romea - logo
20. října 2020 (úterý)
svátek má Vendelín

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Miroslav Tancoš (RDS): Nejhorší je, když jdou Romové proti sobě a nedrží při sobě

Praha, 21.10.2013 13:55, (ROMEA)
Miroslav Tancoš (vlevo) před Úřadem vlády ČR 3. 9. 2013 (FOTO: František Kostlán)
Miroslav Tancoš (vlevo) před Úřadem vlády ČR 3. 9. 2013 (FOTO: František Kostlán)

V letošních předčasných volbách kandiduje oproti předchozím letům nezvykle mnoho Romů. Měsíčník Romano voďi, který vydává sdružení ROMEA, se vedle analytických materiálů o volbách snažil vyzpovídat všechny, kteří se do Poslanecké sněmovny snaží dostat a o nichž se dozvěděl. Postupně je budeme zveřejňovat i na serveru Romea.cz. Volby považujeme za důležité, klíčové a snad vám takto zprostředkujeme názory těch, jež se ucházejí o vaši přízeň.

Dnes představujeme Romskou demokratickou stranu (RDS), která postavila kandidátky v Libereckém a Středočeském kraji a do voleb poslala pět kandidátů. V prvním vede kandidátku sanitář Milan Cina, za ním se o přízeň voličů bude ucházet Patrik Kotlár, který pracuje v sociálních službách a následuje podnikatel Jiří Netušil. V kraji Středočeském najdete dva kandidáty – Emila Horvátha, který vlastní firmu opravující inženýrské sítě a recepčního Dezidera Baloga.

Serveru Romea.cz na otázky odpověděl předseda strany Miroslav Tancoš.

Jak dlouho existuje Romská demokratická strana a proč jste ji založili? Je podle vás reálné,aby v dnešní době uspěla a získala 5 procent národně orientovaná strana?

Naše strana RDS byla řádně zaregistrována dne 14. 8. 2013. Volební sjezd jsme měli dne 1. 9. 2013 v Kutné Hoře. Zvolili jsme si Ústředni výbor a předsednictvo strany, kde jsem byl zvolen předsedou strany. Stranu jsme připravovali s přípravným výborem po celý rok, několikrát jsme řešili stanovy, program atd. Mezitím jsme navštěvovali různé protiromské demonstrace a jednali s Romy v rámci ČR. Romové apelovali na to, že opravdu chtějí silnou politickou stranu a zastoupení v zastupitelstvech, na krajích, v senátu i v parlamentu. Aby se nejednalo o nás, bez nás. Jelikož postavení Romů je na hranici bídy a utrpení a 87% občanů nás Romy nechce za souseda ani sdílet žádné soužití. To byl ten důvod založit politickou stranu. Neděláme si žádné iluze o nějakém vítězství.

O co se opírá váš program?

Jde mi o slušnost, korektnost, pracovitost, zodpovědnost, morálku, a to jak u kandidátů, tak ve straně. Naše volební priority jsou nezaměstnanost, bydlení, vzdělání.Vytvořeni tolerantního prostředí bez předsudků, v němž příslušnost ke skupině vymezené rasou, barvou pleti, jazykem či příslušnosti k jinému národu nemůže být důvodem k odlišnému posuzování jednotlivce a zacházení s ním. Odmítáme bezpráví a zlo.

Nakolik je pro vás podstatná minulost kandidátů, jejich bezúhonnost, jak probíhal jejich výběr?

Kandidáti byli schválení a navržení z daných lokalit do předčasných parlamentních voleb.

SRP se domluvila se SZ, která poskytla místa na své kandidátce. Usilovali jste rovněž o podobné spojenectví? Jak taková jednání, byla-li, dopadla?

RDS bude vždy samostatně kandidovat. Nejednali jsme s žádnou stranou o koalici ve volbách nebo o společné kandidátce.

Jak vlastně vy spojenectví SRP a SZ vnímáte? Jak vnímáte ty kandidáty, je to konkurence nebo se v některých krajích dokonce domlouváte?

Strana zelených vybrala dobré kandidáty z řad Romů.

Podle vašich dosavadních zkušeností jsou všichni ti, kdož kandidují, připraveni na tu kandidaturu, případně práci ve vysoké politice?

Ano, všichni jsou připraveni pro vysokou politiku.

Měli by tito kandidáti - romští - přestože jsou z jiných politických stran spolupracovat? Jak, případně jak konkrétně se tak děje?

Přihlásil jsem se po revoluci k romské národnosti a politiku vnímám jako službu národu k lepší budoucnosti. Jsem Rom a hrdý, že miluji náš národ, hudbu, tanec, zpěv. Obrovskou radost mám, když vidím v televizi v novinách naše Romy. Nejhorši je pro mě, když Roma jdou proti sobě a nedrží při sobě.

Rozhovory vznikaly pro časopis RV, v jehož říjnovém vydání je kromě dalších článků naleznete ve zkrácené podobě. Časopis si můžete objednat na: romea@romea.cz.
Přečteno: 1599x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Volby 2013, Miroslav TancošHLAVNÍ ZPRÁVY

Fery Bartoš (FOTO: Facebook Fery B.)

Populární zpěvák Fery Bartoš varoval z nemocnice před onemocněním COVID-19: Není to chřipka, dávejte na sebe všichni pozor

17.10.2020 18:15
V době kdy i celá řada Romů sdílí na sociálních sítích dezinformace kolem onemocnění COVID-19 varoval před virem populární zpěvák Fery Bartoš. Ten musel být kvůli onemocnění COVID-19 hospitalizován a k dýchání mu pomáhaly přístroje. Na sociálních sítích o tom informoval jeho kamarád Roman Cina Červeňák.
 celý článek

--ilustrační foto--

videoPREMIÉRA: Ondra Gizman a Ondrej Ferko v hudebním pořadu BAŠAVEL

16.10.2020 13:30
V dalším díle hudebního pořadu Bašavel se představí tentokrát známé a netradiční duo. Ondra Gizman ml., který velmi bravurně ovládá hru na saxofon a ze Slovenska Ondrej Ferko, který pochází z muzikantské rodiny
 celý článek

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Kulturista Filip Grznár shvaloval vraždu a vyhrožoval vyvražděním chomutovských Romů. Dostal pokutu 15 000 korun

16.10.2020 10:20
S peněžitým trestem 15 tisíc korun odešel od chomutovského okresního soudu kulturista, zápasník MMA, fitness trenér a youtuber Filip Grznár. Soud ho uznal vinným z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu. Podle obžaloby Grznár v červnu 2017 v Plzni natočil video, ve kterém schvaluje vraždu z května 2017 v Chomutově. Informuje o tom iDnes.cz. Grznár s pokutou nesouhlasí, na místě se proti verdiktu odvolal. Případem se bude Krajský soud v Ústí nad Labem.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo