romea - logo
29. října 2020 (čtvrtek)
svátek má Silvie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

"Nenávist začíná u slov." Video upozorňuje na vazby moderních forem nenávisti na internetu s nacistickou propagandou

6.10.2020 12:30

Mezinárodní projekt Remember and ACT! (Re-ACT) se soustřeďuje na výzkum "starých" konceptů nenávisti a jejich moderních forem. Re-ACT k tomu nyní zveřejnil krátké video v češtině, angličtině, francouzštině a němčině. Projekt realizuje organizace ROMEA společně s mezinárodní sítí INACH, francouzskou organizací LICRA a rakouskou výzkumnou společností SYNYO.

Analýza nenávistných příspěvků na internetu, kterou pro evropský kontinent zpracovala Mezinárodní síť proti kybernetické nenávisti (INACH), prokázala, že existují silné vazby mezi současnými projevy nenávisti online a praktikami, které byly obvyklé pro nacistickou propagandu.

Na konci června uspořádaly jmenované organizace také dvě online konference, které se věnovaly fenoménům antisemitismu a anticiganismu v internetovém prostředí a jejich kořenům. Obou konferencí a následných specializovaných workshopů se vedle organizátorů zúčastnilo zhruba čtyřicet expertů z téměř dvacítky zemí včetně Kanady, Izraele, Španělska, Rumunska či Německa. Obě akce proběhly ve spolupráci s European Roma Grassroots Organisations Network (ERGO).

Smyslem projektu Re-ACT je na základě analýzy nenávistných projevů a praktik v online prostoru rozšířit povědomí o tom, na jakých základech staví, o motivech těch, kteří se jich dopouští, a jak jim účinně bránit.

Klíčovou součástí, díky které projekt funguje, je ochota expertů sdílet své znalosti a zkušenosti. Vzhledem k tomu, že přímých pamětníků hrůz holocaustu ubývá a naopak přibývá těch, kteří dopady nacistické ideologie zpochybňují, jsou takové aktivity stále potřebnější.

V rámci projektu Re-ACT vznikne také virtuální vzdělávací "hub", centrum pro sdílení vzdělávacích a metodických materiálů, v nichž zájemci z řad profesionálů (učitelé, pracovníci s mládeží, zástupci občanské společnosti, politici) stejně jako široké veřejnosti naleznou aktuální a ověřené informace a doporučení pro oblast prevence online nenávisti vůči Židům, Romům a dalším marginalizovaným skupinám a také kontext současného stavu.

Více informací o projektu naleznete na webových stránkách React.inach.net

Projekt Re-ACT je financován programem Evropské unie "The Rights, Equality and Citizenship Programme (2014-2020)".

Přečteno: 701x
 

Kam dál:

Štítky:  

Nenávist, On-line, Internet, Xenofobie, Nacismus, Neonacismus, Extremismus, projekt, ROMEAHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo