romea - logo
16. ledna 2021 (sobota)
svátek má Ctirad

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Německo: Nejvyšší soud potvrdil zproštění obžaloby v případu bomby v Düsseldorfu

14.1.2021 16:59
Budova německého Nejvyššího soudu. (Foto z webu této instituce.)
Budova německého Nejvyššího soudu. (Foto z webu této instituce.)

Německý nejvyšší soud potvrdil rozsudek, jímž byl obžaloby zproštěn muž, kterého státní zastupitelství vinilo z odpálení bomby v Düsseldorfu v roce 2000. Trubková bomba zranila deset lidí převážně cizinců židovského původu. Obžalovaného, kterého vyšetřovatelé označovali za pravicového radikála, soud nižší instance osvobodil už v roce 2018.

Na stanici příměstské dráhy Düsseldorf-Wehrhahn 27. července 2000 kdosi na dálku odpálil trubkovou bombu, když okolo procházela skupina dvanácti studentů jazykové školy ze zemí bývalého Sovětského svazu. Výbuch, po němž se našly střepy i ve vzdálenosti téměř 160 metrů, zranil deset osob. Jedna ze zraněných žen přišla o nenarozené dítě. Útok vzbudil pobouření i kvůli tomu, že mezi zraněnými bylo šest Židů.

Atentát patřil dlouhá léta k velkým záhadám německé kriminalistiky. Na případu pracovala skupina až 80 vyšetřovatelů, uzavřít se ho však dlouho nedařilo. Průlom nastal až v roce 2017, kdy zvláštní policejní komando zatklo Ralfa S. Muže, který už dříve patřil mezi podezřelé, zadrželo proto, že o činu jako o svém hovořil se spoluvězněm, když si odpykával trest za jiný zločin.

Podle zemského soudu v Düsseldorfu ale proti muži, který se v minulosti otevřeně hlásil k neonacismu, neexistuje dostatek důkazů. V červenci 2018 jej proto obžaloby zprostil. Spolkový soudní dvůr v Karlsruhe dnes uvedl, že dva a půl roku starý rozsudek soudu nižší instance nevykazuje žádné právní chyby. Zproštění obžaloby je tak definitivní. Ralf S. má nyní nárok na odškodnění.

Prokuratura původně žádala pro Ralfa S., kterému je nyní 54 let, doživotní trest vězení kvůli pokusu o dvanáctinásobnou vraždu.

Přečteno: 217x
 

Kam dál:

Štítky:  

Soud, Terorismus, NěmeckoHLAVNÍ ZPRÁVY

Josef Gabčo (FOTO: AC Sparta Praha futsal)

Skvělý romský futsalista Josef Gabčo mění dres! Z jeho umu bude těžit AC Sparta Praha!

15.1.2021 18:00
Josef Gabčo až do včerejška patřil mezi opory prvoligového futsalového týmu SK Olympik Mělník. O jeho výjimečném postavení hovoří fakt, že od začátku kromě dresu navlékal také kapitánskou pásku. To vše již patří minulosti. Nově bude 27-letý hráč oblékat dres AC Sparta Praha.
 celý článek

Nakladatelství Naše vojsko nabízí ve svém obchodu kalendář s portréty

Policie uzavřela případ propagace nacismu. Na nakladatelství Naše vojsko podala žalobu!

15.1.2021 17:35
Kalendář pro rok 2021 s portréty nacistických pohlavárů Třetí říše se může stát nakladatelství Naše vojsko osudným. Policie právě ukončila vyšetřování propagačních předmětů s nacistickou tématikou a podala návrh na žalobu. Informoval o tom mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.
 celý článek

Policie zasahuje 30. 10. 2020 proti muži, který ohrožoval Bartoloměje Girgu a jeho sedmiletého syna pistolí (FOTO: repro video Bertík Girga)

videoBertík Girga: Muž mířil na mého sedmiletého syna pistolí, policie to vyhodnotila jako přestupek. V únoru jdeme vypovídat na úřad

15.1.2021 15:10
Nedávno došlo v Bílině k vážnému incidentu. Neznámý muž zde před místní prodejnou ohrožoval pistolí zpěváka a textaře Bartoloměje Girgu a jeho syna. Girga je ve veřejnosti znám jako Bertík. Podle jednoho z policistů šlo o pistoli plynovou, Bertík neví, o jakou jde zbraň, podle jeho vyjádření mu však policista sdělil, že byla předělaná na kovové kuličky. Incident se odehrál na parkovišti před bílinskou prodejnou Penny. Policie nakonec celý incident vyhodnotila jako přestupek.
 celý článek

 ..
romea - logo