romea - logo
20. ledna 2022 (čtvrtek)
svátek má Ilona

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Německá CDU/CSU chce tvrdší postoj k muslimským extremistům

10.8.2016 16:07
Ilustrační FOTO: Metropolico.org, Flickr
Ilustrační FOTO: Metropolico.org, Flickr

Německá konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové chce tvrdší postoj státu vůči muslimským extremistům. Zemští ministři vnitra za CDU a CSU navrhují zákaz muslimských oděvů, které zcela zahalují obličej, a přísnější dohled nad financováním mešit a nad kazateli v mešitách. Dnes to napsal berlínský deník Tagesspiegel.

Diskuze o zákazu burek, tedy ženských oděvů zahalujících celé tělo včetně obličeje, se v Německu vede už delší dobu. Zákaz navrhovaly bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) i populistická Alternativa pro Německo (AfD), podle nichž tento oděv není v souladu s německou kulturou. Političky z Křesťanskodemokratické unie (CDU) a ze sociální demokracie (SPD) zase burky označovaly za symbol ponižování žen.

Nyní představitelé CDU/CSU mluví i o lepší kontrole financování mešit. Úřady by podle nich měly zajistit, že peníze pro muslimské modlitebny nebudou proudit od extremistických organizací. Radikální imámy, kteří šíří nenávist vůči nemuslimům, by Německo mělo podle politiků konzervativní unie důsledně vypovídat ze země.

Debatu o náboženském extremismu v Německu posílila červencová série krvavých útoků na jihu země. Dva z nich vyšetřovatelé hodnotí jako teroristické činy s islamistickým motivem: ve vlaku do Würzburgu napadl sedmnáctiletý Afghánec nožem pět lidí a zranil je, na hudebním festivalu v Ansbachu odpálil odmítnutý syrský žadatel o azyl výbušninu v batohu a zranil 15 lidí, sám zemřel.

Ve středu také německá policie zasahovala v Porýní-Vesfálsku proti islámským duchovním podezřelým z verbování bojovníků pro Sýrii a Irák. Jak uvedla Česká televize, státní zastupitelství agentuře DPA sdělilo, že při zátahu nebyl nikdo zatčen. Není jasné, jaké materiály policisté zabavili. Vedle toho byl však v Německu zadržen další muž v souvislosti se syrským uprchlíkem, kterého zatkla německá policie v pátek a který údajně plánoval teroristický útok.

Přečteno: 784x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Německo, muslimové, TerorismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo