romea - logo
24. listopadu 2020 (úterý)
svátek má Emílie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Mladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10

Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.

Účastnice pěvecké soutěže The Voice Terezie Ondičová alias Tessie a mladý slovenský hudebník Richard Adam alias Vajdis, kteří spolu založili kapelu Omerta tým, apelují na Romy, aby nosili roušky. Oba umělci věří, že už se brzy se svými fanoušky uvidí na koncertech. "Já věřím tomu, že když budeme dodržovat nařízená opatření, nosit roušky a budeme se od sebe distancovat,, tak to vše společně zvládneme. A brzy se opět uvidíme na pódiích, v kavárnách a podobně," řekla pro ROMEA TV Terezie Ondičová. "Nosit roušku je základ. Kde jsou lidé, dej si roušku, nezabije tě to. Chráníš tím sebe, celou rodinu i okolí," řekl pro ROMEA TV Vajdis. 

Na romské studenty, a nejen na ně, apeluje koordinátorka romského stipendijního programu ROMEA o.p.s. Jitka Votavová. "Chtěla bych navzdory frustraci, která z této situace oprávněně plyne, apelovat na všechny z vás, abyste dávali pozor na to, z jakých zdrojů čerpáte informace o koronaviru. Abyste se vyhnuli dezinformačním webům, videím mohutně sdíleným na sociálních sítích. A dávali si pozor na všechna populistická a extremistická hnutí v ČR, která této situace velice ráda zneužívají pro vlastní potřeby,“ uvedla pro ROMEA TV. 

K výzvě dodržování protiepidemických opatření se vyjádřila i Miss České republiky 2019 Nikola Kokyová. "Stejně jako vám, tak i mně nejsou vládní nařízení příjemná. Komplikují mi každodenní život. Nicméně je potřeba, abychom je dodržovali a byli ohleduplní nejen k sobě ale i ke svému okolí," řekla pro ROMEA TV.

V romštině na Romy apeluje ředitel organizace RomanoNet, Michael Miko." Mangav tumen, kaj te ačhuven khere, kaj te džan avri kana ča kampel. He dikhen pre peskero sastipen,“ uvedl pro ROMEA TV.

Kvůli rychlému šíření nákazy je od 22.10.2020 až na výjimky zakázán maloobchodní prodej a poskytování služeb a také omezen pohyb lidí. Lidé mohou nakoupit jen základní zboží, jako potraviny či léky, a další vybrané produkty. Z uzavření služeb dostaly od vlády výjimku třeba autoservisy či výdejny zásilek. Zakázán je volný pohyb lidí, vyjma cest do práce, na nákupy, k lékaři či za rodinou. Kromě nejnutnějších cest ale mohou lidé vyrazit třeba také do přírody či na chaty. Setkat se mohou pouze dva lidé, pokud se nejedná o členy jedné domácnosti. Ode dneška nejsou také možné návštěvy ve věznicích a detenčních ústavech.
 

Přečteno: 1561x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Video, VýzvyHLAVNÍ ZPRÁVY

Emil Ščuka a Jan Rusenko promluvili 25. listopadu 1989 ke statisícovému zástupu v Praze na Letné. Prostřednictvím televizních kamer také oslovili většinu domácností. Na letenské pláni současně romská skupina rozvinula romskou vlajku a mohutný dav skandoval „Ať žijí Romové“.  (FOTO: Archiv Romea.cz)

videoRomové a Sametová revoluce v roce 1989. 800 tisíc lidí na Letné skandovalo "Ať žijí Romové"

Praha, 17.11.2020 0:01, (ROMEA)
17. 11. 1989 začal v tehdejší Československé socialistické republice pád totalitního režimu Jakým způsobem se do tzv. Sametové revoluce zapojili Romové? Víte o tom, že 25. listopadu 1989 skandovalo 800 tisíc lidí na Letenské pláni „Ať žijí Romové“? Připomeňme si to článkem, který server Romea.cz poprvé publikoval v roce 2014.
 celý článek

Radek Laci (FOTO: Petr Zewlak Vrabec), (ZDROJ: Romano Voďi)

videoRadek Laci: Romské děti v dětských domovech vyrůstají jako Češi

13.11.2020 21:00
Nedostatek techniky pro on-line výuku, padající wifi připojení a taky chybějící personál. Epidemie koronaviru zasáhla výrazně taky do chodu dětských domovů v Česku. „Ve většině z nich chybí počítače, aby se tam děti mohly bez problémů zapojit do on-line výuky. Stát na tato zařízení zapomněl. Dětským domovům chybí informace od vlády, jak v současné situaci postupovat,“ upozorňuje v rozhovoru pro Romea TV Radek Laci, osobní trenér a taky spoluzakladatel organizace Vteřina poté, která pomáhá dětem z dětských domovů. 
 celý článek

Lajos ‘Paci‘ Balogh (FOTO: Facebook Roma Press Center)

Významný romský aktivista, hudebník a spoluzakladatel Dikh TV Lajos ‘Paci‘ Balogh podlehl nemoci COVID-19

13.11.2020 18:35
Na začátku listopadu podlehl nemoci COVID-19 Lajos ‘Paci‘ Balogh, politik, muzikant a aktivista, který se věnoval zlepšení situace Romů v Maďarsku. Nizozemská novinářka Roos van Hennekelder, která žije v Maďarsku v nekrologu připomíná, co vše Balogh udělal pro Romy v Maďarsku. Baloghovi bylo 28 let.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo