romea - logo
23. května 2022 (pondělí)
svátek má Vladimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Na fasádách mešit ve Francii se objevují hákové kříže

Paříž, 11.2.2013 10:38, (ROMEA)
Nacistická vlajka s hákovým křížem. Ilustrační foto. (FOTO: sxc.hu)
Nacistická vlajka s hákovým křížem. Ilustrační foto. (FOTO: sxc.hu)

V okolí Paříže byla o víkendu znesvěcena další mešita hákovými kříži, které neznámí pachatelé nakreslili na fasádu islámské stavby. Informovala o tom dnes místní policie. Dva podobné rasistické incidenty policie zaznamenala v oblasti již před týdnem.

Na fasádu mešity ve městě Provins asi 77 kilometrů jihovýchodně od metropole nyní někdo nakreslil červeným fixem šest hákových křížů. Minulou neděli a pondělí se našly nápisy hanobící islám a hákové kříže vytvořené černým sprejem na fasádách mešity a kulturního střediska ve městě Ozoir-la-Ferrière 30 kilometrů východně od Paříže.

Francouzský ministr vnitra Manuel Valls odsoudil tvrdě tyto činy jako nepřípustné. Vyjádřil pochopení pro pobouření muslimské obce a ujistil ji svou podporou. "Policie začala vše vyšetřovat s cílem identifikovat a zatknout viníky a předat je justici," prohlásil ministr, který od loňského nástupu vlády vystupuje stejně tvrdě i proti islámskému radikalismu.

Ve Francii žije podle odhadů až šest milionů muslimů. Někteří se radikalizují. Loni například islámský extremista vraždil vojáky a židovské děti na jihu země. Obavy z postupné islamizace země a islámského násilí začali otevřeně vyjadřovat v posledních letech i někteří obyvatelé, kteří jinak nepatří k rasistům. Těchto nálad využívá k posílení svého vlivu v zemi především krajní pravice, která loni zaznamenala velmi dobré výsledky v prezidentských i parlamentních volbách.

Přečteno: 878x
 

Kam dál:

Štítky:  

Francie, mešita, hákový křížHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo