romea - logo
4. července 2020 (sobota)
svátek má Prokop
Loading
rozšířené vyhledávaní

Na Slovensku ubývá extremistických trestných činů

Bratislava / SVK, 20.3.2015 9:51
Ilustrační FOTO: Wikimedia Commons
Ilustrační FOTO: Wikimedia Commons

Na Slovensku v posledních letech klesl počet trestných činů spjatých s extremismem a rasově motivované kriminality. Uvedlo to tamní ministerstvo vnitra. Loni slovenská policie zjistila 66 zmiňovaných trestných činů, nejčastěji šlo o zakázanou propagaci různých radikálních a extremistických názorů. Stíhání a vyšetřování čelilo 40 osob, polovinu případů dokázala policie objasnit. Ještě v roce 2011 přitom kriminalisté na Slovensku prověřovali 243 případů rasové a extremistické kriminality.

Policie rovněž uvedla, že extremistické trestné činy jsou stále více páchány na internetu. "Vývoj kriminality naznačuje trend, že projevy rasové diskriminace a jiných forem nesnášenlivosti se v posledním období postupně přesouvají z 'ulice' do 'virtuálního prostoru'. V mnoha případech je tato trestná činnost páchaná prostřednictvím sociálních sítí," upozornilo ministerstvo vnitra.

Jde o různé projevy hanobení národů a skupin obyvatel nebo podněcování k národnostní, rasové a etnické nenávisti. Sociální sítě prý také slouží k obchodování s extremistickými předměty. K extremistickým projevům pachatelů podle úřadu přispěl vliv jejich okolí, dále internet, rodinné prostředí, ale i údajně nevhodný vliv médií.

Ministerstvo také upozornilo, že pravicoví radikálové změnili své postupy. "Aktivity začínají být sofistikovanější a vyznačují se dlouhodobým plánováním s cílem získat finanční zdroje, které jsou nevyhnutelné k dosažení jejich cílů, jež jsou v posledním období motivované hlavně politicky," uvedlo ministerstvo.

Zmínilo také kontakty těchto skupin na organizace v zahraničí, jako například na českou Dělnickou stranu sociální spravedlnosti. Zpráva o vývoji extremismu na Slovensku mezi subjekty s extremistickými názory zařadila také neparlamentní Lidovou stranu Naše Slovensko, ve které působí Marian Kotleba, jenž byl v krajských volbách konaných v roce 2013 zvolen předsedou Banskobystrického kraje. Strana i Kotleba jsou známí zejména svou protiromskou propagandou.

Přečteno: 572x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Kotleba, Slovensko, Extremismus, PolicieHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo