romea - logo
6. června 2020 (sobota)
svátek má Norbert
Loading
rozšířené vyhledávaní

Monika Mihaličková: Přesně takové sborníky, na kterých se v 80. letech podílela Válková, položily základ institucionálnímu rasismu

17.1.2020 15:55
Monika Mihaličková (FOTO: Jan Mihaliček)
Monika Mihaličková (FOTO: Jan Mihaliček)

Romové jsou ke zločinu předurčeni, tvrdí sborník, na němž pracovala Válková. To je titulek pod, kterým dnes zpravodajský server Seznam Zprávy zveřejnil informace, že se současná zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková v osmdesátých letech v rámci svého působení ve Výzkumném ústavu kriminologickém při Generální prokuratuře ČSSR podílela na výzkumu, který se zaměřoval na delikventní populaci mladistvých „cikánů“. V textu sborníku (který jsem také četla před pár dny) je například uvedeno, že že se „cikáni“ nehodí na studium na střední škole, ale do dělnických profesí.

Přesně lidé tohoto typu položili základ institucionálnímu rasismu, ze kterého jsme se nedostali ani 30 let od revoluce. 

Když jsem před více než 30 lety dělala přijímačky na střední školu, nebyla jsem přijata. Bylo mi to divné, protože jsem si byla jistá, že jsem přijímací zkoušky udělala dobře.

Když jsme se pídili po vysvětelení, proč jsem nebyla přijata bylo nám suše řečeno: "Víte, my už jsme tady jednu cikánku měli a ona v šestnácti letech otěhotněla. A my už tady žádný cikány nechceme."

Díky mým rodičům jsem se však na odvolání na školu dostala. Jen ta pachuť v puse z tohoto zážitku tam zůstala. Nemluvím o tom, kolik lidí skončilo ve zvláštních školách, aniž by tam měli být.

Když jsem pak ve Sněmovně podávala návrh na novelu školského zákona, ve kterém byla ukotvena diskriminace ve smyslu toho, že absolventi zvláštních škol nemohou pokračovat ve studiu na středních školách s maturitou, byla to jen malá berlička, které se ale někteří lidé chytli a díky této novele si nakonec maturitu udělali. Některé znám osobně.

Kolik takových opatření, která byla přijata a hlásána prostřednictvím odborných příruček, má v naší společnosti stále platnost? I když ne formálně, ale v negativních přesvědčeních a "předurčenosti" Romů určitě ano. Ta pachuť z textu příručky, na které pracovala i Válková, ta tam zůstane pěkně dlouho.

Přečteno: 5923x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Zmocněnec, zmocněnkyně pro lidská práva, KomunismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Foto: Lukáš Houdek

videoZemřel romský básník, překladatel, novinář a aktivista Jan Döme Horváth

4.6.2020 11:40
Ve věku 60 let zemřel dnes v ranních hodinách po krátké nemoci romský básník, překladatel, novinář a aktivista Jan Döme Horváth. Serveru Romea.cz to sdělila jeho rodina.
 celý článek

Dej mu jen podmínku. Koláž Romea.cz

Satirická glosa Františka Kostlána: Ať žije podmínka!

3.6.2020 17:24
Tento týden došly tři soudy ke stejnému posouzení tří různých rasistických trestných činů. Za takové zločiny se u nás i na Slovensku už dlouhá léta nejčastěji udělují podmínečné tresty. A protože trestné činy tohoto charekteru jsou podle práva posuzovány přísněji než jiné, musíme za stejný zločin s podtextem nerasistickým hledat tresty ještě nižší než jsou podmínky. Je mi jasné, že ironie a satirický pohled na věc se k takovým případům příliš nehodí, ale berte to, prosím, jako vyjádření bezmoci a bezradnosti nad rozhodováním středoevropské justice.
 celý článek

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo