romea - logo
12. srpna 2020 (středa)
svátek má Klára

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Monika Mihaličková: Přesně takové sborníky, na kterých se v 80. letech podílela Válková, položily základ institucionálnímu rasismu

17.1.2020 15:55
Monika Mihaličková (FOTO: Jan Mihaliček)
Monika Mihaličková (FOTO: Jan Mihaliček)

Romové jsou ke zločinu předurčeni, tvrdí sborník, na němž pracovala Válková. To je titulek pod, kterým dnes zpravodajský server Seznam Zprávy zveřejnil informace, že se současná zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková v osmdesátých letech v rámci svého působení ve Výzkumném ústavu kriminologickém při Generální prokuratuře ČSSR podílela na výzkumu, který se zaměřoval na delikventní populaci mladistvých „cikánů“. V textu sborníku (který jsem také četla před pár dny) je například uvedeno, že že se „cikáni“ nehodí na studium na střední škole, ale do dělnických profesí.

Přesně lidé tohoto typu položili základ institucionálnímu rasismu, ze kterého jsme se nedostali ani 30 let od revoluce. 

Když jsem před více než 30 lety dělala přijímačky na střední školu, nebyla jsem přijata. Bylo mi to divné, protože jsem si byla jistá, že jsem přijímací zkoušky udělala dobře.

Když jsme se pídili po vysvětelení, proč jsem nebyla přijata bylo nám suše řečeno: "Víte, my už jsme tady jednu cikánku měli a ona v šestnácti letech otěhotněla. A my už tady žádný cikány nechceme."

Díky mým rodičům jsem se však na odvolání na školu dostala. Jen ta pachuť v puse z tohoto zážitku tam zůstala. Nemluvím o tom, kolik lidí skončilo ve zvláštních školách, aniž by tam měli být.

Když jsem pak ve Sněmovně podávala návrh na novelu školského zákona, ve kterém byla ukotvena diskriminace ve smyslu toho, že absolventi zvláštních škol nemohou pokračovat ve studiu na středních školách s maturitou, byla to jen malá berlička, které se ale někteří lidé chytli a díky této novele si nakonec maturitu udělali. Některé znám osobně.

Kolik takových opatření, která byla přijata a hlásána prostřednictvím odborných příruček, má v naší společnosti stále platnost? I když ne formálně, ale v negativních přesvědčeních a "předurčenosti" Romů určitě ano. Ta pachuť z textu příručky, na které pracovala i Válková, ta tam zůstane pěkně dlouho.

Přečteno: 6089x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Zmocněnec, zmocněnkyně pro lidská práva, KomunismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo