romea - logo
27. června 2022 (pondělí)
svátek má Ladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Monika Mihaličková: Přesně takové sborníky, na kterých se v 80. letech podílela Válková, položily základ institucionálnímu rasismu

17.1.2020 15:55
Monika Mihaličková (FOTO: Jan Mihaliček)
Monika Mihaličková (FOTO: Jan Mihaliček)

Romové jsou ke zločinu předurčeni, tvrdí sborník, na němž pracovala Válková. To je titulek pod, kterým dnes zpravodajský server Seznam Zprávy zveřejnil informace, že se současná zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková v osmdesátých letech v rámci svého působení ve Výzkumném ústavu kriminologickém při Generální prokuratuře ČSSR podílela na výzkumu, který se zaměřoval na delikventní populaci mladistvých „cikánů“. V textu sborníku (který jsem také četla před pár dny) je například uvedeno, že že se „cikáni“ nehodí na studium na střední škole, ale do dělnických profesí.

Přesně lidé tohoto typu položili základ institucionálnímu rasismu, ze kterého jsme se nedostali ani 30 let od revoluce. 

Když jsem před více než 30 lety dělala přijímačky na střední školu, nebyla jsem přijata. Bylo mi to divné, protože jsem si byla jistá, že jsem přijímací zkoušky udělala dobře.

Když jsme se pídili po vysvětelení, proč jsem nebyla přijata bylo nám suše řečeno: "Víte, my už jsme tady jednu cikánku měli a ona v šestnácti letech otěhotněla. A my už tady žádný cikány nechceme."

Díky mým rodičům jsem se však na odvolání na školu dostala. Jen ta pachuť v puse z tohoto zážitku tam zůstala. Nemluvím o tom, kolik lidí skončilo ve zvláštních školách, aniž by tam měli být.

Když jsem pak ve Sněmovně podávala návrh na novelu školského zákona, ve kterém byla ukotvena diskriminace ve smyslu toho, že absolventi zvláštních škol nemohou pokračovat ve studiu na středních školách s maturitou, byla to jen malá berlička, které se ale někteří lidé chytli a díky této novele si nakonec maturitu udělali. Některé znám osobně.

Kolik takových opatření, která byla přijata a hlásána prostřednictvím odborných příruček, má v naší společnosti stále platnost? I když ne formálně, ale v negativních přesvědčeních a "předurčenosti" Romů určitě ano. Ta pachuť z textu příručky, na které pracovala i Válková, ta tam zůstane pěkně dlouho.

Přečteno: 6436x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Zmocněnec, zmocněnkyně pro lidská práva, KomunismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo