vlády ČR 3. 9. 2013 (FOTO: František Kostlán)

V letošních předčasných volbách kandiduje oproti předchozím letům nezvykle mnoho Romů. Měsíčník Romano voďi, který vydává sdružení ROMEA, se vedle analytických materiálů o volbách snažil vyzpovídat všechny, kteří se do Poslanecké sněmovny snaží dostat a o nichž se dozvěděl. Postupně je budeme zveřejňovat i na serveru Romea.cz. Volby považujeme za důležité, klíčové a snad vám takto zprostředkujeme názory těch, jež se ucházejí o vaši přízeň.

Dnes představujeme Romskou demokratickou stranu (RDS), která postavila kandidátky v Libereckém a Středočeském kraji a do voleb poslala pět kandidátů. V prvním vede kandidátku sanitář Milan Cina, za ním se o přízeň voličů bude ucházet Patrik Kotlár, který pracuje v sociálních službách a následuje podnikatel Jiří Netušil. V kraji Středočeském najdete dva kandidáty – Emila Horvátha, který vlastní firmu opravující inženýrské sítě a recepčního Dezidera Baloga.

Serveru Romea.cz na otázky odpověděl předseda strany Miroslav Tancoš.

Jak dlouho existuje Romská demokratická strana a proč jste ji založili? Je podle vás reálné,aby v dnešní době uspěla a získala 5 procent národně orientovaná strana?

Naše strana RDS byla řádně zaregistrována dne 14. 8. 2013. Volební sjezd jsme měli dne 1. 9. 2013 v Kutné Hoře. Zvolili jsme si Ústředni výbor a předsednictvo strany, kde jsem byl zvolen předsedou strany. Stranu jsme připravovali s přípravným výborem po celý rok, několikrát jsme řešili stanovy, program atd. Mezitím jsme navštěvovali různé protiromské demonstrace a jednali s Romy v rámci ČR. Romové apelovali na to, že opravdu chtějí silnou politickou stranu a zastoupení v zastupitelstvech, na krajích, v senátu i v parlamentu. Aby se nejednalo o nás, bez nás. Jelikož postavení Romů je na hranici bídy a utrpení a 87% občanů nás Romy nechce za souseda ani sdílet žádné soužití. To byl ten důvod založit politickou stranu. Neděláme si žádné iluze o nějakém vítězství.

O co se opírá váš program?

Jde mi o slušnost, korektnost, pracovitost, zodpovědnost, morálku, a to jak u kandidátů, tak ve straně. Naše volební priority jsou nezaměstnanost, bydlení, vzdělání.Vytvořeni tolerantního prostředí bez předsudků, v němž příslušnost ke skupině vymezené rasou, barvou pleti, jazykem či příslušnosti k jinému národu nemůže být důvodem k odlišnému posuzování jednotlivce a zacházení s ním. Odmítáme bezpráví a zlo.

Nakolik je pro vás podstatná minulost kandidátů, jejich bezúhonnost, jak probíhal jejich výběr?

Kandidáti byli schválení a navržení z daných lokalit do předčasných parlamentních voleb.

SRP se domluvila se SZ, která poskytla místa na své kandidátce. Usilovali jste rovněž o podobné spojenectví? Jak taková jednání, byla-li, dopadla?

RDS bude vždy samostatně kandidovat. Nejednali jsme s žádnou stranou o koalici ve volbách nebo o společné kandidátce.

Jak vlastně vy spojenectví SRP a SZ vnímáte? Jak vnímáte ty kandidáty, je to konkurence nebo se v některých krajích dokonce domlouváte?

Strana zelených vybrala dobré kandidáty z řad Romů.

Podle vašich dosavadních zkušeností jsou všichni ti, kdož kandidují, připraveni na tu kandidaturu, případně práci ve vysoké politice?

Ano, všichni jsou připraveni pro vysokou politiku.

Měli by tito kandidáti - romští - přestože jsou z jiných politických stran spolupracovat? Jak, případně jak konkrétně se tak děje?

Přihlásil jsem se po revoluci k romské národnosti a politiku vnímám jako službu národu k lepší budoucnosti. Jsem Rom a hrdý, že miluji náš národ, hudbu, tanec, zpěv. Obrovskou radost mám, když vidím v televizi v novinách naše Romy. Nejhorši je pro mě, když Roma jdou proti sobě a nedrží při sobě.

Rozhovory vznikaly pro časopis RV, v jehož říjnovém vydání je kromě dalších článků naleznete ve zkrácené podobě. Časopis si můžete objednat na: romea@romea.cz.
Přečteno: 1589x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Volby 2013, Miroslav TancošHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo