romea - logo
2. dubna 2020 (čtvrtek)
svátek má Erika
Loading
rozšířené vyhledávaní

Monika Mihaličková: Přesně takové sborníky, na kterých se v 80. letech podílela Válková, položily základ institucionálnímu rasismu

17.1.2020 15:55
Monika Mihaličková (FOTO: Jan Mihaliček)
Monika Mihaličková (FOTO: Jan Mihaliček)

Romové jsou ke zločinu předurčeni, tvrdí sborník, na němž pracovala Válková. To je titulek pod, kterým dnes zpravodajský server Seznam Zprávy zveřejnil informace, že se současná zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková v osmdesátých letech v rámci svého působení ve Výzkumném ústavu kriminologickém při Generální prokuratuře ČSSR podílela na výzkumu, který se zaměřoval na delikventní populaci mladistvých „cikánů“. V textu sborníku (který jsem také četla před pár dny) je například uvedeno, že že se „cikáni“ nehodí na studium na střední škole, ale do dělnických profesí.

Přesně lidé tohoto typu položili základ institucionálnímu rasismu, ze kterého jsme se nedostali ani 30 let od revoluce. 

Když jsem před více než 30 lety dělala přijímačky na střední školu, nebyla jsem přijata. Bylo mi to divné, protože jsem si byla jistá, že jsem přijímací zkoušky udělala dobře.

Když jsme se pídili po vysvětelení, proč jsem nebyla přijata bylo nám suše řečeno: "Víte, my už jsme tady jednu cikánku měli a ona v šestnácti letech otěhotněla. A my už tady žádný cikány nechceme."

Díky mým rodičům jsem se však na odvolání na školu dostala. Jen ta pachuť v puse z tohoto zážitku tam zůstala. Nemluvím o tom, kolik lidí skončilo ve zvláštních školách, aniž by tam měli být.

Když jsem pak ve Sněmovně podávala návrh na novelu školského zákona, ve kterém byla ukotvena diskriminace ve smyslu toho, že absolventi zvláštních škol nemohou pokračovat ve studiu na středních školách s maturitou, byla to jen malá berlička, které se ale někteří lidé chytli a díky této novele si nakonec maturitu udělali. Některé znám osobně.

Kolik takových opatření, která byla přijata a hlásána prostřednictvím odborných příruček, má v naší společnosti stále platnost? I když ne formálně, ale v negativních přesvědčeních a "předurčenosti" Romů určitě ano. Ta pachuť z textu příručky, na které pracovala i Válková, ta tam zůstane pěkně dlouho.

Přečteno: 5687x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Zmocněnec, zmocněnkyně pro lidská práva, KomunismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo