romea - logo
28. ledna 2021 (čtvrtek)
svátek má Otýlie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

"Nenávist začíná u slov." Video upozorňuje na vazby moderních forem nenávisti na internetu s nacistickou propagandou

6.10.2020 12:30

Mezinárodní projekt Remember and ACT! (Re-ACT) se soustřeďuje na výzkum "starých" konceptů nenávisti a jejich moderních forem. Re-ACT k tomu nyní zveřejnil krátké video v češtině, angličtině, francouzštině a němčině. Projekt realizuje organizace ROMEA společně s mezinárodní sítí INACH, francouzskou organizací LICRA a rakouskou výzkumnou společností SYNYO.

Analýza nenávistných příspěvků na internetu, kterou pro evropský kontinent zpracovala Mezinárodní síť proti kybernetické nenávisti (INACH), prokázala, že existují silné vazby mezi současnými projevy nenávisti online a praktikami, které byly obvyklé pro nacistickou propagandu.

Na konci června uspořádaly jmenované organizace také dvě online konference, které se věnovaly fenoménům antisemitismu a anticiganismu v internetovém prostředí a jejich kořenům. Obou konferencí a následných specializovaných workshopů se vedle organizátorů zúčastnilo zhruba čtyřicet expertů z téměř dvacítky zemí včetně Kanady, Izraele, Španělska, Rumunska či Německa. Obě akce proběhly ve spolupráci s European Roma Grassroots Organisations Network (ERGO).

Smyslem projektu Re-ACT je na základě analýzy nenávistných projevů a praktik v online prostoru rozšířit povědomí o tom, na jakých základech staví, o motivech těch, kteří se jich dopouští, a jak jim účinně bránit.

Klíčovou součástí, díky které projekt funguje, je ochota expertů sdílet své znalosti a zkušenosti. Vzhledem k tomu, že přímých pamětníků hrůz holocaustu ubývá a naopak přibývá těch, kteří dopady nacistické ideologie zpochybňují, jsou takové aktivity stále potřebnější.

V rámci projektu Re-ACT vznikne také virtuální vzdělávací "hub", centrum pro sdílení vzdělávacích a metodických materiálů, v nichž zájemci z řad profesionálů (učitelé, pracovníci s mládeží, zástupci občanské společnosti, politici) stejně jako široké veřejnosti naleznou aktuální a ověřené informace a doporučení pro oblast prevence online nenávisti vůči Židům, Romům a dalším marginalizovaným skupinám a také kontext současného stavu.

Více informací o projektu naleznete na webových stránkách React.inach.net

Projekt Re-ACT je financován programem Evropské unie "The Rights, Equality and Citizenship Programme (2014-2020)".

Přečteno: 790x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Nenávist, On-line, Internet, Xenofobie, Nacismus, Neonacismus, Extremismus, projekt, ROMEAHLAVNÍ ZPRÁVY

Na jaře Irena šila zdarma roušky, nyní nemá šanci si pronajmout byt... je totiž Romka (FOTO: Archiv autorky)

Alena Gronzíková: Romové nemají šanci si pronajmout byt. Beznadějný příběh Ireny, která má doporučení od minulé majitelky, stálý příjem a poctivě pracuje

26.1.2021 16:37
Když se mi známá Irena prvně zmínila, že si bude muset hledat nové bydlení, protože se majitelka bytu, který má v současné době v pronájmu, chce vrátit zpět do svého bytu, věděla jsem, že nebude jednoduché v Břeclavi najít pro ni a její dvě děti vhodné bydlení. Ale že to bude až takový oříšek, to jsem vážně nečekala.
 celý článek

Rudolf Bagár (FOTO: Facebook Muzea romské kultury)

Zemřel legendární romský hudebník Rudolf Bagár

26.1.2021 14:43
Zemřel legendární hudebník Rudolf Bagár. Na svém oficiální facebookovém účtu o tom informovalo Muzeum romské kultury, se kterým dlouhodobě spolupracoval.
 celý článek

Jarmila Balážová a Karel Karika (FOTO: ROMEA TV)

videoKarel Karika pro ROMEA TV: Situace lidí v sociálně vyloučených lokalitách se kvůli koronaviru rychle zhoršuje. Nejchudší lidé se očkovat nechají, dezinformace šíří spíše střední vrstva

25.1.2021 17:00
Situace v sociálně vyloučených lokalitách se kvůli onemocnění COVID-19 výrazně zhoršila. "Chudé lidi zasáhla pandemie ze všech nejvíce," říká v rozhovoru pro ROMEA TV Karel Karika, staronový místostarosta městského obvodu Ústí nad Labem - město. Ten se na post vrátil po dvou letech po rozpadu dosavadní koalice. Chce pro město pracovat s vizí, ne jako úředník, ale jako někdo, kdo je zvolený občany. "Chci se soustředit na plnění jejich potřeb," uvedl Karel Karika.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo