romea - logo
28. února 2021 (neděle)
svátek má Lumír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Mladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10

Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.

Účastnice pěvecké soutěže The Voice Terezie Ondičová alias Tessie a mladý slovenský hudebník Richard Adam alias Vajdis, kteří spolu založili kapelu Omerta tým, apelují na Romy, aby nosili roušky. Oba umělci věří, že už se brzy se svými fanoušky uvidí na koncertech. "Já věřím tomu, že když budeme dodržovat nařízená opatření, nosit roušky a budeme se od sebe distancovat,, tak to vše společně zvládneme. A brzy se opět uvidíme na pódiích, v kavárnách a podobně," řekla pro ROMEA TV Terezie Ondičová. "Nosit roušku je základ. Kde jsou lidé, dej si roušku, nezabije tě to. Chráníš tím sebe, celou rodinu i okolí," řekl pro ROMEA TV Vajdis. 

Na romské studenty, a nejen na ně, apeluje koordinátorka romského stipendijního programu ROMEA o.p.s. Jitka Votavová. "Chtěla bych navzdory frustraci, která z této situace oprávněně plyne, apelovat na všechny z vás, abyste dávali pozor na to, z jakých zdrojů čerpáte informace o koronaviru. Abyste se vyhnuli dezinformačním webům, videím mohutně sdíleným na sociálních sítích. A dávali si pozor na všechna populistická a extremistická hnutí v ČR, která této situace velice ráda zneužívají pro vlastní potřeby,“ uvedla pro ROMEA TV. 

K výzvě dodržování protiepidemických opatření se vyjádřila i Miss České republiky 2019 Nikola Kokyová. "Stejně jako vám, tak i mně nejsou vládní nařízení příjemná. Komplikují mi každodenní život. Nicméně je potřeba, abychom je dodržovali a byli ohleduplní nejen k sobě ale i ke svému okolí," řekla pro ROMEA TV.

V romštině na Romy apeluje ředitel organizace RomanoNet, Michael Miko." Mangav tumen, kaj te ačhuven khere, kaj te džan avri kana ča kampel. He dikhen pre peskero sastipen,“ uvedl pro ROMEA TV.

Kvůli rychlému šíření nákazy je od 22.10.2020 až na výjimky zakázán maloobchodní prodej a poskytování služeb a také omezen pohyb lidí. Lidé mohou nakoupit jen základní zboží, jako potraviny či léky, a další vybrané produkty. Z uzavření služeb dostaly od vlády výjimku třeba autoservisy či výdejny zásilek. Zakázán je volný pohyb lidí, vyjma cest do práce, na nákupy, k lékaři či za rodinou. Kromě nejnutnějších cest ale mohou lidé vyrazit třeba také do přírody či na chaty. Setkat se mohou pouze dva lidé, pokud se nejedná o členy jedné domácnosti. Ode dneška nejsou také možné návštěvy ve věznicích a detenčních ústavech.
 

Přečteno: 1625x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Video, VýzvyHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo