romea - logo
18. srpna 2018 (sobota)
svátek má Helena
Loading
rozšířené vyhledávaní

Miroslava Pikolová: Bez vzdělání se v tomhle světě neuplatníte

Praha, 21.9.2013 12:02, (Romano voďi)
Miroslava Pikolová (FOTO: Jiří Šlemar)
Miroslava Pikolová (FOTO: Jiří Šlemar)

Je milá, krásná, talentovaná. Miss Roma 2011 studuje Mezinárodní taneční konzervatoř v Praze, má za sebou natáčení filmu i videoklipů, spolupracovala s Filipem Renčem v muzikálu Casanova, chystá se na premiéru v muzikálu Mata Hari. Ráda vaří a s chutí si vyloží pasiáns.

Proč jste si vybrala zrovna tanec?

Tanci se věnuji už od svých tří let. Od dětství mě k němu vedla moje maminka, která má sama vynikající pohybovou kulturu. Naučila se ji v Moskvě, kde studovala artistickou školu.

Během své kariéry jste se věnovala mnoha tanečním stylům. Které to byly a čemu se věnujete právě teď?

Prošla jsem baletem a latinskoamerickými tanci, ale dělala jsem i hiphop, street dance nebo modernu. K tomu jsem se navíc věnovala gymnastice a tenisu. Nyní studuji na Mezinárodní konzervatoři v Praze. Moje zaměření je muzikálové – zpěv, herectví a tanec. Jsem ve čtvrtém ročníku, mám před maturitou.

Bez tance si svůj život nedokážu představit, naplňuje mě ve všech směrech.

Co pro Vás tanec znamená?

Bez tance si svůj život nedokážu představit, naplňuje mě ve všech směrech. Dokážu se u něj uvolnit, dávám do něj srdce, cítění, emoce – i lásku k němu.

Co považujete za své největší úspěchy?

Určitě první místo v hiphopu na mistrovství světa v roce 2005 v Německu a sedmé místo na mistrovství Evropy v Dánsku, kde jsem byla z České republiky jako jediná – byla to sólová kategorie. Za úspěch také považuji vítězství v soutěži Miss Roma před dvěma lety a účast na módní přehlídce pro Pavla Berkyho nebo společnost Adidas, vlasovou show ve Slovinsku pro značku Wella.

Velkou zkušeností pro mě také bylo focení s Janem Saudkem a natáčení – ať už videoklipů s Honzou Bendigem (Sweet 17), kterému jsem vytvářela i choreografii, s Benem Cristovao (Bomby), videoklipů John Swimmer, Adriana Craf nebo natáčení filmu Všichni moji blízcí.

Za úspěch považuji i svoje angažmá v muzikálu Casanova a Mata Hari.

Na čem pracujete v současnosti?

Nyní se věnuji právě svému působení v obou těchto muzikálech a jezdím na vlasové přehlídky. Také se věnuji škole a ve volném čase nejraději peču, vařím nebo si občas vyložím pasiáns.

Taneční soutěže a vystoupení vás také zavály na různá místa v zahraničí. Kde všude jste byla a jak na ty cesty vzpomínáte? Co pro Vás byl největší zážitek?

Navštívila jsem pracovně Dánsko, Slovinsko. Chorvatsko, Slovensko, Nizozemí a Polsko. Cestování bylo únavné, ale zato jsme si během něj užili spoustu legrace. Můj největší zážitek byla asi cesta obrovským trajektem do Dánska. Já se lodí bojím. Povedlo se mi ale strach překonat a nakonec to byl krásný zážitek.

Tančíte také v prvním romském muzikálu Superstar Company a váš výkon je velice pozitivně hodnocen. Jaký příběh divákům Vaše role představuje?

Hraji v muzikálu Viky – dívku, která si o sobě myslí, že je ve všem perfektní, je to taková dost namyšlená postava. Viky má zájem o Honzu, který má ale zájem o Marušku. Viky to však nevzdává a pořád se o něj snaží. Dělá mu tam dokonce takový menší striptýz, ale ani to na něj nezabere. Nakonec zůstane Viky sama a Honza se dá dohromady s Maruškou. Věnuji se herectví, takže pro mě nebylo těžké postavu Viky ztvárnit.

V muzikálu se sešla parta skvělých umělců a osobností – Vlasta Horváth, Pavlína Matiová, Martina Balogová, Tomáš Kačo, Michal Šaray, Vojta Lavička a další…jak se Vám s nimi spolupracuje? Jaká panuje v týmu atmosféra?

Jsou to všechno super lidi a myslím si, že jsme si k sobě našli krásnou cestu. Všichni si spolu moc rozumíme a navzájem se podporujeme. Během zkoušení a příprav se vždycky objevilo napětí a stres, ale to jsme se snažili hodit za hlavu. V šatně se pak pokaždé společně rozhecujeme a jdeme na to.

Jaké se k vám po premiéře donesly ohlasy?

V podstatě pozitivní – divákům se představení velice líbilo. Jen některým se nelíbila postava namyšlené Viki.

Bude možné muzikál vídat pravidelně?

Určitě. Je naplánována spousta představení, ještě se bude hodně hrát. Rozhodně je na co se těšit.

Jak se má Váš velký kamarád Honza Bendig?

S Honzou už se tolik nevídáme, protože máme každý plno práce a není čas se nějak v klidu sejít. Tak si alespoň občas zavoláme – ale někdy se i sejdeme. Honza se má určitě skvěle.

Sledujete aktuální protiromské demonstrace a současnou – rasismu nakloněnou atmosféru ve společnosti ?

Ano, občas něco stihnu zahlédnout.

Setkala jste se Vy osobně někdy s diskriminací?

Jednou jsem se s tím setkala na základní škole, kde na mě pokřikovali různá ošklivá slova. Ale od té doby jsem se s tím až doposud nesetkala.

Média stále ukazují na sociálně slabé Romy, kteří nemají zájem studovat, protože je k tomu nevede rodina anebo nemají možnosti či zázemí.

Co vidíte Vy osobně jako problém v současném neklidném soužití Romů a Neromů v české společnosti? Co je podle Vás potřeba změnit, aby se lidé více respektovali a neházeli se navzájem do jednoho pytle?

Myslím si, že média stále ukazují na sociálně slabé Romy, kteří nemají zájem studovat, protože je k tomu nevede rodina anebo nemají možnosti či zázemí. Tak tomu ale není jen u Romů, v takové situaci jsou i Neromové. Bohužel většina lidí rozlišuje barvu pleti a ne to, jaký je člověk uvnitř – a jakou má povahu.

Lidé by neměli hledat na druhých jen to špatné, ale měli by myslet i na ty dobré stránky. Média by měla více ukazovat i vzdělané Romy, co dělají, jak žijí. Lidé by se měli navzájem respektovat – a nerozlišovat podle barvy pleti.

Co pro Vás osobně znamená romství? Mluvíte romsky?

Temperament, vášeň, cítění, emoce, hudební nadání, kultura. Romsky nemluvím.

Máte sourozence? Čím jsou a čím jsou Vaši rodiče?

Mám tři brášky. Pětadvacetiletého Patrika, který podniká a působí na různých akcích jako zvukař – třeba na Prague Fashion Week. Devítiletého Pavlíka, který chodí do školy a pětiletého Davídka, který je ještě ve školce.

Mamka má střední hotelovou školu s maturitou, kterou úspěšně absolvovala s vyznamenáním. Studovala tanec v Moskvě, nyní vlastní penzion. Táta má tři vysoké školy, je doktor práv, inženýr a doktor věd, učí na vysoké škole.

Vzdělání je pro mě ta nejdůležitější věc. Myslím, že člověk bez vzdělání se v tomto světě neuplatní.

Je září – začíná škola. Bude i leitmotivem tohoto čísla Romano Voďi. Co pro Vás osobně vzdělání znamená?

Vzdělání je pro mě ta nejdůležitější věc. Myslím, že člověk bez vzdělání se v tomto světě neuplatní.

Některé hlasy hovoří o tom, že pro Romy není vzdělání důležité. Proč to podle Vás tvrdí?

Myslím si, že hlavním problémem je rodina, která své děti ke vzdělání a odpovědnosti nevede. Rozhodně takové ale nejsou všechny.

Nedá mi to se ještě nevrátit k Janu Saudkovi. Jak jste se dostala k tomu, že Vás fotil tak slavný fotograf?

Dostala jsem se k tomu přes mojí tetu, Olinu Fečovou, kterou pan Saudek oslovil – potřeboval romské dívky na focení. Vystavoval pak na Staroměstském náměstí a fotky se mihly i v pořadu 13.komnata v České televizi.

Jaký na Vás udělal dojem?

Je to charizmatický a excentrický člověk, který dokáže vytvořit úžasnou atmosféru.

Jaký byl největší sen, který se Vám vyplnil – a co je pro Vás největším snem v současnosti?

Měla jsem to štěstí, že jsem mohla spolupracovat s režisérem Filipem Renčem, který mě angažoval do Muzikálu Casanova. Určitě chci dodělat maturitu a jezdit po světě, věnovat se modelingu, muzikálům, ráda bych si zahrála i ve filmu. Mám spoustu snů – ale ty jsou zároveň i mým tajemstvím, které se mi, jak moc doufám, postupně splní. A já pro to udělám maximum.

Přečteno: 6066x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

RV, RV 9/2013, Vzdělávání, Hudba, Tanec, Rozhovory, OsobnostiHLAVNÍ ZPRÁVY

Příznivci Dělnické strany sociální spravedlnosti se shromáždili 18. srpna 2018 za účasti policie a těžkooděnců před městským úřadem v Dubí na Teplicku. Extremistická strana svolala dnešní protest kvůli nedávné potyčce na zdejším koupališti. (FOTO: ČTK)

videoNeonacisté na shromáždění v Dubí napadli fotografa. Cikáni a Židi patří do plynu, říkali před začátkem shromáždění. Zasahovali těžkooděnci

18.8.2018 15:00, (AKTUALIZOVÁNO 17:00)
Na shromáždění v Dubí se dnes sešlo asi 50 až 100 příznivců extremistické Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Neonacisté hned zpočátku shromáždění napadli fotografa serveru Parlamentní listy Víta Hassana. Těžkooděnci útočníky v průběhu shromáždění zadrželi. Celkem zadrželi šest neonacistů. Dva podezřívá z výtržnictví v souvislosti s útokem na novináře, čttyři osoby jsou podezřelé ze spáchání přečinu projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. ČTK to řekl mluvčí policie Dan Vítek. Zásah v Dubí policie krátce před půl čtvrtou ukončila.
 celý článek

Matka romského dítěte, které mělo údajně stát na začátku konfliktu v brouzdališti v Dubí, poskytla 11. 8. 2018 rozhovor serveru Romea.cz (FOTO: repro ROMEA TV)

videoVIDEO: Nové svědectví z rvačky na koupališti v Dubí. Konflikt měla vyprovokovat "bílá" žena. Hodila s romským dítětem do bazénku

12.8.2018 11:45
Koupaliště Plivátko v Dubí je momentálně asi nejznámější v celé naší republice. Jak již server Romea.cz informoval zřejmě banální incident nebo dokonce jen hra dětí v brouzdališti vyvolala hádku a následně i rvačku nejdříve mezi "bílou" a romskou ženou. Pak se do bitky zapojili i muži. I když se celá událost odehrála už v úterý, do dnešního dne média nezveřejnila výpověď ani jednoho Roma nebo Romky.
 celý článek

Michal Koky, student druhého ročníku farmacie na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně (FOTO: archiv Michala Kokyho)

Student farmacie Michal Koky: Lidé si myslí, že jsem Ital nebo Řek

8.8.2018 0:01
Michal Koky studuje druhým ročníkem farmacii na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně. „Zdravotnictví mě lákalo už od dětství. Vždy jsem věděl, že se v budoucnu chci pohybovat v této sféře. Na gymnáziu mě ze všech předmětů nejvíce bavila chemie. Farmacie zahrnuje obě tyto oblasti, a tak jsem si ji vybral jako studijní obor,“ přibližuje Michal.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo