romea - logo
4. července 2020 (sobota)
svátek má Prokop
Loading
rozšířené vyhledávaní

Nebezpečí nacismu se stalo nejoblíbenějším tématem v projevech představitelů řecké vlády.

Berlín, 6.2.2015 10:08
Poslanci neonacistické strany Zlatý úsvit v řeckém parlamentu (Zdroj: himara.gr)
Poslanci neonacistické strany Zlatý úsvit v řeckém parlamentu (Zdroj: himara.gr)

Nebezpečí nacismu se stal nejoblíbenějším tématem v projevech představitelů řecké vlády, která čelí xenofobnímu a antisemitskému Zlatému úsvitu. Ten je třetí nejsilnější stranou v parlamentu.

Napsala to agentura AFP. Naposledy dnes strašáka nacismu zmínil v Berlíně řecký ministr financí Janis Varufakis před svým německým protějškem Wolfgangem Schäublem. Německo by mělo být hrdé na to, že v něm byl nacismus vymýcen," řekl v takřka slavnostním tónu Varufakis. "

Ale až se vrátím dnes večer domů, najdu parlament, jehož třetí politická síla není stranou neonacistickou, ale stranou nacistickou," dodal ministr, který stejná slova použil například i v neděli na tiskové konferenci v Paříži.

Zlatý úsvit se poprvé dostal do řeckého parlamentu v roce 2012 a udržel se v prakticky stejné síle i v těch posledních před více než týdnem. A to navzdory obvinění z trestných činů proti sedmi desítkám jeho nejvýznamnějších představitelů.

Varufakis už ve středu v rozhovoru v německé televizi hovořil o nebezpečí příliš dlouhého ponižování hrdého národa" v odvážné paralele mezi dnešním Řeckem, které zápasí s požadavky na úspornou politiku od svých věřitelů, a Německem ve 30. letech minulého století, které se vzepřelo proti Versailleské smlouvě z roku 1919, uzavřené po jeho porážce v první světové válce.

Právě následky vysokých kontribucí vítězům dodaly na pádnosti argumentům německých nacistů, kteří se díky hluboké hospodářské a sociální krizi dostali až k moci. Krátce po složení premiérské přísahy 27. ledna položil nový řecký předseda vlády Alexis Tsipras kytici růží k památníku 200 řeckých levicových odbojářů popravených nacisty v roce 1944. Tsipras dnes také přijal pozvánku ruského prezidenta Vladimira Putina k účastí na oslavách 70. výročí konce druhé světové války, které se budou 9. května konat v Moskvě. "Boj proti nacismu je velmi důležitý," podotkl řecký premiér.

Atény stále rády připomínají, že aby neopakovaly chybu Versailleské smlouvy, vzdaly se po roce 1945 požadavku, aby jim Berlín vyplatil částku v hodnotě 476 milionů říšských marek, o kterou je nacistický režim údajně oloupil. Tsipras se dostal k moci zejména díky slibu, že zmírní dluhovou zátěž Řecka. Sliboval také, že bude po Německu žádat reparace za vnucené půjčky v rámci mezinárodního záchranného programu z posledních let a za škody, které zemi vznikly za okupace ve druhé světové válce, uvedla AFP.

Přečteno: 483x
 

Kam dál:

Štítky:  

Řecko, Fašismus, Zlatý úsvitHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo